Tak wynika z założeń projektu nowelizacji, nad którą pracuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA).
Głównym celem projektowanych zmian jest podniesienie wysokości limitów wydatków na zadania związane z repatriacją w latach 2025–2026 do poziomu pozwalającego na sprawne prowadzenie procesu przesiedlenia, w tym bieżącą realizację wypłat pomocy finansowej przysługujących repatriantom po przyjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Obowiązujące limity wydatków, przyjęte w 2017 r., wymagają zwiększenia ze względu na wzrost kosztów składających się na wsparcie przewidziane dla zesłańców.
Poza tym MSWiA planuje wprowadzić wiele innych modyfikacji.
„Potrzeba wprowadzenia zmian w tym obszarze wynika z dotychczasowych doświadczeń organów prowadzących postępowania w sprawach repatriacji i ma na celu usprawnienie procedury, przy jednoczesnym zapobieganiu przypadkom jej instrumentalnego traktowania” – uzasadnia ministerstwo.
Przepisy zostaną uszczelnione w ten sposób, aby wsparcie finansowe i pomoc Rzeczypospolitej Polskiej faktycznie trafiały do Polaków oraz ich potomków, którzy doświadczyli represji ze strony władz byłego ZSRR w związku z polskim pochodzeniem ©℗
Podstawa prawna
Etap legislacyjny
Projekt wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów