Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o scalaniu i wymianie gruntów oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje on przede wszystkim, że w czasie trwania stanu epidemii możliwe będzie przeprowadzenie zebrań związanych ze scaleniami i zabieranie na nich głosu za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Kolejne usprawnienia dotyczą procedur odwoławczych. Na rozpatrzenie odwołania od decyzji o zatwierdzeniu projektu scalenia lub wymiany gruntów organ będzie miał 30 dni, a skargę w tej sprawie sąd administracyjny będzie musiał rozpatrzyć w ciągu dwóch miesięcy. Ponadto w ustawie przewidziano, że niemożliwe będzie stwierdzenie nieważności decyzji scaleniowej w przypadku, gdy wada dotyczy tylko nielicznych uczestników. Nie będzie też obowiązku poszukiwania spadkobierców uczestników przez organ prowadzący postępowanie.
Przygotowana przez resort rolnictwa ustawa ma też wykonać wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 18 kwietnia 2019 r. (sygn. akt SK 21/17) w zakresie umożliwienia wydania ostatecznej decyzji zatwierdzającej projekt scalenia gruntów na podstawie art. 158 par. 2 kodeksu postępowania administracyjnego, poprzez wprowadzenie zmiany dotychczasowej treści art. 33 ust. 2.
Prócz tego przewidziano pewne zmiany w definicjach, np. celu scalenia gruntów (poszerzono ją) oraz gospodarstwa rolnego (dodano szczególną formę obszarową). Wyraźnie wskazano, iż to starosta, a nie wójt (burmistrz, prezydent) będzie występował do właściwego sądu o ujawnienie w księgach wieczystych stanu prawnego po zakończeniu postępowania scaleniowego.
Etap legislacyjny
Projekt skierowany do konsultacji publicznych i opiniowania