statystyki

Geert Wilders - Trendsetter radykalizmu i prawoskrętnej flanki

autor: Jakub Kapiszewski15.03.2017, 07:54; Aktualizacja: 15.03.2017, 08:32
Geert Wilders

Geert Wildersźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: KOEN VAN WEEL

Geert Wilders od 20 lat tkwi w holenderskiej polityce. Ale dopiero hasło o końcu tolerancji dla nietolerancyjnych zapewniło mu posłuch tłumów.

Kiedy Europą wstrząsnął przedświąteczny zamach w Berlinie, w którym zginął polski kierowca ciężarówki, założyciel Partii na rzecz Wolności (PVV) zamieścił na Twitterze pozbawiony słów, ale za to bardzo treściwy komunikat: zdjęcie umazanej krwią Angeli Merkel. Przekaz był prosty – kanclerz Niemiec ponosi osobistą odpowiedzialność za śmierć ofiar zamachu, która jest efektem polityki drzwi otwartych względem imigrantów z krajów muzułmańskich.

Wilders konsekwentnie buduje taką narrację. Koran porównał kiedyś do „Mein Kampf”. Dekadę temu w wywiadzie dla brytyjskiego „The Guardian” islam nazwał „nie religią, lecz ideologią opóźnionej kultury”. Holandię przedstawia jako kraj zagrożony islamizacją, co jest konsekwencją znienawidzonego przez polityka multikulturalizmu. Jego zdaniem doktryna ta sprawiła, że Holendrzy zbyt długo byli „tolerancyjni dla nietolerancyjnych”.

zobacz także:

Przekaz ten zapewnił mu posłuch wśród wyborców i stałe miejsce na scenie politycznej w Hadze, gdzie mieści się holenderski parlament. Kiedy w 2006 r. po raz pierwszy startował pod szyldem założonej przez siebie PVV, odniósł umiarkowany sukces – zaledwie 6 mandatów w 150-miejscowej Tweede Kamer, izbie niższej. Cztery lata później jego ugrupowanie zdobyło już 24 mandaty, chociaż liczba ta zmniejszyła się do 15 w przyspieszonych wyborach w 2012 r.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie