Francuscy 50-latkowie mają najmniejszą motywację do pracy spośród wszystkich Europejczyków. Takie wyniki przynosi badanie przeprowadzone przez ośrodek Edenred-Ipsos.

Seniorzy po pięćdziesiątce twierdzą, że praca nie sprawia im radości. Ponad siedemdziesiąt procent Holendrów zapewnia, że mają satysfakcję z tego co robią, to samo mówi mniej niż 40 procent Francuzów. Średnia w Unii to 55 procent osób zadowolonych ze swojej pracy. Przyczyn frustracji Francuzów jest wiele. Ich szefowie, w przeciwieństwie do Niemców czy Austriaków, nie zachęcają do przekazywania wiedzy i doświadczenia młodym pracownikom. Nie ma warunków do doskonalenia się fachowego.

Szwedzi i Finowie proponują szkolenie przez cały okres życia zawodowego - Francuzi nie. Wielu z nich ma wrażenie, że nie rozwija się zawodowo. Skostniałe struktury w firmach nie pozwalają na zdobywanie nowych umiejętności i robienie kariery na miarę kompetencji. Co więcej wiek jest jednym z czynników dyskryminacji przy przyjmowaniu do nowej pracy.