statystyki

Będzie kompromis w sparwie uchodźców? Ministrowie skuteczniejsi niż szefowie rządów

autor: Bartłomiej Niedziński22.09.2015, 07:46; Aktualizacja: 22.09.2015, 08:40
Uchodźcy na granicy serbsko-chorwackiej

Priorytetem musi być zabezpieczenie granic Wspólnoty. Tylko w ten sposób zdołamy zapobiec dalszemu chaosowi i brutalnym starciomźródło: PAP
autor zdjęcia: BALAZS MOHAI

Najważniejsze sprawy to wzmacnianie granic, pomoc Turcji oraz gaszenie konfliktu na terenie Syrii i Libii.

Unia Europejska jest blisko kompromisu w sprawie rozdziału uchodźców pomiędzy państwa członkowskie, zapewnia sprawujący obecnie prezydencję Luksemburg. Miałoby ono zostać zawarte jeszcze przed środowym specjalnym szczytem przywódców – na dzisiejszym spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych.

Podjęcie decyzji przez ministrów jest łatwiejsze, bo – w odróżnieniu od Rady Europejskiej – nie wymaga jednomyślności. Do jej przegłosowania wystarczy kwalifikowana większość – 55 proc. państw zamieszkanych przez 65 proc. obywateli UE, a ponieważ przeciwnicy systemu obowiązkowej dystrybucji, czyli głównie państwa Europy Środkowo-Wschodniej, nie mają mniejszości blokującej, mogą zostać przegłosowani. Unijne źródła przekazują sprzeczne sygnały na temat takiego scenariusza – z jednej strony byłoby to niekorzystne, bo byłoby czytelnym znakiem podziałów wewnątrz Unii. Z drugiej – jeden czy dwa kraje nieoficjalnie ponoć się zgadzają na zaakceptowanie systemu, ale chciałyby zostać przegłosowane, co pozwoliłoby im wyjść z twarzą. Rozwiązanie tej kwestii – niezależnie jakim sposobem – na spotkaniu ministrów pozwoliłoby też uniknąć ryzyka konfliktu na jutrzejszym szczycie i pozwoliłoby przywódcom państw na zajęcie się problemem migracji w bardziej ogólny sposób, czyli sprawą zwiększenia wsparcia dla Turcji, dokąd w pierwszej kolejności trafiają uchodźcy z Syrii, oraz zabezpieczeniem granic zewnętrznych. Według źródeł w projekcie porozumienia nie będzie napisane wprost, że podział uchodźców jest obowiązkowy.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

 • MN(2015-09-22 09:00) Zgłoś naruszenie 00

  Kraj, który wolałby zostać przegłosowany to Polska. Taka gierka rządu przed wyborami, wyborcom pokażą, że walczą o suwerenność, a Unia, nie będzie miała pretensji za nielojalność. Droga do przyszłych stanowisk otwarta. Zwłaszcza że przegłosowana zostanie wersja wygodna dla Niemiec, a nie żaden kompromis. Będziemy dawać wikt i opierunek tysiącom muzułmańskich poborowych latami (nikt już nie sądzi, że są to "rodziny", chyba że mafijne), znając niewydolność tego państwa.

  Odpowiedz
 • ula(2015-09-22 09:16) Zgłoś naruszenie 00

  Jeśli ilość uchodźców będzie taka jak zadeklarował rząd to będzie niska cena za solidarność z Unią, w obliczu skali problemu oczywiście, Niemcy sobie zdają sprawę że u nas socjal jest dość słaby. Propozycja rządu była więc na miarę naszych możliwości, nikt nam nic już nie może dzięki temu narzucić.

  Odpowiedz
 • dzina-au(2015-09-22 09:39) Zgłoś naruszenie 00

  "Według źródeł w projekcie porozumienia nie będzie napisane wprost, że podział uchodźców jest obowiązkowy". Czy w Gazecie Prawnej mogliby nas zaczac nauczac prawnicy jak to jest w UE w kontekcie fali nielegalnych imigrantow. Czy jest jakakolwiek podstawa prawna by uczynic owe slynne kwoty obowiazujacymi? I czy jest podstawa prawna do straszenia nas karami i innymi konsekwencjami jesli na kwoty sie nie zgodzimy ( przy obecnym rzadzie to pytanie tylko hipotetyczne ). Na jakiej podstawie prawnej Tusk odbiera nam prawo veta w trakcie obrad Ministrow Spraw Wewnetznych. Czy moglby ktos zaczac rzeczowo nas czytelnikow informowac o podstawach prawnych tego calego bezholowia.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie