statystyki

Brexit: Rosyjskie Schadenfreude, ukraińskie obawy

autor: Michał Potocki27.06.2016, 07:30; Aktualizacja: 27.06.2016, 08:27
Kilka dni temu Władimir Putin apelował, by „nie przywiązywać Rosji do każdego problemu i nie robić z niej straszydła”

Kilka dni temu Władimir Putin apelował, by „nie przywiązywać Rosji do każdego problemu i nie robić z niej straszydła”źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Andrey Rudakov

Kijów boi się, że Brexit uniemożliwi obiecane zniesienie wiz. – Putin od dziś będzie odczuwał znacznie mniejszą presję – skomentował rezultaty referendum szef brytyjskiej dyplomacji Philip Hammond. Jego rosyjski odpowiednik Siergiej Ławrow określił te słowa mianem „przypadku medycznego”.

 Kilka dni temu Władimir Putin apelował, by „nie przywiązywać Rosji do każdego problemu i nie robić z niej straszydła”. Oficjalne reakcje Rosji pozostają jednak dość powściągliwe. Przedstawiciele władz częściej mówią o skutkach gospodarczych niż o nowej sytuacji politycznej.

– Cena ropy już spadła. Kursy funta i euro znajdują się pod presją. Bardzo poważnie wzrosła zmienność na rynku surowców i akcji. My się z tego, rzecz jasna, nie cieszymy. To stwarza dodatkowe zagrożenia dla światowej gospodarki, której jesteśmy częścią – komentował premier Dmitrij Miedwiediew. W piątek rosyjski indeks giełdowy MMWB spadł o 3,6 proc., zaś indeks RTS – o 5,2 proc. Rubel osłabł w stosunku do amerykańskiego dolara o 1 proc., zaś cena ropy Brent spadła o 6,5 proc. Wszystko to, niezależnie od zysków politycznych, nie pozostanie bez wpływu na kondycję rosyjskiej gospodarki.

Mimo to w Rosji można odczuć Schadenfreude z powodu kłopotów Unii Europejskiej. Senator Konstantin Kosaczow przewiduje, że Brexit doprowadzi do poprawy relacji UE z Rosją. – Unia w swojej obecnej formie przestała działać zarówno z punktu widzenia jej członków, jak i jej partnerów. To z pewnością doprowadzi do reform wewnętrznych, których efektem, mam nadzieję, będą bardziej konstruktywne relacje dwustronne – powiedział.

Ostrzej wypowiedział się lider liberalnych demokratów Władimir Żyrinowski. – Jesteśmy za tym, żeby państwa rozwijały się w formacie narodowym. Po Brytanii wyjdą inni, zawali się NATO, Schengen, euro. Niech żyje rubel i rozwijanie relacji Rosji ze wszystkimi demokratycznymi państwami Europy – mówił polityk. Decyzję Brytyjczyków poparł też lider donieckich separatystów Ołeksandr Zacharczenko. – To duża sprawa, bo Brytania zrobiła to, co my zrobiliśmy dwa lata temu. Też przeprowadziliśmy referendum, zagłosowaliśmy i wyszliśmy – powiedział przywódca samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie