Prezydent spotkał się już z czterema liderami ugrupowań, które znalazły się w Sejmie: szefem PO, premierem Donaldem Tuskiem, szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim, szefem Ruchu Palikota Januszem Palikotem oraz wicepremierem, szefem PSL Waldemarem Pawlakiem.

Po tej serii konsultacji planowane jest spotkanie Komorowskiego z mediami. Na piątek planowane jest jeszcze spotkanie z przewodniczącym SLD Grzegorzem Napieralskim.

Premier Donald Tusk oświadczył w czwartek, że wraz z Waldemarem Pawlakiem mają jednoznaczną intencję tworzenia koalicji PO-PSL.

"Potwierdziłem panu prezydentowi, że jestem po pierwszej poważnej rozmowie z premierem Waldemarem Pawlakiem i że intencja tworzenia tej koalicji jest dla nas obu, dla szefa PSL-u i dla mnie jednoznaczna" - powiedział na konferencji prasowej Tusk, który z prezydentem Bronisławem Komorowskim spotkał się w środę.

"Bardzo się ucieszyłem, że pan prezydent potwierdził pierwsze swoje deklaracje w rozmowie ze mną, że uznaje to za bardzo dobrą możliwość, by koalicja większościowa - a PO i PSL taką koalicję mogą stworzyć - tworzyła nowy rząd" - oświadczył Tusk.

Przy maksymalnym wykorzystaniu terminów, które daje konstytucja, nowy rząd mógłby powstać nawet dopiero na początku grudnia.

Z informacji PAP wynika, że na środowym spotkaniu prezydent zaproponował premierowi, by przewidziane w konstytucji terminy dotyczące tworzenia nowego rządu zostały w całości wykorzystane ze względu na prezydencję.