statystyki

O gospodarczej sile systemu gospodarczego opartego na niewolnictwie w USA

autor: Andrzej Krajewski12.02.2016, 07:23; Aktualizacja: 12.02.2016, 09:08
Niegdyś stany południowe USA udowodniły, że system niewolniczy, będąc dochodowym, wcale nie kłóci się z demokracją.

Niegdyś stany południowe USA udowodniły, że system niewolniczy, będąc dochodowym, wcale nie kłóci się z demokracją.źródło: ShutterStock

Niegdyś stany południowe USA udowodniły, że system niewolniczy, będąc dochodowym, wcale nie kłóci się z demokracją. Czy przyjdzie pora uiścić za to rachunek? W imieniu narodu amerykańskiego Izba Reprezentantów przeprasza Afroamerykanów za krzywdy wyrządzone im i ich przodkom, którzy cierpieli niewolnictwo i dyskryminację rasową” – ogłosił w specjalnej rezolucji Kongres Stanów Zjednoczonych w lipcu 2008 r. Wówczas przewodnicząca klubu czarnych kongresmenów Carolyn Kilpatrick nazwała ten gest „kamieniem milowym na drodze do uleczenia chorób naszej przeszłości”.

reklama


reklama


 Jednak to, co na początku prezydentury Baracka Obamy wydawało się zamykać sprawę, może okazać się tylko jednym z etapów prowadzących do wymierzenia „sprawiedliwości dziejowej”. I to przekładającej się na sumy w dolarach. Tydzień temu grupa robocza ONZ ds. osób pochodzenia afrykańskiego, której kluczowym ekspertem jest profesor prawa z UMK Michał Balcerzak, zakończyła jedenastodniową serię spotkań z przedstawicielami ludności afroamerykańskiej. W sporządzonym sprawozdaniu wyliczono dziesiątki przykładów dyskryminowania, prześladowania, a także gorszego traktowania zarówno na niwie prawnej, jak i ekonomicznej czarnej ludności w USA. Opowieści potomków niewolników skłoniły przedstawicieli Organizacji Narodów Zjednoczonych, by do sporządzonych przez siebie rekomendacji dorzucić punkt dotyczący dość odległej przeszłości. Grupa robocza ONZ zażądała w nim od amerykańskich władz „uznania, że transatlantycki handel niewolnikami był zbrodnią przeciw ludzkości, a także jednym z głównych źródeł i przejawów rasizmu, dyskryminacji rasowej, ksenofobii i nietolerancji i że Afrykanie oraz ludzie pochodzenia afrykańskiego byli ofiarami tych czynów i nadal są ofiarami ich konsekwencji. Wcześniejsze niesprawiedliwości i zbrodnie przeciwko Afroamerykanom wymagają sprawiedliwych reparacji”.


Pozostało jeszcze 90% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub wykup dostęp
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama

  • rudy z budy(2016-02-14 08:54) Odpowiedz 10

    a u nas zamknięte forum pod materiałem o Łączewskim, swój swojego chroni

  • akow(2016-02-12 13:59) Odpowiedz 10

    a co z Indianami?

  • ja(2016-02-12 13:03) Odpowiedz 00

    "Wcześniejsze niesprawiedliwości i zbrodnie przeciwko Afroamerykanom wymagają sprawiedliwych reparacji" - amerykański podatnik zapłaci za byłych plantatorów :)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

reklama