Urząd gminy może zakupić dla aut polisy ubezpieczeniowe, które będą płacone w ratach. Co do legalności takiego wydatku budżetowego nie ma wątpliwości. Taki zakup służy przecież ochronie mienia gminy. Okazało się jednak, że w tym kontekście pojawiają się pytania z zakresu sprawozdawczości budżetowej, a mianowicie, czy polisę ubezpieczeniową na samochód trzeba wykazać w sprawo zdaniu kwartalnym Rb-Z. Zdania ekspertów też były w tej sprawie podzielone. Kluczowe było rozstrzygnięcie, czy tego rodzaju umowy wchodzą do kategorii „kredytów i pożyczek”.
Zapytaliśmy o to Ministerstwo Finansów i poprosiliśmy jednocześnie o opinię eksperta. Z odpowiedzi, jaką otrzymaliśmy z MF, jednoznacznie wynika, że polisa ubezpieczeniowa wykupiona przez gminę na samochód nie stanowi zobowiązania zaliczanego do tytułu dłużnego „kredyty i pożyczki” wykazywanego w Rb-Z.
Trzeba jednak przypomnieć, że stanowisko ministerstwa nie jest wiążącym prawem. W praktyce zazwyczaj stosuje się sposób, jaki za właściwy uznaje regionalna izba obrachunkowa działająca na danym terenie. Wtedy można uniknąć ewentualnych wskazań do poprawy, bo co do zasady to właśnie każda RIO decyduje na swoim terenie o właściwych rozwiązaniach.
Pozostało
84%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama