Co spowoduje dzisiejszy wyrok TK? Oto możliwe scenariusze

autor: Małgorzata Kryszkiewicz03.12.2015, 07:30; Aktualizacja: 03.12.2015, 14:05
Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjnyźródło: Materiały Prasowe

Co spowoduje dzisiejszy wyrok TK? Oto możliwe scenariusze

Dziś Trybunał Konstytucyjny zbada zgodność z ustawą zasadniczą uchwalonej przez poprzedni parlament ustawy o TK (Dz.U. z 2015 r. poz. 1064). Zaskarżonych zostało aż 12 jej artykułów. Wnioskodawcą jest grupa posłów PO. Rzeczywistym autorem wniosku są jednak posłowie PiS, którzy w połowie listopada wycofali go z trybunału.

Wniosek będzie rozpatrywany w składzie pięcioosobowym. To skutek wyłączenia się z tej sprawy trzech sędziów TK: Andrzeja Rzeplińskiego, Stanisława Biernata oraz Piotra Tulei, którzy pracowali nad pierwotną wersją ustawy.

Najwięcej emocji spośród zaskarżonych artykułów wywołuje przepis, na mocy którego poprzednia koalicja rządząca wybrała wszystkich pięciu sędziów TK w miejsce tych, którym kadencje kończą się w 2015 r. – Marii Gintowt-Jankowicz, Teresy Liszcz, Marka Kotlinowskiego, Zbigniewa Cieślaka oraz Wojciecha Hermelińskiego. Zgodnie z wolą poprzedniego Sejmu mieli ich zastąpić: Roman Hauser, Krzysztof Ślebzak, Andrzej Jakubecki, Bronisław Sitek oraz Andrzej Sokala. Na razie jednak prezydent nie odebrał od nich zaprzysiężenia, powołując się właśnie na wątpliwości co do zgodności z konstytucją ich wyboru.

Przepisowi, który pozwolił odchodzącemu Sejmowi niejako rzutem na taśmę zdecydować o obsadzie aż 1/5 trybunału, zarzucono m.in. naruszenie konstytucyjnej zasady, zgodnie z którą kadencja sędziego TK jest kadencją zindywidualizowaną. Ma to „zabezpieczać przed monopolizowaniem decyzji o wyborze grupy sędziów przez aktualną większość parlamentarną”. A tymczasem kwestionowany przepis pozwolił poprzedniej ekipie rządzącej obsadzić stanowiska w TK także po tych dwóch sędziach, którym kadencje kończą się dopiero w grudniu – zatem już po objęciu większości w Sejmie przez PiS: chodzi o Zbigniewa Cieślaka (koniec kadencji 2 grudnia) oraz Teresę Liszcz (8 grudnia).

Co w praktyce będzie oznaczał dzisiejszy wyrok trybunału? Przedstawiamy możliwe warianty.

● TK stwierdza, że przepis, na podstawie którego poprzednia większość w Sejmie wybrała pięciu sędziów TK, jest w całości niezgodny z konstytucją. Możliwe skutki:

– prezydent zyskuje silną podstawę do nieodbierania ślubowania od sędziów wybranych przez koalicję PO–PSL,

– z zasiadaniem w TK muszą się pożegnać wszystkie osoby wybrane przez Sejm VII kadencji, a więc: Roman Hauser, Krzysztof Ślebzak, Andrzej Jakubecki, Bronisław Sitek, Andrzej Sokala. Zdaniem części konstytucjonalistów osoby te pozostaną sędziami TK, tyle że nie powinny brać czynnego udziału w orzekaniu. A to oznacza, że w TK zasiadać będzie 20 sędziów, podczas gdy konstytucja określa, że ma ich być 15. Osoby wybrane do TK na podstawie niekonstytucyjnych przepisów będą mogły natomiast domagać się odszkodowania od Skarbu Państwa. Przysługiwać im będzie również skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka,

– PiS wstawia do TK pięciu swoich ludzi, a więc: Julię Przyłębską, Henryka Ciocha, Mariusza Muszyńskiego, Lecha Morawskiego, Piotra Pszczółkowskiego.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (6)

 • Maciek(2015-12-11 12:44) Zgłoś naruszenie 51

  Myślę, że wszystkie możliwe scenariusze nie przewidzą tego co jeszcze mogą wymyślić rządzący. Zwycięztwo tak uderzyło im do głowy, że robią co chcą...

  Odpowiedz
 • Dorian78Konin(2015-12-03 15:55) Zgłoś naruszenie 105

  Konstytucjonaliści !!! . trzech z nich w tym prezes TK napisali ustawę niezgodna z Konstytucją. To są po prostu jakieś jaja. Gratuluje PO-PSL i im " niepartyjnym" sędziom.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • inspektor pracy(2015-12-03 11:37) Zgłoś naruszenie 1311

  ...........RPO powiedział przed chwilką przed TK : -"jeżeli zgodzimy się na utratę niezależności Trybunału to zgodzimy się na utratę organu chroniącego Nasze Prawa" A gdzie ten .. TK był jak z wieku emerytalnego okradano robotników zatrudnionych od 15r życia ,pracujących za komuny bez dni zamiennie wolnych w soboty i święta ,pracujących w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy -wstecznie i z tego okradzionych ,ludzi którzy wg Tuska muszą pracować nie licząc tych nadgodzin po 52 lata życia . A gdzie Ty jesteś RPO w tej sprawie ?

  Odpowiedz
 • Inspektor(2015-12-03 11:24) Zgłoś naruszenie 1311

  ..................I co POmyleńcy ,Bronek Komor oświadczył, że wybór 5 sędziów przez poprzednią kadencje to był błąd POlityczny !! przed którym przestrzegał. Tak jak okradliście ludzie zatrudnionych od 15r życia ,pracujących w soboty i święta ponadustawowo ,w szkodliwych i nieb warunk pracy z wieku emerytalnego ,tak jak przyznawaliście Prezesom po 6 mln zł odprawy gdy reszta narodu głoduje ,tak nadal ujeżdżacie nie czując sie jak Potwornie capicie złodziejstwem.

  Odpowiedz
 • Honor nakazuje odejść(2015-12-03 08:20) Zgłoś naruszenie 1113

  Trzeba nie mieć żadnej przyzwoitości, honoru sędziowskiego, by rozstrzygać we własnej sprawie. Skoro wszyscy już dziś mówią, że TK nie jest apolityczny, to wyrok będzie POlityczny, a co za tym idzie ośmieszający do cna tych biduli sędziów, którzy się już zupełnie pogubili w tym co robią. Honor nakazuje odejść.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie