statystyki

40 najpopularniejszych imion dla dzieci

25.02.2009, 08:24; Aktualizacja: 09.12.2010, 11:25

Imię towarzyszy nam do końca życia i w pewien sposób określa naszą tożsamość. Dlatego bardzo ważne jest, by dziecko, które będzie je nosić, dobrze się z nim czuło. Czy rodzice powinni kierować się modą, wybierając imię dla swojej pociechy?

reklama


reklama


Zobacz najpopularniejsze imiona w 2009 roku: 100 najpopularniejszych imion dla dzieci w 2009 roku.

Wśród wielu rodziców panuje przeświadczenie, że ich dziecko powinno wyróżniać się rzadkim, oryginalnym lub obco brzmiącym imieniem. Z drugiej jednak strony wracają do łask imiona bardzo niegdyś popularne, później nieco zapomniane, traktowane jako staroświeckie lub zbyt pospolite.

W ciągu minionych paru lat: wśród dziewczynek dominowały Karoliny, Natalie i Aleksandry, a wśród imion męskich Mateusz, Jakub i Michał. Za nimi Kamil, Patryk oraz Klaudia, których skutecznie doganiają Paulina, Dawid i Katarzyna.

Modę na konkretne imiona kształtuje także telewizja – właśnie stąd między innymi mamy Diany, Sandry i Oskarów. Rodzice decydujący się na takie imiona argumentują swój wybór tym, że takie imię zapewni ich dziecku lepszy start w życiu. Ale czy na pewno?

Oto lista imion, które cieszyły się w zeszłym roku największą popularnością wśród młodych rodziców*:

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek:

1) Julia - 15.624
2) Wiktoria - 10.148
3) Zuzanna - 9.817
4) Maja - 8.778
5) Oliwia - 8.750
6) Natalia - 7.803
7) Amelia - 6.736
8) Aleksandra - 6.598
9) Nikola - 5.134
10) Martyna - 4.877
11) Weronika - 4.626
12) Anna - 4.240
13) Zofia - 4.026
14) Emilia - 3.772
15) Karolina - 3.691
16) Patrycja - 3.209
17) Gabriela - 3.144
18) Maria - 3.137
19) Alicja - 3.090
20) Hanna - 3.029

Najpopularniejsze imiona dla chłopców:

1) Jakub - 14.419
2) Kacper - 10.619
3) Mateusz - 8.320
4) Szymon - 7.750
5) Bartosz - 6.960
6) Michał - 6.690
7) Filip - 6.569
8) Dawid - 5.131
9) Wiktor - 5.049
10) Piotr - 5.019
11) Maciej - 4.304
12) Patryk - 4.131
13) Igor - 3.936
14) Mikołaj - 3.893
15) Jan - 3.739
16) Paweł - 3.625
17) Adam - 3.607
18) Dominik - 3.526
19) Kamil - 3.513
20) Oskar - 3.171

KaWa

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik.pl

reklama

  • ANUSIAK(2011-07-27 21:26) Odpowiedz 10

    O GUSTACH SIĘ NIE DYSKUTUJE JE SIĘ PO PROSTU MA

  • Mama(2012-07-08 19:39) Odpowiedz 00

    Mam trzy córeczki Klaudie, Julie i Nikole uwazam ze to najladniejsze imiona.

  • Duśka(2011-08-17 16:28) Odpowiedz 00

    ja mam na imię Amanda ;) i jestem zadowolona z tego imienia bo jeszcze nie zanm zadnej drugiej o takim imieniu

  • Semiramidda(2011-09-27 10:37) Odpowiedz 00

    W urzędzie mojego miasta to nawet dali "zielone światło" do nadania chłopcom imienia William a dziewczynkom PIPPA - wiadomo niedawno był królewski ślub. Niestety na imię PIPPA chętnych nie było ;o

    Moja córka ma imię, które nie mieści się w powyższym zestawie a synowi dałam imię Wiktor ale to imie przewija się w naszej rodzinie od pokoleń a tradycję trzeba podtrzymać nie zważając na takie rankingi:D

  • zuzik <3(2011-10-02 15:40) Odpowiedz 00

    pfff. jak to czytam to mam głupawke. ;-) szczyty głupoty. ^^ gratuluję braku mózgu ! ;o

  • debilnytenkrajp(2011-09-25 09:23) Odpowiedz 00

    amelia brzmi jak emalia, oktawia to na cześć samochodu czy paliwa-oktan, proponuję jasmina pelagia kunegunda mściwoj, a dla jeszcze głupszych rodziców dziewczynka - niemota a chłopaak -paser

  • Ja!(2011-09-16 19:40) Odpowiedz 00

    Mnie się najbardziej podoba imię Barbara. Barbara Radziwiłłówna, Barbara Wołodyjowska, "mówił ojciec do swej Basi...". Od tego imienia powstała nazwa lalki Barbie :D No i Barbórka, imieniny raz w roku, mikołajkowy klimat... Super :)

  • :)(2011-09-14 23:18) Odpowiedz 00

    Nie zgadzam się z opinią,że im prostsi ludzie tym wymyślniejsze imię. Czasami komuś po prostu takie imię się podoba albo nie chce żeby imię jego dziecka było pospolite.Moje jest dość popularne i zazdroszczę(chociaż się do tego głośno nie przyznaję ;P) tym, którzy mają oryginalne imiona i na każdym kroku nie spotykają swoich imienników czy imienniczek, kilka innych osób się nie odwraca kiedy ktoś ich woła i zawsze od razu wiadomo o kogo chodzi bez jakiegoś tłumaczenia, opisywania osoby(ta taka blondynka co jeździ czarną toyotą, ten gruby co kiedyś coś tam zrobił itd). Po prostu imię kojarzy się z jedną, konkretną osobą, a nie z pięcioma i to jest bardzo fajne. Akurat wymienione tu imiona w większości są ładne, chociaż mnie akurat Nikola strasznie się nie podoba. Nie jest ani polskie ani zagraniczne. Nicole jest ślicznym imieniem i nie rozumiem jak można go spłaszczyć do Nikoli? Tak naprawdę Nikola to męskie imię tak jak np. Kosma. No ale poza tą nieszczęsną Nikolą inne są w porządku, choć żadnego z nich bym dziecku nie nadała ze względu na popularność. W zasadzie dobrze,że powstają takie listy najpopularniejszych imion, bo przynajmniej wiadomo jakich nie nadawać dziecku,żeby nie było jednym z pięciu. Jest dużo pięknych i oryginalnych imion dlatego apeluję o odrobinę kreatywności. W żadnym kraju imiona tak często się nie powtarzają jak w Polsce. Pozdrawiam.

  • 17latka(2011-09-01 17:17) Odpowiedz 00

    Mi sie bardzo podoba imie Jakub i Nicola są poprostu świetne dla dzieci. A zresztą nie wypada sie wypowiadać o czyjś gustach. I zgadzam sie z Nicolka ze te imie jest sliczne :)

  • Ilona(2011-09-01 17:38) Odpowiedz 00

    Ostatnio myślałam z chlopakiem jak nazwiemy swoje dzieci. Bylo kilka propozycji i zostaliśmy na Magda i Mikołaj. Były propozycje Kubuś i Żaklin. . . Co myślicie o tych dwoch imionach?? :)

  • Ja!(2011-09-16 19:41) Odpowiedz 00

    I każdy chyba kojarzy książkę i film "Awantura o Basię". Tam jest taki tytuł rozdziału: "Oj Basiu, Basieńko" :) Cudownie to brzmi :)

  • Waldemar(2011-08-31 00:26) Odpowiedz 00

    Bardzo,bardzo,po stokroć bardzo cieszę sie,że moje imię nie znalazło się na ww liście.POTENCJALNI RODZICE !!!PROSZĘ WAS !!! KORZYSTAJCIE TYLKO Z PRZEDSTAWIONEJ LISTY!!!

  • gosc(2011-09-03 22:29) Odpowiedz 00

    tytus i małgorzata

  • Marika(2011-08-19 10:11) Odpowiedz 00

    a co myślicie o imieniu Marika ??:)

  • Teresa(2011-08-14 14:35) Odpowiedz 00

    A ja mam na imie Teresa.Co o tym sadzicie?ja osobiscie uwazam ze to najbrzydsze imie swiata:(

  • klaudiaa:*(2011-08-17 16:02) Odpowiedz 00

    mi osobiście strasznie sie podoba imię Paula. nie żadna Paulina, tylko Paula. jest mało spotykane i bardzo ładne. podoba też mi się imie Kamila. sama mam na imie Klaudia i w miare lubie moje imie :) . a dla chłopca to tylko imie Oliwier! jest cudowne :)

  • ka(2011-09-29 10:10) Odpowiedz 00

    mam koleżankę i ona ma córeczkę Amelkę..i uważam że to bardzo śliczne imię ;) nie wiem co Wam się w nim nie podoba..sama jeżeli będę miała córeczkę dam jej na imię AMELKA;))

  • gosc(2011-07-30 17:05) Odpowiedz 00

    Az dziw ze jeszcze na pierwszych miejscach nie ma Dawida,Szymona,Jakuba itp zwlaszcza jak wiekszosc polakow wyjechala i zrobila im miejsce! Moze gdyby zrobili ranking 2 imienia :))

  • OLCIA;**(2011-07-02 04:55) Odpowiedz 00

    ja sie zgadzam z aster..masakra tak dziecko skrzywdzic przez cale zycie takie skrzywdzone hehe :)
    Ale natali ma racje bo Amelka to piekne imie tak jak i Zuzia maja i marta jest ladne ...a ja mam na imie Ola czyli Aleksandra a akurat mi sie ono nie podoba a jest na 8 miejscu w damskich imionah

  • buuu !(2011-07-02 19:37) Odpowiedz 00

    Najładniejsze są imiona mało popularne , ale też ładne , np Agata . W szkole jest tylko jedna AGATA ;)