Sąd konstytucyjny na Tajwanie orzekł w środę, że pary osób tej samej płci mają prawo zawierania małżeństw. Jest to pierwsze tego typu orzeczenie na kontynencie azjatyckim - podkreślają agencje prasowe.

Sąd zakomunikował, że obecne przepisy dotyczące małżeństw "naruszają zarówno wolność ludzi do zawierania małżeństw (...), jak i prawo ludzi do równości", czyli dwa artykuły konstytucji Republiki Chińskiej (oficjalna nazwa Tajwanu). Sąd dał ustawodawcy dwa lata na przygotowanie poprawek w prawie zezwalających na małżeństwa osób tej samej płci.

"Jeśli w ciągu tych dwóch lat odpowiednie przepisy nie zostaną zmienione, ani wprowadzone w życie, dwie osoby tej samej płci, które zamierzają stworzyć wspomniany stały związek, będą mogły go zarejestrować" - orzekł sąd.

Rządząca na Tajwanie Demokratyczna Partia Postępowa (DPP), która wygrała zeszłoroczne wybory parlamentarne, popiera zmiany, do jakich odniósł się w środę sąd konstytucyjny.

Orzeczenie, torujące drogę dla małżeństw tej samej płci, jest pierwszym takim orzeczeniem w Azji, gdzie - jak wskazuje agencja Reutera - w społeczeństwach przeważają konserwatywne postawy. Ale Tajwan cieszy się opinią liberalnego kraju w regionie.

"Orientacja seksualna jest niezmienną cechą, która jest odporna na zmiany" - oświadczył sąd. "Ponadto swoboda zawarcia małżeństwa przez dwie osoby tej samej płci (...) będzie stanowić wraz z małżeństwem przeciwnej płci wspólną podstawę dla stabilnego społeczeństwa" - wskazał sąd.

Na Tajwanie, uważanym przez Chiny za swą zbuntowaną prowincję, co roku odbywają się kilkudziesięciotysięczne parady, które - jak zauważa Reuters - pokazują energiczność jego lesbijskiej, gejowskiej, biseksualnej i transpłciowej społeczności. (PAP)