statystyki

Komputery nie są najważniejsze: Po co cyfryzować szkołę?

autor: Sylwia Czubkowska05.02.2016, 07:24; Aktualizacja: 05.02.2016, 08:10
Po co cyfryzować szkoły?

Po co cyfryzować szkoły?źródło: ShutterStock

Szkołę trzeba cyfryzować. Pytanie tylko po co. I trzeba je sobie zadać, zanim zaczniemy kupować kolejne tony sprzętu.

Pamięta pan tę wizję szkół przyszłości z nauką zdalną, latającymi tornistrami, wizualizacjami w 3D, rozszerzoną rzeczywistością? Wszystko skomputeryzowane, roboty uczące zamiast nauczycieli. Takie rewolucyjne zmiany przepowiadano właśnie na moment, w którym teraz jesteśmy.

Pamiętam nawet taki obrazek, gdzie nauka była wtłaczana do głów przez rurkę. Przepowiadanie przyszłości to bardzo trudne zadanie. Szczególnie w edukacji – to jest wielka firma, właściwie największy pracodawca w kraju, a doliczając rodziców i uczniów, czyli bezpośrednich interesariuszy, jest to organizm po prostu ogromny. A im jest większy, tym trudniej go zmieniać i reformować.

Takich prób było sporo. Tablet dla każdego ucznia, e-podręczniki, pracownie komputerowe, program „Cyfrowa szkoła”... Rządowych pomysłów na zinformatyzowanie szkół przerobiliśmy wiele. I jakoś nie widać, by nasze szkolnictwo szczególnie się dzięki nim unowocześniło. Teraz ma być nauka programowania, i to już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Brzmi pięknie, ale czy naprawdę coś zmieni?


Pozostało jeszcze 94% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • ybrgtvefcd(2016-02-05 21:32) Zgłoś naruszenie 40

    No to moja szkoła jest spoko. Gmina dała kilka t temu 16 kompów na prawie 400 uczniów i praktycznie nieistniejący internet. I wielkie pretensje, że belfry nie używają nowoczesnych technologii... Sprawdźcie najpierw ile komputerów jesteście w stanie kupić dla szkół, jakiej jakości internet, a potem myślcie o programach i podręcznikach, nigdy na odwrót, bo g... z tego wyjdzie. Oczywiście zawsze na tych durnych, leniwych belfrów można zwalić.

    Odpowiedz
  • Geo(2017-12-31 00:42) Zgłoś naruszenie 00

    Nauka programowania wymaga odpowiednio rozwiniętego myślenia logicznego, a tego uczeń I klasy szkoły podstawowej nie potrafi - programowanie powinno być przesunięte do klas starszych (np. liceum), inaczej to tylko marnowanie czasu, pieniędzy i środków.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie