Bonda: Nie potępiam żołnierzy wyklętych, potępiam tylko to, co robił „Bury”. Zbrodnia jest zbrodnią [WYWIAD RIGAMONTI]

autor: Magdalena Rigamonti20.02.2016, 09:00; Aktualizacja: 20.02.2016, 09:19
Katarzyna Bonda, pisarka, dokumentalistka oraz dziennikarka. Autorka m.in. bestsellerowych powieści „Pochłaniacz” i „Okularnik”. Fot. Maksymilian Rigamonti

Katarzyna Bonda, pisarka, dokumentalistka oraz dziennikarka. Autorka m.in. bestsellerowych powieści „Pochłaniacz” i „Okularnik”. Fot. Maksymilian Rigamontiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Nie potępiam żołnierzy wyklętych, potępiam tylko to, co robił „Bury”. Palił wsie, mordował ludzi – zbrodnia jest zbrodnią. Ta historia jest dobrze udokumentowana, o mordach w 1946 r. na prawosławnej ludności cywilnej można przeczytać nie tylko w mojej książce, w IPN znajduje się sporo akt na ten temat.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (37)

  • Ted(2016-02-20 09:40) Zgłoś naruszenie 5821

    Takie czasy , że bandytów i zdrajców stawia się na piedestale !!!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • 321(2016-02-20 09:52) Zgłoś naruszenie 409

    Proszę kontynuować pisanie. Takie tematy przede wszystkim powinny być opisywane (chociażby tylko w książkach fabularnych), aby prawda nie zanikła. Jaka by ona nie była, dla którejkolwiek ze stron

    Odpowiedz
  • ofiara wyklętych(2016-02-20 14:42) Zgłoś naruszenie 3311

    Wyklęci mordowali i okradali biednych ludzi nie tylko na rubieżach wschodniej Polski.Ja jako dziecko siedmioletnie byłem świadkiem bandyckiego napadu rabunkowego na mój dom-okradli nas z całorocznej produkcji [przedmiotem kradzieży było 360 kilogramów tytoniu ponieważ byliśmy plantatorami a wartość jego była porównywalna do wartości dwóch domów jednorodzinnych]odbyło się to około drugiej w nocy stąd dzisiejsze czynności nocne w urzędach bardzo żle mi się kojarzą.Po upływie około 10 lat od tej patriotycznej napaści.moja mama trafiła przypadkowo do oprawcy który pilnował nas w mieszkaniu podczas kiedy pozostali wynosili tytoń na furmanki.Należy, jednak podkreślić że moja mam anie doniosła o tym zdarzeniu do organów porządkowych lecz poprosiła nas -swoje dzieci o doniesieniu o tym fakcie innej władzy która może się okazać -sprawiedliwsza .Wykonując wolę mojej mamy po haniebnej uchwale sejmu z dnia 14 marca 2001roku złożyłem wniosek do IPN o zbadanie tej sprawy i osądzenia jej lecz IPN odmówił mi wykonania dochodzenia i osądzenie a ograniczył się tylko do stwierdzenia że jest im z tego powodu przykro!!!!!!!!? a mnie jest przykro że IPN-owi tylko przykro.Jeszcze jedno chcę tylko nadmienić-w okresie dokonanego rabunku byliśmy w skrajnych warunkach materialnych po pożarze domu mieszkalnego.Bardzo proszę komentujących -jeśli coś komentują to niech nie korzystają z przekazu osób trzecich najczęściej z polskiej obłudy,

    Odpowiedz
  • sevi(2016-02-20 14:38) Zgłoś naruszenie 306

    moja rodzina została w większości wymordowana w bestialski sposób przez degeneratów z UPA ale o nich źle mówić nie można bo przecież to "nasz obowiązek pomagać Ukrainie".... podwójna moralność w tym kraju jest żenująca - pluj na Polaka ale na antypolskich zbrodniarzy ani się waż. zresztą do teraz Polacy są na Kresach szykanowani i to często w bardzo niewybredny sposób. ciekawe czemu o tym nikt nie napisze książki ? i możecie dolepić mi metkę putinowkiego trolla - lotto mi to i powiewa. na pochybel ukrainie, CWP !

    Odpowiedz
  • rotmistrz(2016-02-20 10:49) Zgłoś naruszenie 307

    Zgrupowania NSZ Henryka Flamego ” ( Śląsk Cieszyński) wymordowane ale za co ? co zrobił - mordował podobnie jak Bury, likwidował milicję oraz zwykłych ludzi podejrzanych o współpracę z milicją lub mających korzenie nieodpowiednie. Napad, wymordowanie ludzi na posterunku i ucieczka. Czy bohater jak jest nazywany , wyklęty ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jarema(2016-02-20 14:31) Zgłoś naruszenie 297

    To prawda, zbrodnia jest zbrodnią. Prowadząc poszukiwania na dawnych wschodnich ziemiach polskich znajdowałem porażające opisy zbrodni dokonywanych na Polakach przez Ukraińców, Białorusinów i Litwinów. Widziałem zdjęcie drzewa, na którym „wianuszkiem” wisiały polskie dzieci. Bandera miał powiedzieć, że każdy zamordowany Polak to 1 metr kwadratowy wolnej Ukrainy. Czytałem też o sporadycznych akcjach odwetowych oddziałów AK. Akcje te, jak się należało spodziewać, miały skutecznie zniechęcić bandytów ze wschodu do mordowania Polaków. „Gwałt niech się gwałtem odciska” pisał nasz wieszcz. Nie usprawiedliwiam nikogo ale jak w tamtych czasach można było się bronić? Narody wchodu mają szczególne predyspozycje do bestialstwa. Wpisz na google /Чміелніцкі єврейський погром/. albo zobacz tu: http://www.istpravda.com.ua/reviews/2010/11/18/4995/. Opisy zbrodni przekroczą twoją wyobraźnię. Rozmawiałem kiedyś z żołnierzem wermachtu, który widział jak żołnierze z ukraińskiego batalionu, wspierającego Niemców, masakrowali schwytanych spadochroniarzy z armii czerwonej.Czas się rozliczyć z przeszłością, tak jak to zrobiliśmy z Niemcami. Czas też budować poprawne relacje z naszymi wschodnimi sąsiadami. Mamy dobrą pozycje wyjściową do normalizacji stosunków między tymi narodami. Mówmy prawdę i wyciągajmy rękę do zgody. Pamiętajmy, że tam są ciągle Polacy.

    Odpowiedz
  • Gdyby ZAMORDOWANI mogli mowic ... (2016-02-20 11:34) Zgłoś naruszenie 2511

    Jak widać niektórych ... "WYKLĘTYCH " internetowych ... "PRAWDA KOLE ... W AUREOLĘ" ... jak mawiał prześmiewca J.I. Sztaudynger. Prawda ... cala PRAWDA o tzw. "Wyklętych" ... wcześniej czy później będzie wypływać na wierzch .... jak OLIWA

    Odpowiedz
  • iwonka(2016-02-20 17:24) Zgłoś naruszenie 2414

    Też jestem z Hajnówki i jak słyszę, ze mają być stawiane pomniki Buremu, Ince i innym tego pokroju gdzieś w Polsce a nawet na Podlasiu i jak są dziś gloryfikowani żołnierze wyklęci, to zawsze szpetnie klnę pod nosem. W celu zgłębienia tematu bardzo polecam artykuł: http://www.tygodnikprzeglad.pl/kto-zaplaci-za-zbrodnie-podziemia/

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • KALIF(2016-02-20 10:26) Zgłoś naruszenie 2215

    Białorusini byli pozytywnie nastawieni do władz komunistycznych. Uważali że ich dobre relacje z komuną pozwolą im utrzymać się na terenach na których od wieków zamieszkiwali. Naturalnie część z nich zaangażowało się we współpracę z władzami komunistycznymi służąc w UB, MO, PPR, z racji zainfekowania ideologią komunistyczną

    Odpowiedz
  • oooo(2016-02-20 09:57) Zgłoś naruszenie 1625

    Rigamonti to propagandzistka najtańszego sortu. Rozumu i wiedzy historycznej zero.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Z wyboru, mieszkaniec małej miejscowości.(2016-02-20 10:11) Zgłoś naruszenie 1625

    Przytoczę cytaty... " Raczej czułam wkurw,"... "teraz, kurwa, dostanę"... "a którzy przyszli tylko mi wpierdolić."...??? "Od dzieciństwa wiedziałam, że nie zostanę w małej miejscowości. Jeśli jest się osobą wolną, niepodległą, to w takim miejscu żyć nie można." Po przeczytaniu tych słów mogę stwierdzić... MIERNOTA... zrobi wszystko, żeby błyszczeć.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jarema(2016-02-21 07:58) Zgłoś naruszenie 124

    To prawda, zbrodnia jest zbrodnią. Prowadząc poszukiwania na dawnych wschodnich ziemiach polskich znajdowałem porażające opisy zbrodni dokonywanych na Polakach przez Ukraińców, Białorusinów i Litwinów. Widziałem zdjęcie drzewa, na którym „wianuszkiem” wisiały polskie dzieci. Bandera miał powiedzieć, że każdy zamordowany Polak to 1 metr kwadratowy wolnej Ukrainy. Czytałem też o sporadycznych akcjach odwetowych oddziałów AK. Akcje te, jak się należało spodziewać, miały skutecznie zniechęcić bandytów ze wschodu do mordowania Polaków. „Gwałt niech się gwałtem odciska” pisał nasz wieszcz. Nie usprawiedliwiam nikogo ale jak w tamtych czasach można było się bronić? Narody wchodu mają szczególne predyspozycje do bestialstwa. Wpisz na google /Чміелніцкі єврейський погром/. albo zobacz tu: http://www.istpravda.com.ua/reviews/2010/11/18/4995/. Opisy zbrodni przekroczą twoją wyobraźnię. Rozmawiałem kiedyś z żołnierzem wermachtu, który widział jak żołnierze z ukraińskiego batalionu, wspierającego Niemców, masakrowali schwytanych spadochroniarzy z armii czerwonej. Czas się rozliczyć z przeszłością, tak jak to zrobiliśmy z Niemcami. Czas też budować poprawne relacje z naszymi wschodnimi sąsiadami. Mamy dobrą pozycje wyjściową do normalizacji stosunków między tymi narodami. Mówmy prawdę i wyciągajmy rękę do zgody. Pamiętajmy, że tam są ciągle Polacy.

    Odpowiedz
  • ofiara wyklętych(2016-02-20 14:38) Zgłoś naruszenie 128

    Wyklęci mordowali i okradali biednych ludzi nie tylko na rubieżach wschodniej Polski.Ja jako dziecko siedmioletnie byłem świadkiem bandyckiego rabunkowego napadu rabunkowego na mój dom-okradli nas z całorocznej produkcji [przedmiotem kradzieży było 360 kilogramów tytoniu ponieważ byliśmy plantatorami a wartość jego była porównywalna do wartości dwóch domów jednorodzinnych]odbyło się to około drugiej w nocy stąd dzisiejsze czynności nocne w urzędach bardzo żle mi się kojarzą.Po upływie około 10 lat od tej patriotycznej napaści.moja mama trafiła przypadkowo do oprawcy który pilnował nas w mieszkaniu podczas kiedy pozostali wynosili tytoń na furmanki.Należy, jednak podkreślić że moja mam anie doniosła o tym zdarzeniu do organów porządkowych lecz poprosiła nas -swoje dzieci o doniesieniu o tym fakcie innej władzy która może się okazać -sprawiedliwsza .Wykonując wolę mojej mamy po haniebnej uchwale sejmu z dnia 14 marca 2001roku złożyłem wniosek do IPN o zbadanie tej sprawy i osądzenia jej lecz IPN odmówił mi wykonania dochodzenia i osądzenie a ograniczył się tylko do stwierdzenia że jest im z tego powodu przykro!!!!!!!!? a mnie jest przykro że IPN-owi tylko przykro.Jeszcze jedno chcę tylko nadmienić-w okresie dokonanego rabunku byliśmy w skrajnych warunkach materialnych po pożarze domu mieszkalnego.Bardzo proszę komentujących -jeśli coś komentują to niech nie korzystają z przekazu osób trzecich najczęściej z polskiej obłudy,

    Odpowiedz
  • zawsze(2016-02-20 10:43) Zgłoś naruszenie 113

    Nie ma tylko bieli i czerni. Ludzie i historia to różne odcienie szarości. Nie ma świętych i czcigodnych płci obojga. Są tylko bandyci, złodzieje i oszuści u władzy. Agenci Watykanu, agenci Moskwy, USA, Unii, NATO, Islamu /wstawić nie wymienionych bohaterów różnych epok i i idei/. A wszyscy prawi i sprawiedliwi /nie chodzi o PiS/ oszuści opierają się na świętych oszustach religii wszelakiej. I co durnowaty KALIFIe? Pogrobowcu czystej rasy? Chcesz mordować za miejsce urodzenia, pochodzenia, rasy, narodowości ? Biedny Ted z kolei nie wie, że bandytów i zdrajców zawsze stawia się na piedestale. A młodym podsuwa się fałszywych bohaterów do czczenia. I mamy potem Burych, Ogniów, Stalinów, Hitlerów, Kuklińskich, św. Wojciechów itd i itp.

    Odpowiedz
  • KALIF(2016-02-20 10:21) Zgłoś naruszenie 1013

    W operacjach antyżydowskich brała aktywnie istniejąca już białoruska policja pomocnicza. Mówię bardziej lub mniej aktywnie bowiem najczęściej policja uczestniczyła w konwojowaniu Żydów do miejsc straceń i brała bezpośredni udział w egzekucjach Żydów. Nie ma więc wątpliwości, że wielu Białorusinów zaangażowanych było w zbrodnie na Żydach. Skala owego zaangażowania czeka na badacza który ją dokładnie określi. W lipcu 1944 utworzona została czteropułkowa Schtutzmannschaft Brigade Siegling złożona z policjantów pochodzenia białoruskiego służących w Schuma. Liczyła ona około 1500-2000 ludzi. Wzięła ona udział w zaledwie kilku operacjach antypartyzanckich i w sierpniu weszła w skład 30 Dywizji Dywizja znalazła się w 1944 we Francji gdzie brała udział w walkach z francuskim ruchem oporu. W jednej ze wsi żołnierze dywizji rozstrzelali 30 mieszkańców w odwecie za ich współpracę z maquis.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Historyk(2016-02-20 16:42) Zgłoś naruszenie 93

    POSZE DALEJ PISAC BO W POLSCE NEPISZE SIE PRAWDZIWEJ HISTRII TYLO TAKA JAKA JEST POTRZEBNA W DANEJ CHWILI. KOMUNSCI PISALI SWOJA HISTORIE KTORA WCISANO MLODZIERZY W SZKOLACH: DZIS ZNOWU POMIJA SIE NIEWYGODNA HSTORIE POLSKI I TO NIETYLKO W TYM PRZPADKU. MA SIE TAKIE WRAZENIE ZE TO CELOWE KORZYSTANIE ZE NIEWIEDZY PAWDZIWEJ HISTORI POLSKI. MLODZIERZ POWINA ZNAC NAWET TA SMUTNA HSTORIE SWOJEJ OJCZYZNY:

    Odpowiedz
  • Przeginanie pały ...(2016-02-20 14:02) Zgłoś naruszenie 92

    .... w modzie.

    Odpowiedz
  • Ciemniak(2016-02-21 11:15) Zgłoś naruszenie 21

    Antykomunistyczna partyzantka to bandyci i zbrodniarze-powrót komunistycznej propagandy

    Odpowiedz
  • ofiara wyklętycg(2016-02-21 10:39) Zgłoś naruszenie 23

    Jakiś smród się gromadzi wokół partii rządzącej? ponieważ podobnie jak w 2001 roku AWS szukał poparcia dla siebie uchwalając uchwałę o patriotyzmie wyklętych.teraz się gra na podobnych uczuciach ludzi i szuka się zwolenników swoich idei -Prawdy nie da się zamieść pod dywan

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Barnaba(2016-02-21 11:38) Zgłoś naruszenie 21

    każda wojna niesie ze sobą zbrodnie i okrucieństwa. Wyzwala w ludziach najdziksze instynkty i tak też było z Polakami i innymi nacjami narodowymi. To jest oczywiste i każdy dorosły o tym wie. Jednak w czasach pokoju wszystkim narodom potrzebna jest historyczna prawda i potępienie wszelkich zbrodni na ludności cywilnej bez względu na pochodzenie. Tak się jednak nie dzieje , bo np. IPN w Polsce działa na potrzeby partii rządzącej . Ta instytucja nie ma nic wspólnego z prawdą. Ostatnio bardzo skwapliwie udostepnia szkalujące materiały na Wałęsę i gloryfikuje tzw. żołnierzy wyklętych, a to w większości zbrodniarze wojenni. Hersztowie band np. Ogień, Łupaszka , ci z win ,NSZ.Na tych ludzi są w archiwach materiały i ich zbrodniach , ale nie są publikowane i pytanie - dlaczego tak się dzieje ? Czy ta prawda nie jest nikomu potrzebna ? Można też zapytać jakiemu narodowi potrzebni są wszelkiej maści przestępcy i zbrodniarze . Tacy ludzie powinni być napiętnowani i zapomnieni po wsze czasy !!!

    Odpowiedz