W Polsce pracuje obecnie ok. 1,5 mln obywateli państw trzecich - poinformował wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Stanisław Szwed. Dodał, że resort rozważa rozszerzenie możliwości pracy na podstawie tzw. oświadczenia na obywateli Filipin i Wietnamu, choć brak jeszcze konkretnej propozycji.

"Obecnie składki w ZUS opłaca ponad 400 tys. obcokrajowców, a łącznie (...) na polskim rynku pracy jest ok. 1,5 mln osób z państw trzecich" - powiedział Szwed na konferencji prasowej.

Wiceminister dodał, że prowadzone są prace ws. rozszerzenia listy państw, których obywatele mogą pracować na podstawie tzw. oświadczenia.

"Nie ma w tej chwili propozycji, żeby rozszerzyć tę listę o inne państwa, chociaż są wnioski ze strony pracodawców, żeby to zrobić. Rozmawialiśmy o dwóch państwach, które moglibyśmy brać pod uwagę - obywatelach Filipin i Wietnamu. Jesteśmy na wstępnym etapie rozmów z ministerstwem Filipin ws. podpisania dwustronnej umowy o zatrudnianie pracowników, ale nie ma jeszcze na tyle wypracowanej propozycji, żeby można było coś więcej powiedzieć" - powiedział.

Od 1 stycznia 2018 r. obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji oraz Ukrainy mogą pracować na podstawie tzw. oświadczenia bez obowiązku posiadania pozwolenia na pracę jeśli okres pracy wyniesie do 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

"Chcemy wydłużyć te okresy z 12 miesięcy na 18 miesięcy. Chcemy też ułatwić ubieganie się o pozwolenie na pracę w tym okresie" - powiedział.