statystyki

Wybory w USA: Chiny, Rosja i Syria, czyli wielkie wyzwania dla słabych kandydatów

autor: Jakub Kapiszewski20.10.2016, 07:46; Aktualizacja: 20.10.2016, 10:07
Ostatnia debata prezydencka Trump - Clinton

Ostatnia debata prezydencka Trump - Clintonźródło: PAP
autor zdjęcia: ANDREW GOMBERT

Uznawana za niewiarygodną Clinton i skandalista Trump muszą przedstawić plan na rewitalizację roli Ameryki na świecie. „Następny prezydent USA odziedziczy środowisko, w którym Stany Zjednoczone muszą za pomocą coraz mniejszych zasobów zmierzyć się z rosnącą liczbą zagrożeń”. Taką diagnozę pozycji Ameryki w świecie na łamach prestiżowego czasopisma „Foreign Affairs” przedstawił przewodniczący komisji ds. sił zbrojnych w Izbie Reprezentantów Mac Thornberry.

Lista wyzwań w polityce zagranicznej, jaka stoi przed nowym prezydentem, jest długa. Większość z nich zarysowała się już podczas drugiej kadencji Baracka Obamy. Najpoważniejszą kwestią, z jaką będzie się musiał zmierzyć nowy lokator Białego Domu, jest – jak mówi się czasem w żargonie badaczy stosunków międzynarodowych – „rosnąca asertywność” państw takich jak Rosja i Chiny.

Znaczy to tyle, że kraje te w walce o swoje interesy rzadko oglądają się na Amerykę, a Ameryka musi liczyć się z ich zdaniem. Waszyngton czeka remanent w relacjach z Moskwą i Pekinem. Tym bardziej że zapowiadany przez Baracka Obamę reset w stosunkach z Rosją okazał się niewypałem.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie