Przedstawiciele izb gospodarczych Polski i Czech na konferencji ekonomicznej poświęconej m.in. priorytetom polskiego przewodnictwa w Radzie UE podpisali w piątek w Ostrawie memorandum w sprawie współpracy biznesowej obu krajów.

Pod hasłem "Prezydencja Polski w Radzie UE. Współpraca Polska - Czechy" przedstawiono główne założenia nadchodzącej polskiej prezydencji z ukazaniem możliwości kooperacji w różnych dziedzinach, szczególnie na terenach pogranicza.

Specjalne przesłanie do uczestników XVII Spotkań Biznesu w Ostrawie skierował za pośrednictwem nagrania wideo przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, który zapewnił, że w realizacji celów polskiego przewodnictwa Polska może "liczyć na pomoc sąsiadów z południa, czyli Czechów".

"Prezydencja, jak dobrze wiecie w Czechach, to szansa, ale i wielka odpowiedzialność. Ważne, by wyjść ponad wąskie interesy narodowe i przyjąć rolę obiektywnego arbitra. To nigdy nie jest proste, ale w dużej mierze decyduje o prezydencji i zwraca się po jej zakończeniu z nawiązką" - podkreślił Buzek, odwołując się do doświadczeń Republiki Czeskiej. Czesi kierowali pracami UE w pierwszym półroczu 2009 roku.

Buzek przypomniał swoje doświadczenia z dobrej współpracy z Republiką Czeską, gdy pełnił urząd szefa polskiego rządu. Jak zauważył, wtedy oba kraje łączyły dwa wspólne cele: członkostwo w NATO i Unii Europejskiej. "Udało się" - zaznaczył.

W ostrawskim spotkaniu wzięło udział około 200 przedstawicieli biznesu z Polski i Czech, władz regionalnych i lokalnych. Buzek zauważył, że ilość uczestników i organizowana już po raz 17. konferencja świadczy o jakości stosunków polsko-czeskich.

Spotkania Biznesu w Ostrawie są uważane za najważniejszą imprezę polsko-czeską imprezę gospodarczą

W czasie dyskusji panelowych uczestnicy konferencji zapoznali się z priorytetami polskiego przewodnictwa w UE, a więc: integracją europejską, jako źródłem wzrostu, szeroko pojętym bezpieczeństwem Europy oraz otwartością na inne kraje. Rozmowy dotyczyły także perspektyw polsko-czeskiej współpracy gospodarczej w różnych obszarach, współpracy transgranicznej po roku 2013, a także wsparcia przemysłu i biznesu i kooperacji naukowo-technicznej.

Kwestie te przedstawili specjaliści z obu krajów, w tym pracownicy resortów gospodarki, spraw zagranicznych, rozwoju regionalnego, władz regionalnych oraz pracownicy ogólnokrajowych i lokalnych izb gospodarczych i handlowych.

W memorandum uczestnicy spotkania zobowiązali się do koordynowania swych działań w obszarze współpracy gospodarczej. Dokument zostanie przekazany rządom w Pradze i Warszawie.

Spotkania Biznesu w Ostrawie są uważane za najważniejszą imprezę polsko-czeską imprezę gospodarczą.