Kilku byłych ministrów, aktorów, bohater tzw. afery hazardowej, adwokat rodziny Olewników i były polski akredytowany przy MAK - to niektórzy z kandydatów do Senatu. O miejsce w Izbie Wyższej ubiegać się też będzie kilku bliskich ofiar katastrofy smoleńskiej.

Do Senatu - z Torunia - chciałby też dostać się kandydat, który w nazwie swojego komitetu zawarł postulat likwidacji Izby Wyższej: Komitet Wyborczy Wyborców Jarosława Milczarka "Zlikwidować Senat".

Środowisko filmowe reprezentować w wyborach będą startujący z własnych komitetów: reżyser Kazimierz Kutz (w Katowicach) i Krzysztof Piesiewicz (w Warszawie). Piesiewicz - obecny senator - jest prawnikiem, adwokatem, a także scenarzystą filmowym. Jego kariera polityczna stanęła pod znakiem zapytania po tym, gdy w grudniu 2009 r. "Super Express" zamieścił na swej stronie internetowej film z udziałem ubranego w sukienkę senatora, nagrany w jego mieszkaniu przez Joannę D. Film miał być dowodem, że Piesiewicz posiadał i zażywał narkotyki.

Piesiewicz zaprzeczał. Senat nie zgodził się na uchylenie mu immunitetu - bez czego nie można było postawić mu zarzutu; prokuratura zamierzała zarzucić mu przestępstwa posiadania kokainy i nakłaniania innych osób do jej zażycia.

PiS w wyborach do Senatu w Warszawie reprezentować będą dwie aktorki

PiS w wyborach do Senatu w Warszawie reprezentować będą dwie aktorki: Katarzyna Łaniewska, znana m.in. z serialu "Plebania" czy filmu "Kogel-Mogel" oraz Anna Chodakowska, która wystąpiła m.in. w pierwszej polskiej telenoweli "W labiryncie".

Wśród kandydatów są także dwie wdowy po ofiarach katastrofy smoleńskiej - Barbara Dolniak (okręg sosnowiecki obejmujący Będzin), żona tragicznie zmarłego 10 kwietnia 2010 roku posła PO Grzegorza Dolniaka oraz Zuzanna Kurtyka (Kraków) - wdowa po prezesie IPN Januszu Kurtyce. B.Dolniak startuje z własnego komitetu; Z. Kurtyka - z PiS.

O mandat senatora z ramienia SLD w okręgu płockim ubiegać się będzie Paweł Deresz - wdowiec po posłance Sojuszu, wiceszefowej partii Jolancie Szymanek-Deresz.

W wyborach do Senatu wystartują też wybitni lekarze

W wyborach do Senatu wystartują też wybitni lekarze. We Wrocławiu PO wystawia słynną w całej Polsce onkolog dziecięcą prof. Alicję Chybicką, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i szefową wrocławskiej Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej.

Z kolei PiS w zachodnich dzielnicach Warszawy stawia na chirurga prof. Krzysztofa Bieleckiego.

Zarówno PiS, jak i PO, wystawią w wyborach do Senatu znanych z mediów prawników. Z poparciem PiS kandydować będzie prawnik rodziny Olewników Bogdan Borkowski, a PO - mecenas Aleksander Pociej (bronił m.in. b. posłankę PO Beatę Sawicką).

O mandat senatorski będą też walczyć byli politycy PO: Zbigniew Chlebowski (okręg świdnicko-wałbrzyski), Robert Węgrzyn (jeden z okręgów opolskich). Obaj z własnych komitetów. Z kolei z ramienia ruchu "Obywatele do Senatu" o mandat w Izbie Wyższej ubiegać się będzie Tomasz Misiak.

Wśród kandydatów PO do Senatu są m.in.: b. działacz opozycyjny i b. europoseł Józef Pinior, b. poseł SLD Witold Gintowt-Dziewałtowski oraz b. prezes IPN Leon Kieres. Platforma stawia też na obecnych senatorów: b. działacza opozycyjnego Jana Rulewskiego oraz dziennikarza sportowego i prawnika Andrzeja Persona.

Z Krakowa o mandat senatora ubiegał się będzie Bogdan Klich

Z Krakowa o mandat senatora ubiegał się będzie b. minister obrony narodowej Bogdan Klich. W Warszawie PO wystawi b. rektora SGH Marka Rockiego.

Do Senatu będzie też kandydował - z PO - obecny marszałek Izby Wyższej Bogdan Borusewicz. Z kolei PiS stawia w Gdańsku na działacza opozycyjnego Andrzeja Gwiazdę. Z ramienia tej partii o mandat będą też ubiegać się m.in.: obecny wicemarszałek Senatu Zbigniew Romaszewski, historyk Jan Żaryn, obecna posłanka Nelli Rokita i b. minister nauki Michał Seweryński.

SLD wystawić ma do Senatu m.in. b. ministra gospodarki Jacka Piechotę oraz politologa prof. Kazimierza Kika. Z poparciem Sojuszu o mandat w wyborach ubiegać się będzie Izabella Sierakowska.



Sojusz poprze też startującego z własnego komitetu b. ministra kultury, posła, b. senatora Andrzeja Celińskiego, a także b. wicepremiera, b. ministra finansów Marka Borowskiego.

Z własnym komitetem - ale z poparciem PO i SLD - do Senatu wystartuje na Podlasiu b. premier, b. szef polskiej dyplomacji Włodzimierz Cimoszewicz.

Na podobnych zasadach Z własnym komitetem o mandat senatora w okręgu tarnobrzeskim ubiegał się będzie b. minister obrony narodowej Romuald Szeremietiew. O mandat w Zachodniopomorskim ubiegał się będzie - jako kandydat niezależny - b. minister rolnictwa Artur Balazs.

Znane nazwiska w wyborach do Senatu popiera ruch Obywatele do Senatu. Jest wśród nich b. szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, były polski akredytowany przy MAK Edmund Klich.

Z komitetu ruchu OdS w Warszawie wystartuje b. minister pracy Anna Kalata. Jej kandydaturę popiera także PSL. Na Śląsku z OdS wystartuje szef BCC Marek Goliszewski. Ponadto w stolicy o mandat ubiegać się będą: ekonomista prof. Krzysztof Rybiński oraz b. redaktor naczelny "Wprost" Marek Król.

W woj. w kujawsko-pomorskim do Senatu wystartuje karnista i obecny poseł niezrz. prof. Marian Filar; zaś w świętokrzyskim z poparciem OdS o mandat ubiegać się będzie b. wiceminister finansów w rządzie PO Stanisław Gomułka.

Senatorów po raz pierwszy będziemy wybierać w jednomandatowych okręgach wyborczych

Podczas jesiennych wyborów parlamentarnych senatorów po raz pierwszy będziemy wybierać w jednomandatowych okręgach wyborczych, oddając głos tylko na jednego kandydata (do tej pory można było oddać głos na dwie, trzy lub cztery osoby w zależności od liczby mandatów, które były do zdobycia w okręgu).

W tegorocznych wyborach każdy komitet wyborczy będzie mógł zgłosić w danym okręgu tylko jednego kandydata na senatora. Tylko ten kandydat, który otrzyma najwięcej głosów, zdobędzie miejsce w Senacie.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, który wszedł w życie 1 sierpnia, Polska została podzielona na 100 nowych okręgów wyborczych. Są one znacznie mniejsze od tych, które dotychczas obowiązywały w wyborach do Senatu. Dotąd okręgów było tylko 40. Obecnie senatorowie będą reprezentowali po kilka powiatów, niekiedy nawet tylko kilka dzielnic dużego miasta.

I tak np. na cztery okręgi wyborcze podzielona została Warszawa - dotychczas był to jeden okręg, z którego do izby wchodziło czterech senatorów. Podobnie na osobne okręgi wyborcze zostały podzielone Wrocław, Kraków i Łódź (każde z tych miast na dwa).