Samorządowa karuzela referendalna. Kto do odwołania?

autor: Tomasz Żółciak28.12.2015, 07:31; Aktualizacja: 28.12.2015, 08:04
Ubiegłoroczne wybory samorządowe traktowano jak pierwszy poważny sprawdzian przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi. Mimo podgrzewanej przez PiS atmosfery wątpliwości wokół wyników lokalnych elekcji (ponad 17 proc. głosów nieważnych, zadziwiająco wysoki wynik PSL) samorządowcy dotąd mogli spać spokojnie.

Ubiegłoroczne wybory samorządowe traktowano jak pierwszy poważny sprawdzian przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi. Mimo podgrzewanej przez PiS atmosfery wątpliwości wokół wyników lokalnych elekcji (ponad 17 proc. głosów nieważnych, zadziwiająco wysoki wynik PSL) samorządowcy dotąd mogli spać spokojnie.źródło: ShutterStock

Rok temu rozpoczynali urzędowanie po wygranych lokalnie wyborach. Ale ich okres ochronny właśnie się skończył. Pojawiły się pierwsze inicjatywy mające pozbawić wójtów, burmistrzów i prezydentów miast stanowisk

Ubiegłoroczne wybory samorządowe traktowano jak pierwszy poważny sprawdzian przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi. Mimo podgrzewanej przez PiS atmosfery wątpliwości wokół wyników lokalnych elekcji (ponad 17 proc. głosów nieważnych, zadziwiająco wysoki wynik PSL) samorządowcy dotąd mogli spać spokojnie. Chronił ich bowiem ustawowy parasol uniemożliwiający odwołanie ich w prosty sposób ze stanowiska. – Mała liczba referendów w pierwszym roku po wyborach wynika z wyznaczonego w ustawie o referendum lokalnym okresu swoistej karencji, tj. 10 miesięcy po wyborze organu lub 10 miesięcy po poprzednim referendum, w którym mieszkańcy nie mogą składać wniosku o odwołanie. Analogiczny okres dla podjęcia przez radę gminy referendum w sprawie odwołania wójta wynosi dziewięć miesięcy i jest określony przez ustawę ustrojową – przypomina Mirosław Bogdanowicz z Krajowego Biura Wyborczego.

Okres ochronny się skończył i zaczynają dojrzewać inicjatywy mające na celu pozbawienie samorządowców ich stanowisk. W obecnej kadencji odbyły się już trzy referenda w sprawie odwołania organów samorządowych. Jako pierwszy na próbę został wystawiony burmistrz Jarocina Adam Pawlicki. Referendum w sprawie pozbawienia stanowiska jego i radnych odbyło się 29 listopada. Burmistrza uratowała niska frekwencja.

Tyle szczęścia nie miał burmistrz Chrzanowa Marek Niechwiej, którego mieszkańcy odwołali w referendum 13 grudnia. Lista zarzutów była długa – od jazdy pod wpływem alkoholu po nieścisłości w oświadczeniu majątkowym. Aby plebiscyt był ważny, potrzeba było 6,6 tys. osób przy urnach. Zagłosowało o 1 tys. więcej (95 proc. było za odwołaniem burmistrza). Nowy szef gminy zostanie wybrany najpóźniej do połowy marca.

Kilka dni temu odbyło się również referendum w Raciążu w sprawie odwołania rady gminy oraz burmistrza Mariusza Godlewskiego (nieważne z powodu nikłej frekwencji). Z danych KBW wynika, że na 10 stycznia 2016 r. zaplanowane jest także referendum ws. odwołania wójta gminy Wierzchosławice Zbigniewa Drąga. Mieszkańcy zarzucają mu, że mimo roku sprawowania przez niego funkcji gmina nadal jest w tarapatach finansowych.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Po 1946r. wyniki wyborow falszowano SYSTEMATYCZNIE(2015-12-28 11:36) Zgłoś naruszenie 20

    Wybory, w ktorych an skutek WYSOKIEJ (ponad 17%) niewaznych glosow, powinna BYC natychmiast uniewaznione przez PKW. Nalezalo oglosic natychmiast niewaznosc wyborow w tych Okregachn i rozposac NOWE WYBORY ! ! ! Z szacunkiem dla glosujacych w takich Okregach, w ktorych, wtorni "ANALFABECI" , ktorzy wiedze o sposobie glosowania zdobywaja z MEDIOW podleglych wplywom PO-PSL-SLD i innych liberalno bolszewickich mediow. Karty na ktorych byly niewazne glosy powinny byc co najmniej POLICZONE jeszcze raz ! ! !

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie