statystyki

Prof. Czapiński: Rośnie radykalizm w młodym pokoleniu Polaków. Módlmy się, by jak najszybciej wyemigrowali

autor: Tomasz Żółciak11.05.2015, 09:58; Aktualizacja: 12.05.2015, 09:39
Polacy nie mają rewolucyjnego usposobienia. Jednym z powodów jest awersja do ryzyka - twierdzi rozmówca

Polacy nie mają rewolucyjnego usposobienia. Jednym z powodów jest awersja do ryzyka - twierdzi rozmówcaźródło: ShutterStock

Rośnie fundamentalistyczny radykalizm w młodym pokoleniu Polaków. Módlmy się, by jak najszybciej wyemigrowali, dzięki czemu ochronimy porządek – apeluje prof. Janusz Czapiński

reklama


reklama


Po tej kampanii prezydenckiej można mówić o fenomenie antysystemowców?

Myślę, że tak. Wiele grup społecznych jest wściekłych na polityków. I panicznie poszukują apolitycznej alternatywy. Trochę przypomina to sytuację z antyglobalistami. Nie mieliśmy co prawda kryzysu na miarę greckiego czy hiszpańskiego, ale i tak bardzo wiele osób jest niezadowolonych np. z systemu ochrony zdrowia, wymiaru sprawiedliwości czy ze swoich pracodawców. Radykalnie niezadowolony chociażby z jednego aspektu życia społecznego jest każdy Polak. Jeśli uzbiera się więcej aspektów tego niezadowolenia, to wtedy tworzy się grupa poparcia dla takich antysystemowców.

Ciągle narzekamy na władze, odgrażamy się, że przestaniemy na nie głosować, a jednak od 2007 r., mimo licznych afer i niepopularnych decyzji typu podwyższenie wieku emerytalnego czy reforma OFE, mamy ten sam rząd. Jak to jest, że przy takim potencjale antysystemowym rządzą – nazwijmy to umownie – nudziarze?

Polacy nie mają rewolucyjnego usposobienia. Jednym z powodów jest awersja do ryzyka. Nawet jeśli ktoś jest niezadowolony z pewnych aspektów swego życia, to nie jest to dla niego dostateczny powód, by burzyć całość i czekać na coś, co nie wiadomo, jak będzie wyglądać. Ani Kukiz, ani Korwin-Mikke nie zaproponowali programu pozytywnego. Oni tylko mówią, że zmniejszą lub zniosą podatki. Pytanie tylko, co w zamian. To są programy burzycielskie, które nie zachęcają większości Polaków do pójścia tą drogą. Ja mogę być niezadowolony z systemu ochrony zdrowia, ale nie wiem, co by mnie czekało, gdyby został całkowicie sprywatyzowany. Albo gdybym stracił szansę na otrzymanie emerytury, choćby lichej. Sama frustracja nie wystarczy, by wynieść na piedestał osoby kontestujące porządek polityczny w kraju. Ale trzeba przyznać, że siła antysystemowców jest dziś większa niż pięć czy dziesięć lat temu. Rośnie fundamentalistyczny radykalizm w młodym pokoleniu Polaków. Módlmy się, by oni jak najszybciej wyemigrowali, dzięki czemu ochronimy porządek. Albo zmieńmy reguły gry i przyznajmy im rację.

Specyfika naszego systemu partyjnego sprzyja radykałom?

Celem nr 1 prawicy jest obalenie Komorowskiego. Panuje zasada „wszystkie ręce na pokład”. Dlatego w tych środowiskach Kukiza czy Korwin-Mikkego traktuje się jako postacie, które niepotrzebnie dywersyfikują elektorat. Można odnieść wrażenie, że nasza scena polityczna jest zamurowana i dwudzielna. Z jednej strony mamy ideologię konserwatywną i skrajnie konserwatywną, z drugiej – ideologię otwarcia. Ale prawda jest taka, że wewnątrz każdego z tych ugrupowań toczą się spory. W PiS trwa walka między zwolennikami Macierewicza a tymi, którzy na czas wyborów woleliby schować jego i temat zamachu smoleńskiego do szafy. W Platformie trwa rywalizacja o schedę po Donaldzie Tusku. W Polsce każdy walczy z każdym. To, że pojawił się Kukiz odbierający głosy Dudzie, nie jest żadnym novum. To bardzo polskie myślenie.

Hitem sieci jest Grzegorz Braun rozprawiający się z etosem „Gwiezdnych wojen”, Korwin-Mikke gwarantuje show na każdym spotkaniu z mediami, a Kukiz używa sformułowań typu „banda okrągłego stolca”.

A nie ma w internecie memów na temat Bronisława Komorowskiego czy Andrzeja Dudy? W odniesieniu do każdego z kandydatów mamy do czynienia z kabaretem internetowym, każdego dało się na czymś przyłapać i mieć z tego ubaw. Kandydaci z końca stawki są oszczędzani, bo są mało rozpoznawalni. A ci najpopularniejsi często zapracowali na swój marny los, jak np. Janusz Palikot.

Co w takim razie powinni zrobić antysystemowcy, by stać się realną konkurencją polityczną dla partyjnych kandydatów i alternatywą, której wyborcy nie będą się bać lub nie będą się z niej śmiać?

Gdyby spełnili warunek, zgodnie z którym przestaniemy się ich bać, to zaprzeczyliby temu, co sami oferują. Bo oni oferują zburzenie tego porządku. Dlatego trzeba się ich bać, jeśli będą naprawdę blisko realnej władzy. Moim zdaniem, nawet jeśli rosną w siłę, nigdy nie zbliżą się do tej prawdziwej władzy choćby na odległość Stana Tymińskiego. Moim zdaniem nie powtórzą już tego fenomenu. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

reklama

Komentarze FB:

  • zbulwersowany(2015-05-12 16:36) Odpowiedz 10

    Panie prof. Czapiński za wygadywanie takich bzdur: "Módlmy się, by oni jak najszybciej wyemigrowali, dzięki czemu ochronimy porządek." powinni panu zabrać wszelkie tytuły naukowe. Czy pan wie że te 20% niezadowolonych to jest: 3 099 079 ludzi? I kto wtedy będzie łożył na pańska emeryturkę, albo dla kogo będziesz pan wykładał? (pan, panu, pańska celowo są pisane małym "p", małym jak pan prof. Czapiński).

  • Czas obalic siedliska przestepcow,lajdakow !!!!!!!(2015-05-11 19:07) Odpowiedz 10

    Mlodzi Polacy maja racje ! Nie podoba nam sie ten antynarodowy rzad czerwonych i PObarwionych przestepcow w rzadzie i Palacu WSI
    Dosc tych lajdakow ! Polska jest nasza,tu chcemy pracowac,uczyc sie,zyc,bronic,a lajdaki za kraty i baty !!!

  • Bert(2015-05-11 19:09) Odpowiedz 10

    prof.Czapiński pokazał kawał świńskiego ryja.

  • StAAbrA(2015-05-11 18:35) Odpowiedz 00

    Módlcie się , módlcie palanty .

  • grand(2015-05-11 19:34) Odpowiedz 00

    Zmiany są potrzebne. Ale nie w ten sposób, by niszczyć demokratyczne zdobycze Solidarnościowej rewolucji!!
    Prof.Czapiński walnął jak kulą w płot. Nie wolno wyganiać młodych ludzi w kraju - tylko ich wspierać! Trzeba zaprowadzić porządek w zakresie ochrony społecznej! Nie uważam, że dopuszczenie Dudy- czyli PiS-u do władzy- pomoże Polakom! Jak poprzednio PiS-owcy rządzili pokazali co zrobili z Polską- dążyli do zaścianka, marazmu i wstecznictwa Polski na arenie międzynarodowej! Teraz Polska - jako jedyna w UE - ma najwyższy wzrost gospodarczy (+ 3,5%)- wyraźnie zmniejszyło się bezrobocie. Wydatnie też poprawiło się większości Polaków (coraz lepsze życie, samochody, wyjazdy zagraniczne,piękne drogi szybkiego ruchu etc! Czy chcecie by to wszystko PiS- zmarnotrawił ??!! czy chcecie, by na każdej ulicy stał pomnik śp. LechKacza ?? by co m-c- JarKacz odprawiał na Krakowskim Przedmieściu egzorcyzmy i szczuł Polaków na siebie ??!! OHYDA!!

  • iwonka(2015-05-11 19:26) Odpowiedz 00

    Czapiński, spadaj na szczaw. Sam se emigruj.

  • maja.(2015-05-11 19:21) Odpowiedz 00

    Profesorze ja się modlę żeby tu nigdy nie wrócić piękne słowa temat wyborczy w Polsce.

  • gh(2015-05-11 19:11) Odpowiedz 00

    wystarczy poczytac dlaczego https://miziaforum.wordpress.com/2015/05/11/prawdziwe-wyniki-wyborow-w-oparciu-o-kopie-protokolow-z-kazdej-komisji-w-polsce-tu-na-blogu-obalimy-wyniki-dokumentami-legalnie/

  • asas(2015-05-11 19:11) Odpowiedz 00

    A może ty emigruj, stary dziadu Czapiński

  • escalantr(2015-05-11 19:16) Odpowiedz 00

    Mowia,ze glupich nie sieja...

  • Wiesław Borczon(2015-05-11 18:05) Odpowiedz 00

    Panie profesorze,

    Nazywa Pan "fundamentalistycznym radykalizmem"

    - niezgodę na kłamstwa polityków, którzy niemal jawnie gardzą obywatelami?
    - gniew wobec złamania umowy społecznej z wyborcami np. polityków PO którzy otrzymali od NAS władzę 8 lat temu ponieważ zobowiązali się do reform: podatkowej (3 x 15%), administracji (redukcje w urzędach) i wielu innych?
    - bezsilność wobec niesprawiedliwego opresyjnego prawa podatkowego i praktyk stosowanych przez urzędników?
    - bezradność wobec korupcji i nieskuteczności Sądów, Prokuratur itp.

    Panie profesorze ja nie mam 20-30 lat lecz prawie 50 i zamierzam emigrować. Bo nie mogę znieść własnej bezradności wobec telewizyjnych gąb kłamiących mnie w żywe oczy. Płacę rocznie 5-6 cyfrowe podatki. Zagłosuję moimi pieniędzmi. Jak wielu podobnych do mnie. To nie jest radykalizm. To zdrowy odruch. Wielu ludzi emigruje nie tylko dla pieniędzy lecz dla poczucia, że może mieć REALNY wpływ na własne życie i nie żyć w strachu i niepewności. A to jest całkiem zdrowy odruch. Chcę aby mój wysiłek i pieniądze wspierały inny system niż ten w którym przyszło mi żyć.

    100 tys firm założonych za granicą tylko w ubiegłym roku. Załóżmy, że każda z nich mogłaby zapłacić 50.000 tys podatków. To oznacza miliardy złotych strat tylko w 1 roku ich działalności poza Polską. A proces ten będzie trwał jeśli nasz kraj nie dokona wreszcie radykalnych zmian i reform. To jest państwo opresyjne. Sprzyjające i nagradzające złodziei, wyłudzaczy, leni i przeciętność. Niestety w obliczu nieprzeciętnych wyzwań jakie przed nami stoją - miernota i przeciętność nam nie pomogą.

    Nikt przy zdrowych zmysłach nie godzi się na to aby ponosić przewidywalne koszty-skutki nie swoich działań. Co się stanie gdy np. w końcu ZUS zbankrutuje? Ten aparat nie cofnie się przed niczym. Ludzie się tego boją. Ja się tego boję. Nie chcę ponosić konsekwencji decyzji, których nie podejmowałem.

    Ten - jak go Pan nazwał - radykalizm to coś bardzo pozytywnego. Nikt nie chce stąd wyjeżdżać. Polska to piękny kraj. Mamy własny język, którym mówimy od urodzenia. Tu mieszkają nasi rodzice. Tu mamy korzenie. Ten "radykalizm" to krzyk ludzi, którzy właśnie chcą porządku. Chcą móc przewidywać i tworzyć własną przyszłość w przewidywalnych warunkach, chcą wiedzieć gdzie zmierzamy, za co będą nagrody a za co kary. Chcą mieć pewność, że miejsce złodzieja jest więzieniu, komornik odbierze mu co ukradł i odda właścicielowi. Chcą móc nie wstydzić się swojego rządu. Chcą mieć pewność, że nikt nie będzie nimi gardził. Pan te aspiracje wkłada do wora "fundamentalistyczny radykalizm"?

    Jestem Polakiem. Chcę żeby wszystkim nam się wiodło. Ucieszę się z sukcesu każdego Polaka. Pomogę mu go osiągnąć. Sukces edukacyjny, biznesowy... jakikolwiek inny - przyczynia się do dobrostanu każdego innego obywatela. Należymy do tej samej rodziny. Winniśmy sobie pomagać, wspierać się. Pan lekką ręką wygania z tej rodziny miliony często najbardziej wartościowych jej członków?

    Jest Pan psychologiem tak jak ja. To zobowiązuje do wnikliwości i niewydawania pochopnych sądów.

    Być może się mylę, ale ta ocena i połączone z nią wezwanie nie licuje z duchem naszego zawodu, wykształcenia i misji.
    A. Einstein powiedział, że jest tylko jedna rzecz, która oddziela nas od wstydu. Tym czymś jest pokora. Starając się ją zachować powiem tylko, że nikogo nie powinniśmy wyrzucać z domu tylko dlatego, że domaga się dla siebie należnych praw.

    Wiesław Borczon

  • sami(2015-05-11 18:31) Odpowiedz 00

    spłoniesz stary głupcze ;)

  • Ja(2015-05-11 20:02) Odpowiedz 00

    Wyjedziemy a i tak bedziemy glosowac w wyborach i obalimy ten ******** system okraglego stolca

  • Czeplinski(2015-05-11 17:58) Odpowiedz 00

    Wstyd Panie Czapinski, wstyd...

  • Punisher(2015-05-11 17:51) Odpowiedz 00

    Czapiński zostaniesz rozstrzelany za zdradę!!!

  • Polak(2015-05-11 17:50) Odpowiedz 00

    Czapiński, jak się Tobie coś nie podoba to samemu sp...dalaj !!!

  • gosć(2015-05-11 17:46) Odpowiedz 00

    a jaką szkołę kończył ten Profesor?

  • ...(2015-05-13 13:26) Odpowiedz 00

    jesli zostana tylko ci co im sie obecna polityka podoba to zostania tylko ci co na platforme glosowali! czyli ie? z 3 miliony? a najlepiej panie profesorze deportujmy emerytow w cieple kraje, ZUS sie cudownie uzdrowi, nie bedzie kolejek do lekarzy i w autobusach...

  • Bruno(2015-05-11 19:35) Odpowiedz 00

    Panie profesorze. Dążenie do zatrzymania okradania Polski, do ukarania winnych malwersacji finansowych oraz do odsunięcia od władzy skompromitowanych polityków nazywa pan "fundamentalistycznym radykalizmem"?
    Kto u pana zamówił taki stronniczy i wubiórczy wywiad? Przyjaciele z PO?

  • czapiński(2015-05-12 19:51) Odpowiedz 00

    do kogo chcesz się modlić? przecież ty żydokomuna jesteś.