statystyki

Wyciek projektu wyroku TK - prokuratura prowadzi postępowanie

15.03.2016, 12:05; Aktualizacja: 15.03.2016, 12:05
Trybunał Konstytucyjny

Prezes TK Andrzej Rzepliński podkreślił po orzeczeniu, że wyrok musi być opublikowany. źródło: PAP

Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi postępowanie sprawdzające w sprawie wycieku projektu wyroku Trybunału Konstytucyjnego - powiedział PAP we wtorek rzecznik prokuratury Michał Dziekański. Zawiadomienie złożył prezes TK Andrzej Rzepliński.

Reklama


Reklama


W czwartek prokurator generalny Zbigniew Ziobro oświadczył, że polecił Prokuraturze Okręgowej w Warszawie wszczęcie śledztwa ws. okoliczności przecieku projektu wyroku TK ws. noweli ustawy o TK autorstwa PiS. Powiedział, że ma to m.in. zweryfikować, czy politycy jakiejś partii obiecywali korzyści sędziom TK i czy odbyły się między nimi jakieś pertraktacje. "Chciałbym, by te fakty nie potwierdziły się" - podkreślał wtedy Ziobro.

We wtorek prok. Dziekański powiedział PAP, że żadne polecenie ani materiały od prokuratora generalnego jeszcze do nich nie wpłynęły - jest natomiast zawiadomienie o wycieku projektu wyroku, skierowane do prokuratury przez prezesa TK. "Zarejestrowaliśmy tę sprawę i prowadzimy czynności sprawdzające. Na razie są one w bardzo wstępnej fazie, bo czekamy na materiały z Trybunału. Wiemy też, że z Prokuratury Krajowej mają do nas trafić jakieś materiały, ale nie wiemy, jaka będzie ich treść, więc dopiero się okaże, czy będzie to jedno wspólne postępowanie, czy dwa odrębne" - powiedział PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej.

Przed wtorkowym posiedzeniem TK, który oceniał grudniową nowelizację ustawy o Trybunale, portal wpolityce.pl opublikował projekt wyroku. W środę na konferencji prasowej po wyroku wiceprezes TK prof. Stanisław Biernat oraz prezes Rzepliński - podkreślając, że takich wycieków w ostatnich latach nie było - tłumaczyli, że normalną praktyką w TK jest przygotowywanie pisemnych wersji orzeczeń i rozsyłanie ich sędziom przed naradą. Podkreślali, że projekt, który wyciekł do mediów, powstał kilka tygodni przed rozprawą i ulegał potem modyfikacjom.

Odnosząc się do tych wyjaśnień Ziobro mówił w czwartek, że "proceder" przygotowywania wyroków przed rozpoznaniem sprawy na rozprawie jest mu "nieznany osobiście". "Jeżeli pan sędzia Biernat wie o tego rodzaju przykładach spraw polskich obywateli, które toczą się dziś przed sądami powszechnymi, to bardzo bym go prosił, aby (...) dostarczył te informacje do prokuratury, bo sądzę, że mogłyby te przypadki być również przedmiotem postępowań" - mówił Ziobro.

"To że +proceder+ przygotowywania projektów orzeczeń w TK nie jest znany Ministrowi +osobiście+ nie dziwi, ponieważ nie był on dotąd sędzią Trybunału" - napisał Biernat w reakcji na to oświadczenie dodając, że "nie jest zrozumiałe, skąd w kontekście postępowania przed TK wzięło się porównanie z sądami powszechnymi".

W czwartek posłowie PiS złożyli do Prokuratora Generalnego zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa m.in. przez sędziów TK, w związku z doniesieniami, że projekt orzeczenia TK ws. noweli ustawy o TK miał być konsultowany z politykami PO. Według PiS mogło dojść do "korupcji sądowo-politycznej".

PO zapowiedziała natomiast złożenie do prokuratury własnego zawiadomienia przeciwko portalowi wpolityce.pl, który opublikował projekt wyroku TK, sugerując, że był on znany wcześniej posłom Platformy, czemu PO zaprzeczyła. Redakcja podtrzymała wszystko, co napisała.

TK orzekł, że cała nowela ustawy o TK autorstwa PiS narusza cztery zasady konstytucji. Za niezgodne z konstytucją uznał jej szesnaście zapisów. Zdania odrębne złożyli Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił w poniedziałek, że Trybunał nie wydał wyroku i słusznie się go nie publikuje, bo Trybunał w tej sprawie był niewłaściwie obsadzony i nie orzekał - a powinien - na podstawie ustawy o Trybunale, lecz wprost na podstawie konstytucji.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek poinformował, że "komunikat TK" nie spełnia przesłanek ustawowych, by być uznanym za wyrok i nie można tego komunikatu opublikować. Według Ziobry, sędziowie TK działali bezprawnie, a ich tzw. orzeczenie nie ma mocy prawnej i nie jest wiążące.

Prezes TK Andrzej Rzepliński podkreślił po orzeczeniu, że wyrok musi być opublikowany. 

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

 • PAJ(2016-03-15 14:05) Odpowiedz 40

  kALIF ILE CI PŁACĄ ?? MASZ TYLKO GAZETĘ PRAWNĄ CZY GDZIEŚ JESZCZE SIĘ UDZIELASZ INTELEKTUALNIE?? :-)

 • BoloiLolo(2016-03-15 12:59) Odpowiedz 34

  Dlaczego Tak wielkie Cuda nie dzieją się w Anglii gdzie za gwałt Polak dostał 70 lat albo w Szwecji Norwegii , Finlandii , czy nawet u naszych sąsiadów Niemców,,, niech czytelnicy sami ocenią kto jest winien,,, oraz kto pozwolił aby ten system Upodlenia Narodu Polskiego miał miejsce ,, tu się zapomnieli potrzebna jest Syberia jako Antybiotyk na Szarlatanerie .....Jak Amerykański Bankier Bernard Madoff narobił machlojek to Sędzia Amerykański załadował Dorpedę dalekiego zasięgu na 140 lat i nawet jakby zakopał złoto lub dolary to ich nigdy nie będzie oglądał , no chyba że w grobie tam po ciemku.....Straszliwe Upodlenie Narodu Polskiego a jak działa wymiar sprawiedliwości to każdy widzi i słyszy jak Wielki Trybunał Dziadków pracował ale nie zapominajmy że 40 wyroków jak podała Polska Telewizja nie wyegzekwował ,,a to niby dlaczego,,,,bo ma ciężką chorobę starczą...Piszę to co widzę ale moje trzy Pozwy w Sądach Gdańskich odbiły się jak od ściany z Betonu Cięzkiego,,,Co to za wymiar czasowy Sądownictwa ,,,czasami by Sołtys Kierdziołek dałby szybszy i sprawiedliwszy WYROK...a tu Debata Wielka czy ma być kara i jeszcze Telewizor kolorowy, gazety i nie wiem jeszcze co dla tego Draństwa....zwiń

 • ?(2016-03-15 13:33) Odpowiedz 20

  (...moje trzy Pozwy w Sądach Gdańskich odbiły się jak od ściany...). Pieniacz?

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • kALIF(2016-03-15 13:42) Odpowiedz 14

  Klub podróżnika w TK? KLAWE ŻYCIE JEST SĘDZIEGO Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE uzyskało od Trybunału Konstytucyjnego informację na temat wyjazdów służbowych sędziów TK na przestrzeni lat 2010-2015. Okazuje się, że sędziowie Trybunału wyjeżdżali „służbowo” ponad 90 razy. Przeważnie odwiedzano kraje europejskie, jednak sporą popularnością cieszył się Meksyk, Tunezja, Izrael, a nawet... Korea Południowa, Kirgistan, Chiny i Rosja. „Co ciekawe, wyjazdy odbywały się również do krajów z którym z poszanowaniem praw człowieka jest delikatnie mówiąc nienajlepiej. Nie wiadomo jakie wartości sędziowie TK wynieśli z Kazachstanu (gdzie Nazarbajew niepodzielnie rządzi od prawie 30 lat), Kirgistanu, Chin czy nawet z Rosji...” - zastanawia się redakcja Serwisu21

 • kALIF(2016-03-15 13:41) Odpowiedz 14

  Klub podróżnika w TK? Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE uzyskało od Trybunału Konstytucyjnego informację na temat wyjazdów służbowych sędziów TK na przestrzeni lat 2010-2015. Okazuje się, że sędziowie Trybunału wyjeżdżali „służbowo” ponad 90 razy. Przeważnie odwiedzano kraje europejskie, jednak sporą popularnością cieszył się Meksyk, Tunezja, Izrael, a nawet... Korea Południowa, Kirgistan, Chiny i Rosja. „Co ciekawe, wyjazdy odbywały się również do krajów z którym z poszanowaniem praw człowieka jest delikatnie mówiąc nienajlepiej. Nie wiadomo jakie wartości sędziowie TK wynieśli z Kazachstanu (gdzie Nazarbajew niepodzielnie rządzi od prawie 30 lat), Kirgistanu, Chin czy nawet z Rosji...” - zastanawia się redakcja Serwisu21

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama