Rzecznik Kochanowski kontra górnicy i mundurowi

20.11.2009, 05:01; Aktualizacja: 20.11.2009, 08:06

Rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski przygotowuje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie odebrania przywilejów emerytalnych górnikom, policjantom i wojskowym - ustaliła "Gazeta Wyborcza".

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (63)

  • rameise 33(2009-12-27 18:24) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem za odebraniem wszystkich przywilejów emerytalnych a o emeryturze powinien decydować okres składkowy, który powinien wynieść 40 lat. Woła o pomstę do nieba, gdy policjant czy wojskowy w wieku 40 lat przechodzi na emeryturę.. Przecież to faceci dopiero w pełni wieku. A że mają niebezpieczny zawód związany z ryzykiem, to taki sobie wybrali. Każdy zawód jest niebezpieczny.
    Gdy każdy z nas przepracuje 40 lat, to Polska będzie krajem miodem płynącym i pieniędzy na emerytury nie zabraknie. Ja nie wyobrażam sobie agenta Tomka na emeryturze, chyba że się wypalił uwodząc kobitki i jeżdżąc służbowym Porsche.

    Odpowiedz
  • rameise 33(2009-12-27 18:44) Zgłoś naruszenie 00

    Chcę jeszcze dodać że nie wyobrażam sobie policjanta czy wojskowego wieku np. 63 lat który biega za bandytami, lub czołga się na poligonie, ale w wieku 50 lat może przejść do pracy administracyjnej na komisariacie czy w biurze. W innych krajach europejskich tak właśnie jest, a my przecież jesteśmy w Europie

    Odpowiedz
  • Janusz z Zabrza(2009-12-30 21:51) Zgłoś naruszenie 00

    tak podzielam pogląd Ps JANECZEK Z tym trzeba coś zrobic nie stac nas na świadczenia uprzywilejowane szczególnie w czasach pokoju Emerytury mundurowe nie saczym znaczącym Wykonujący je ludzie w mundurach niczym sie nie różnia od setek Tysiecy innych pracowitych mrówek w tym kraju

    Odpowiedz
  • kamil(2010-01-18 10:01) Zgłoś naruszenie 00

    Panie rzeczniku, ja bym na Pana miejscu i innych przy korytach działaczach partyjnych- wstydzłił się brać pobory i premie, kiedy emeryci i renciści nie mają na leki a 30% dzieci cierpi głód w Polsce!!! Najpierw obniżcie sobie swoje bajońskie apanaże a później obniżajcie emerytury !!!

    Odpowiedz
  • Ossi(2010-01-21 15:45) Zgłoś naruszenie 00

    szkoda ze nikt nie pisze o tym, że np. w Niemczech służby mundurowe nie mają w stosunku do reszty społeczeństwa z racji bycia służbą mundurową bardzo znaczących przywilejów, ale tam jeszcze jest coś takiego jak kasta urzędnicza. I być w Niemczech urzędnikiem państwowym (a mundurowi na całych świecie nimi są) to jest dopiero przywilej. I tu jest pies pogrzebany. Kto pójdzie do pracy, gdzie się jest na zawołanie świątek, piątek i niedziele, gdzie się służy i to życie prywatne jest podporządkowane służbowemu i to 24 godziny na dobę itp., bez ekstrasów - szkoda że tego się nie rozważa tylko piszę się jakieś ogólniki.

    Odpowiedz
  • Emerytowany żołnierz.(2010-01-30 14:12) Zgłoś naruszenie 00

    Trzeba wysłac Kochanowskiego na 35 lat do leśnego garnizonu ,gdzie żona nie ma pracy a dzieci do szkoły dojezdzaja po 20 km.Kochanowski jak na razie jest najgłupszym rzecznikiem praw obywatelskich.

    Odpowiedz
  • jogi(2010-02-03 17:33) Zgłoś naruszenie 00

    To wybitny prawnik . Dyżurny prawnik partii POPIS .To typowy rzecznik wprowadzania bezprawnych metod ,kreator stosowania odpowiedzialności zbiorowej .orędownik niedorzecznictwa .Tak dopomóż mu BOG!!!

    Odpowiedz
  • EWa(2010-02-12 12:58) Zgłoś naruszenie 00

    Świadczenia dla policjantów, po przepracowaniu w pewnym sensie zakontraktowanych ustawowo, co najmniej 15 lat, nie są stricte emeryturą, są świadczeniem z budżetu właściciwych resortów, a nie z ZUS-U -za konkretne ryzykowne usługi na rzecz Państwa i obywateli. Są zobowiązaniem Państwa za narażanie życia i zdrowia funkcjonariusza przez co najmniej 15 lat. Tak było przed wojną w Polsce, tak jest w wielu cywilizowanych krajach zachodu. W USA funkcjonariusze są kontraktowani co 10 lat. Nie jest to wcale emerytura w rozumieniu ustawy emerytalnej. Nie dajcie się zmanipulować rządowej i RPO propagandzie na rzecz zmiany tych przepisów. Kupcie sobie karabin i sami pilnujcie porządku w mieście , dzielnicy , pilnujcie swoich banków, domów , dzieci i skazanych przestępców, odosobnionych dla Waszego bezpieczeństwa, skoro nie chcecie ponosić obciążeń finansowych z tego tytułu. z budeżetu Państwa. Lepiej oczywiście wydawać nasze pieniądze na partie polityczne, fanaberie oszołomów w Sejmiei rozbuchaną bezużytecznie administrację.

    Odpowiedz
  • KORAL(2010-03-30 08:50) Zgłoś naruszenie 00

    a dlaczego to nie ma dot. prokuratorów i sędziów? a kim jest ten no tam kochanowski!!!

    Odpowiedz
  • EGON(2010-04-30 00:43) Zgłoś naruszenie 00

    Kut... a już ziemia kryje !!!

    Odpowiedz
  • JAN(2009-11-20 18:33) Zgłoś naruszenie 00

    ILE MOŻNA PŁACIC SKŁADKI ? 40 LAT TO ZA MAŁO? PRZEDŁUZONO EMERYTURY O 5 LAT A MŁODZIEŻ SIĘ OBIJA BO STARZY ZABRALI IM ROBOTE A POWINNO BYC BRANO POD UWAGĘ LATA PRACY

    Odpowiedz
  • polka(2009-11-20 14:14) Zgłoś naruszenie 00

    To intrygant, skłócający społeczeństwo, siejący ferment. Górnicy, policjanci, żołnierze, nauczyciele i sędziowie nie wzięli sobie, nie ukradli tych świadczeń. Otrzymują je na podstawie prawa. Dlaczego RPO pomija sędziów, bo sam nim jest? Oni otrzymują 100 % emerytury, jak nikt inny w Polsce!

    Odpowiedz
  • Janeczek(2009-11-20 08:22) Zgłoś naruszenie 00

    To dobra decyzja. Dziś prawie milin osób z tzw. złużb mundurowyxh bez racjonalnego uzasadnienia korzysta z jawnie nieuczciwego przywileju. Wszystkich orędowników utrzymania obecnego systemu i zwyczajnych pyskaczy należy zapytać : dlaczego Niemcy, potęga godpodarcza Europy nie są tak rozrzutne w stosowaniu przywilejów w służbach mundurowych jak Polska. W górnictwie nie jest lepiej.

    Odpowiedz
  • do nr 3(2009-11-20 10:29) Zgłoś naruszenie 00

    A co z nauczycielami?
    Zawod nauczyciela zostal zdeprecjonowany w okresie komuny i tak juz pozostalo do chwili obecnej.
    Nauczyciel powinien powinien byc wzorem do nasladowania pod kazdym wzglem przez dzieci i mlodziez. Powinien zarabiac tyle, aby mogl zrealizowac wzor do nasladowania oraz miec czas i pieniadze na samoksztalcenie.

    Odpowiedz
  • lOKO(2009-11-20 09:25) Zgłoś naruszenie 00

    Do Jan:
    TO NIECH ZMIENI PRACE !!!

    Odpowiedz
  • zzz(2009-11-20 09:06) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem dumny z RPO!!!

    Odpowiedz
  • aga(2009-11-20 08:26) Zgłoś naruszenie 00

    Rzecznik złożył podobny wniosek do Trybunału w sprawie KRUS a Trybunał zwleka ze sprawą chyba ze względów politycznych, co nie powinno mieć miejsca w Trybunale. Czym wydłumaczyć można opieszałość Trybunału. W tym przypadku będzie to samo . Może za 5 lat zajmie się sprawę. Trybunał powinien mieć ustawowe terminy załatwiania spraw. Natomiast potrafi jedne sprawy załatwic w parę miesięcy inne niewygodne odwleka w nieskończoność.

    Odpowiedz
  • JANECZEK(2009-11-20 09:28) Zgłoś naruszenie 00

    Panie kochanowski czas już iść na emeryture ciekawe czy za 1000zł pan wyżyje.JAK RÓWNO TO RÓWNO jak pan proponuje.

    Odpowiedz
  • "Lysek z pokladu Idy"(2009-11-20 08:54) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Rzeczniku, a czy sprawiedliwe jest, ze dr nauk ... X. zarabia okolo 400 tys. zl na miesiac, a ja jako emeryt, tez dr nauk... otrzymuje emeryture 1300 zl? Sprawiedliwosci nie ma i emerytury gornicze trzeba zostawic w spokoju.
    Moze Rzecznik zajalby sie firmami posredniczacymi w dostarczaniu dotacji do kopaln, firmami posredniczacymi w sprzedazy wegla i przechwytujacymi wysokie prowizje lub zyski. Oczywiscie, ze jestem za tym, aby kopalnie odprowadzaly wyzsze skladki ubezpieczeniowe. Trzeba pozmieniac funkjonujace systemy w dotacjach i sprzedazy wegla. Byc moze zmienily sie te systemy, na biezaco ich nie sledze, ale w niedalekiej przeszlosci funkcjonowaly. Moze nalezaloby je rozliczyc.
    Moze zamiast utrzymywac OFE, nalezaloby te pieniadze przeznaczyc na eletrownie gazowe, atomowe i calkowicie zrezygnowac z wydobycia wegla.
    Do pogladow P. Rzecznika niednokrotnie mialem stosunek krytyczny np. szczegolnie do propozycji reformy zdrowia w stylu amerykanskim.
    Ile lat mozna pracowac pod ziemia? Czy jest rozwiazanie alternatywne, 15- 20 lat pod ziemia i 20 lat na powierzcni ziemi. Nigdy nie slyszalem o takiej propozycji.
    Nie porownujmy emerytur gornikow pracujacych na dole w stosunku do innych. Jest to praca specyficzna i musimy byc wszyscy tego swiadomi.
    "Nie mozemy jezdzic po gornikach jak po lysej kobyle".
    "Lysek z pokladu Idy" juz dawno zdechl.

    Odpowiedz
  • Jan(2009-11-20 09:00) Zgłoś naruszenie 00

    CZEŚĆ I CHWAŁA POLEGŁYM GÓRNIKOM
    Jeżeli władza ma wątpliwości to musi je zbadać na miejscu w kopalni wysoko metanowej zjeżdżając do samego przodka i ocenić czy niewolnicza praca górnika polskiego powinna mieć przywileje bo górnik idzie do pracy ale nigdy nie wie czy z niej wróci jak na wojnie gdzie jest taki drugi totolotek śmierci MASOWEJ? ?

    Odpowiedz