Trump zabierze cywilom i dosypie generałom

autor: Jakub Kapiszewski01.03.2017, 08:06; Aktualizacja: 01.03.2017, 09:45
Donald Trump

Donald Trumpźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: JIM LO SCALZO POOL

Prezydent USA zamierza dotrzymać obietnicy wyborczej i zwiększyć nakłady na wojsko.

Nowy lokator Białego Domu w trakcie kampanii wielokrotnie powtarzał, że amerykańskie wojsko jest niedofinansowane. W związku z tym jego administracja zamierza w przyszłym roku zwiększyć wydatki na obronność o 54 mld dol. Jeśli na podwyżkę zgodzi się Kongres, budżet Departamentu Obrony zbliżyłby się do poziomu z początku wojny w Iraku. W 2016 r. USA przeznaczyły na obronność 585 mld dol.

Na razie nie wiadomo, jak zostałyby spożytkowane dodatkowe środki, chociaż Trump wspominał, że chciałby zwiększenia liczby żołnierzy w służbie czynnej. Jednak i bez tego potrzeby armii są gigantyczne. Chociaż to najbogatsze wojsko na świecie, w nadchodzących latach czekają je niebagatelne wydatki związane głównie z wymianą starzejącego się uzbrojenia. Paląca staje się potrzeba opracowania nowego bombowca, który zastąpi wprowadzone do służby w latach 50. i wielokrotnie modyfikowane B-52. Marynarka niedługo powinna rozpocząć wymianę okrętów podwodnych, a siły lądowe potrzebują nowego czołgu.

Gigantycznych nakładów wymaga również modernizacja arsenału atomowego. Wszystkie te programy muszą być finansowane bez uszczerbku dla środków na gotowość bojową. Wymiana sprzętu staje się tym bardziej paląca, że inne kraje, jak Rosja czy Chiny, dysponując mniejszymi budżetami, sprawniej modernizują swoje siły zbrojne. Konflikt na Ukrainie pokazał, jakie Rosja poczyniła postępy w zakresie integracji samolotów bezzałogowych z innymi typami wojsk (w tym artylerią). Wojna w Syrii dowiodła zaś, że Kreml nie zasypiał gruszek w popiele, także jeśli chodzi o wojska rakietowe.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie