By w pełni pozbyć się zagrożenia epidemicznego w kraju, zaszczepić powinno się 90 proc. populacji - powiedział premier w rozmowie z tygodnikiem „Nowoje Wriemia”. Ocenił przy tym, że scenariusz ten jest nierealistyczny.

Dodał, że szczepienie będzie dobrowolne, a w lutym szczepionki mają otrzymać pracownicy służby zdrowia. Później trafią do innych osób z grup ryzyka. Będzie można też nabyć szczepionkę na zasadach komercyjnych - zaznaczył.

Szef ukraińskiego rządu wskazał, że władze już opracowały program szczepień na Ukrainie, a w najbliższym tygodniu ma być on zatwierdzony. Jak zapowiedział, w marcu Ukraina otrzyma pierwszy 1 mln dawek szczepionki w ramach programu COVAX, którego celem jest zagwarantowanie szybkiego, uczciwego i równego dostępu do szczepionki przeciw Covid-19 wszystkim państwom świata.

Minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow poinformował na czwartkowym briefingu, że inicjatywa COVAX przyjęła ukraiński wniosek o przydzielenie 8 mln dawek szczepionek. Będzie można nimi zaszczepić 4 mln Ukraińców z grup ryzyka - zauważył. Według ministra szczepionki będą przekazywane transzami i Ukraina liczy na otrzymanie pełnej puli do końca czerwca.

W ocenie premiera, Ukraina znajduje się na stabilnym poziomie, jeśli chodzi o sytuację epidemiczną. Poprzedniej doby, jak przekazał wcześniej w czwartek Stepanow, potwierdzono ponad 12 tys. zakażeń koronawirusem, prawie 3 tys. osób hospitalizowano, 252 osoby zmarły, a niemal 13 tys. uznano za wyzdrowiałe.

Według opublikowanych na początku grudnia rezultatów badania ośrodka Rating 40 proc. Ukraińców nie jest gotowych, by zaszczepić się przeciwko koronawirusowi, nawet jeśli szczepionka byłaby darmowa. 55 proc. respondentów wyraziło taką gotowość.