statystyki

Kulisy dzikiej reprywatyzacji. Zmowa milczenia

autor: Ewa Andruszkiewicz26.08.2016, 07:10; Aktualizacja: 26.08.2016, 08:20
reprywatyzacja Jolanta Brzeska pikieta

Prokurator generalny zapowiedział tydzień temu nowe śledztwo w sprawie morderstwa Jolanty Brzeskiej, której zwęglone zwłoki znaleziono 1 marca 2011 r. na skraju Lasu Kabackiego.źródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Agata Grzybowska Agencja Gazeta

Marek M., który kupił roszczenia do kamienicy w Śródmieściu od starszej pani za 50 zł, po roku zażądał od miasta odszkodowania w wysokości ponad 5 mln zł za zyski, jakie utracił z tytułu użytkowania „jego” własności.

Prokurator generalny zapowiedział tydzień temu nowe śledztwo w sprawie morderstwa Jolanty Brzeskiej, której zwęglone zwłoki znaleziono 1 marca 2011 r. na skraju Lasu Kabackiego. Będzie też drugie śledztwo, które ma ustalić, dlaczego nie znaleziono sprawców mordu. Którzy konkretnie prokuratorzy i policjanci przez dwa lata, potrzebne do umorzenia dochodzenia, zacierali ślady. Jest jeszcze 12 najbardziej skandalicznych zwrotów warszawskich nieruchomości, które Zbigniew Ziobro wysłał już do wrocławskiej prokuratury w celu procesowego rozpoznania. To bomba, która po cichutku od lat tykała w stolicy i wreszcie wybuchła.

Wszystkich nas nie spalicie – od ponad pięciu lat krzyczy warszawska ulica. Emeryci usuwani ze swoich domów, idąc pod rękę z młodymi anarchistami i squatersami, niosą to hasło wypisane także na transparentach podczas licznych manifestacji. Można je zobaczyć wymalowane na ścianach wielu stołecznych budynków. Nad nim zazwyczaj jest namalowana głowa kobiety w okularach – to Jola Brzeska, ikona ruchu lokatorskiego, powstałego w obronie przed dziką reprywatyzacją.

Dwa miesiące temu w Krakowie aresztowano dwóch młodych ludzi złapanych na gorącym uczynku, kiedy kończyli malować mural z tym hasłem. Zarzut, jaki usłyszeli, brzmiał: przynależność do zorganizowanej grupy przestępczej. Zorganizowanej? Oni przecież sami, wyłącznie z potrzeby serca, w jedyny dostępny sposób upominali się o sprawiedliwość dla Joli. W odpowiedzi usłyszeli, że takie same napisy znaleźć można na ścianach domów w Łodzi, Poznaniu, Gdańsku, więc to musi być zorganizowana działalność, a że mazanie sprayami po tynkach jest czynem karalnym, dlatego przestępcza.

Upiorny chichot komuny

Warszawa jest specyficzna, bo tu działał dekret Bieruta – tłumaczyły latami władze stolicy, usprawiedliwiając oddawanie spekulantom, handlarzom roszczeń i kuratorom ponadstuletnich staruszków nieruchomości wartych miliony złotych. Nieruchomości, które w 1939 r. były zadłużone od piwnic po dachy, a w 1945 r. ich wartość równała się cenie gruzu. Podczas Powstania Warszawskiego 80 proc. miasta uległo zniszczeniu, a przez następne ćwierć wieku naród odbudowywał stolicę. Dekret Bieruta był konieczny, by podnieść miasto z ruin.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (4)

 • A Powszechna Prywatyzacja....(2016-08-26 12:11) Zgłoś naruszenie 60

  A jakież to mamy "efekty" działań 15 tzw. Narodowych Funduszy Inwestycyjnych.....??? Ano nie ma sladu ani po funduszach ani po 500 Zakładach oddanych im do tzw. zarządzania za free..... Takich spraw tyle że nawet nie warto się tym zajmować bo sie tego nie ogarnie w kilka pokoleń.

  Odpowiedz
 • A to wolna ? Polska właśnie(2016-09-24 10:27) Zgłoś naruszenie 30

  Popierajcie dalej przemiany z 1989 r., rolę Solidarności infiltrowanej przez agentów Rzymu, sługusów Watykanu, USA .Obecne elity wskazują wam wrogów: Moskwę, Berlin i Unię. Robią z kobiet automaty do rodzenia każdego poczętego. Trzeba polskiego bydła wiele, aby nowi panowie mieli darmowych robotników - tego pragnie szlachta polska, czarna mafia a także ludzie PiS-u. Każdy urzędnik rządowy i samorządowy oraz wymiaru sprawiedliwości. Płacie za błędy swojej władzy przez pokolenia. Teraz wiecie co wam zgotowała prawica z ferajną watykańską. Głęboki niesmak oraz liberał - to ci co zarobili. Na przemianach. A teraz nie mówić o bezdomnych, oszukanych i okradzionych, i o okradzionej Polsce. Tym dwom jeszcze więcej się należy.

  Odpowiedz
 • głęboki niesmak(2016-08-26 22:56) Zgłoś naruszenie 39

  Irytuje mnie nagłaśnianie sprawy tej całej brzeskiej a w szczególności wznowienie śledztwa. Tyle lat męczą ludzi ciągle tą samą sprawą jakiejś tam starej kobiety. Dali by se siana, żeby człowiek mógł już spać spokojnie. Ile lat można to ciągnąć? Nudne jak flaki z olejem!

  Odpowiedz
 • Liberal(2016-08-28 03:12) Zgłoś naruszenie 14

  "głęboki niesmak" ma rację, może trochę ostro ale trafił w samo sedno. Co ta sprawa ma wspólnego z reprywatyzacją? można stracić życie za zegarek ale chyba to nie powód, żeby zakazać produkcji zegarków. To że są patologie przy reprywatyzacji to nie powód, żeby wygaszać prawa prawowitych właścicieli. Handel roszczeniami, czyściciel kamienic - wszystko to wynika z braku ustawy reprywatyzacyjnej i złej woli urzędników. Teraz władze razem z trybunałem odwracają kota ogonem. A chodzi wyłącznie o to, jak nie zapłacić właścicielom za ukradzione mienie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie