Rząd Niemiec zamierza zrehabilitować i wypłacić finansowe odszkodowania osobom skazywanym do końca lat 60. przez sądy w RFN za związki homoseksualne. O planach ministra sprawiedliwości Heiko Maasa pisze w czwartek "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Resort sprawiedliwości przygotowuje stosowny projekt ustawy - informuje "FAZ". Sprawa dotyczy ponad 50 tys. mężczyzn skazanych na kilkuletnie wyroki pozbawienia wolności na podstawie obowiązującego do 1994 roku paragrafu 175 kodeksu karnego.

Media podkreślają, że zachodnioniemiecki wymiar sprawiedliwości przejął represyjne przepisy z czasów III Rzeszy. Większość wyroków zapadła do 1969 roku, jednak kontrowersyjne przepisy zostały całkowicie zniesione dopiero w 1994 roku. Niemiecki wymiar sprawiedliwości nie anulował dotąd orzeczeń w sprawach o homoseksualizm.

"Państwo ponosi winę, ponieważ skomplikowało życie tak wielu osobom. Paragraf 175 był od początku niezgodny z konstytucją" - powiedział Maas. "Dawne wyroki są bezprawne. Naruszają godność skazanych" - dodał minister.

Autor ekspertyzy dla ministerstwa, monachijski prawnik Martin Burgi zaproponował, by rehabilitacja skazanych odbyła się w sposób zbiorowy, za pomocą ustawy znoszącej wszystkie wyroki, co zapobiegnie konieczności składania indywidualnych odwołań. (PAP)