Do czerwca 2019 r. zakończy się budowa kompleksu biurowego Unity Center, który powstanie w miejsce "Szkieletora", czyli niedokończonego biurowca NOT w pobliżu ronda Mogilskiego w Krakowie. Na generalnego wykonawcę inwestycji wybrano firmę Strabag.
Jak poinformował inwestor zadania Treimorfa Project w poniedziałkowym komunikacie, wartość przedsięwzięcia to 380 mln zł netto. Generalny wykonawca – Strabag przejmie budowę jeszcze w tym miesiącu i ukończy w czerwcu 2019 r. „W tym czasie Strabag zrealizuje całkowicie nową dzielnicę miasta, doskonale zintegrowaną z układem urbanistycznym i komunikacyjnym Krakowa” - podkreślono w komunikacie.
W ramach inwestycji powstanie pięć budynków o zróżnicowanej skali zabudowy, w tym najwyższy budynek w Krakowie – biurowiec klasy A Unity Tower, liczący 27 kondygnacji i 102,5 m wysokości.
Według inwestora dominującym przeznaczeniem Unity Centre będzie funkcja biurowa, z istotną częścią gastronomiczną, hotelową, handlową i usługową.
Nieopodal ronda Mogilskiego powstanie: Unity Tower, wieżowiec, który będzie mieć 27 kondygnacji i 102,5 m wysokości oraz ok. 16, 5 tys. m kw. powierzchni najmu brutto. Na jego dwóch ostatnich piętrach mieścić się ma restauracja z widokiem na Kraków. Będzie to strefa ogólnodostępna, wyposażona w osobne wejścia oraz windy tak, by ruch w tym miejscu nie kolidował z komunikacją w części przeznaczonej na biura.
Obok Unity Tower wybudowane mają być cztery inne, mniejsze budynki, w tym biurowce klasy A: 9-kondygnacyjny University Office i 6-kondygnacyjny Eastern Office Building oraz 8-kondygnacyjny budynek luksusowych apartamentów na wynajem o pow. ok. 2 tys. m kw. i 230-pokojowy hotel Radisson Red.
We wszystkich budynkach kompleksu będzie pod wynajem 46 tys. m kw., z czego ok. 30-32 tys. m kw. powierzchni biurowej. Przewidziano 400 miejsc parkingowych w podziemiach oraz ok. 200 miejsc postojowych dla rowerów. Szacuje się, że liczba stałych użytkowników budynków może wynieść ok. 3-4 tys. osób.
Z końcem lipca zakończyły się prace rozbiórkowe elementów żelbetowych "Szkieletora". Były one prowadzone w większości ręcznie.
Historia wieżowca NOT sięga lat 70. XX wieku. Jego budowa rozpoczęła się w 1975 r., a w 1979 r. została przerwana z przyczyn ekonomicznych. 24-kondygnacyjny budynek o wysokość 92 metrów przechodził później z rąk do rąk i poszukiwano inwestora, który mógłby go dokończyć.
W 2000 roku, w ramach spłaty zadłużenia, niedokończony wieżowiec przejął katowicki Węglozbyt. Spółka szybko zaczęła poszukiwania nowego nabywcy. W 2005 r Węglozbyt sprzedał obiekt powstałej na potrzeby tego przedsięwzięcia spółce celowej Treimorfa Project sp. z o.o., której właścicielem większościowym jest: Eurozone Equity Company SA, a mniejszość udziałów w projekcie posiada partner lokalny - GD&K Group.(PAP)