Podwyżka emerytur: Nikt nam nie da tyle, co polityk obieca

autor: Grzegorz Osiecki05.05.2014, 07:26; Aktualizacja: 05.05.2014, 07:30
Para seniorów na oceanicznej plaży, mat. shutterstock

Para seniorów na oceanicznej plaży, mat. shutterstock

 Świadczenia kwotowe zapisane w konstytucji lub podwyżka najniższych emerytur to najnowsze pomysły na uszczęśliwienie Polaków. W dwuletnim wyborczym maratonie coraz większą rolę odgrywają populistyczne gesty pod adresem najstarszych wyborców

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (11)

  • taka jest prawda(2014-05-05 07:51) Zgłoś naruszenie 00

    mistrzami w obiecywaniu jest PO:
    Zobowiązania Platformy Obywatelskiej
    1. Przyspieszymy i wykorzystamy wzrost gospodarczy
    2. Radykalnie podniesiemy place dla budzetówki, zwiekszymy emerytury i renty
    3. Wybudujemy nowoczesna siec autostrad, dróg ekspresowych, mostów i obwodnic
    4. Zagwarantujemy bezplatny dostep do opieki medycznej i zlikwidujemy NFZ
    5. Uproscimy podatki - wprowadzimy podatek liniowy z ulga prorodzinna, zlikwidujemy ponad 200 oplat urzedowych
    6. Przyspieszymy budowe stadionów na Euro 2012
    7. Szybko wypelnimy nasza misje w Iraku
    8. Sprawimy, ze Polacy z emigracji beda chcieli wracac do domu i inwestowac w Polsce
    9. Podniesiemy poziom edukacji i upowszechnimy Internet
    10. Podejmiemy rzeczywista walke z korupcja

    szczególnie podoba mi sie 10 zobowiązanie.

    Odpowiedz
  • ROZA(2014-05-05 07:58) Zgłoś naruszenie 00

    piękne postulaty klubów poselskich,ale nie realne,przez lata odprowadzaliśmy składki,teraz należy je oddać.Ja czekam na wypłacanie mojej wypracowanej emerytury wdowiej przy rencie rodzinnej.ILE KTO WYPRACOWAŁ TYLE BĘDZIE MIAŁ.najłatwiej jest manipulować wyborcami i cudzymi pieniedzmi .

    Odpowiedz
  • taka jest prawda(2014-05-05 08:03) Zgłoś naruszenie 00

    jeszcze nigdy tak niewielu, nie ukradło tak wiele, tak wielu. Oto komentarz do sytuacji w kraju za rządów platformy

    Odpowiedz
  • emeryt(2014-05-05 08:25) Zgłoś naruszenie 00

    Ja i moja rodzina/ 15 głosów/ nie zagłosujemy na PO za okradzenie emerytów waloryzacją kwotowa a w tym czasie posłowie przyznali sobie po 500 zł podwyżki swojego uposażenia i to za sprawa PO i PSL !!hipokryci !!

    Odpowiedz
  • adam(2014-05-05 08:33) Zgłoś naruszenie 00

    Waloryzacja kwotowa to złodziejstwo niezgodne z Konstytucja i nawet Rzepliński o tym wie,tak samo jak wie,że zajmie czołową pozycje w Księdze Hańby Narodowej .Władza to chwila,a pogarda wieczna i na pokolenia
    Hans Frank : " Polacy powinni zarabiać tak mało, by dobrowolnie wyjeżdżali do Rzeszy na roboty..".
    Polska Tuska: kwota wolna od podatku 3091 złp; Tanzania 7408 złp; Zambia 12 878 złp; Botswana 12 384 złp; Anglia 50 600 złp.

    Odpowiedz
  • Racjonalista(2014-05-05 08:47) Zgłoś naruszenie 00

    Według szacunków w 2013 roku wydatki państwa wyniosły 682 mld zł, co bardziej obrazowo można przedstawić jako 18 301 zł na każdego mieszkańca Polski.

    Na co były przeznaczone te pieniądze w zeszłym roku, pokazuje trzecia edycja „Rachunku od państwa”, przygotowanego przez Forum Obywatelskiego Rozwoju.

    Wbrew częstym opiniom, największe wydatki państwa nie były związane z administracją, a z emeryturami i rentami.

    W 2013 roku państwo wydało na nie 5694 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca, co stanowi prawie jedną trzecią całych wydatków publicznych.

    Największą część tej kwoty stanowią emerytury wypłacane przez ZUS (2666 zł) i KRUS (313 zł) oraz renty z obu instytucji (975 zł); do tego należy jeszcze doliczyć również różnego rodzaju dodatki i zasiłki na kwotę 502 zł.

    Renty i emerytury pobierają także objęci oddzielnym systemem funkcjonariusze, żołnierze, sędziowie i prokuratorzy (347 zł).
    Powyższe wartości są wartościami netto i odpowiadają pieniądzom, które trafiają do rąk emerytów i rencistów.
    Faktyczne wydatki na renty i emerytury są wyższe, jednak 891 zł wraca niemal od razu do finansów publicznych w postaci składek NFZ i podatku PIT płaconego przez emerytów i rencistów.

    Odpowiedz
  • Jaromir(2014-05-07 12:36) Zgłoś naruszenie 00

    To PODATNICY, a nie budżet (skąd on bierze pieniądze?) finansują 90 proc. rolniczych świadczeń – emerytur i rent, a otrzymywana w porównaniu z wkładem emerytura jest bardzo wysoka. Emerytura rolnicza tak, jak i pracownicza (najniższa) wynosi 844,45 zł, z czego JEDYNIE 85 zł stanowią SKŁADKI rolników! Ja też bym tak chciał – wpłacać 10%, a pobierać 10 RAZY WIĘCEJ!
    ZUS zbiera 123 mld zł składek, na emerytury wypłaca 113 mld zł. KRUS zbiera AŻ 1,4 mld zł składek wypłacając rolniczym emerytom TYLKO 13,7 mld zł. To nie są błędy! Składki rolników stanowią AŻ 10% pobieranych emerytur. KTO dopłaca 90%, czyli 12,3 mld zł? Budżet czy PODATNICY?

    Odpowiedz
  • Zosia(2014-05-05 15:24) Zgłoś naruszenie 00

    Nie głosujcie naPSL przecież oni dbają tylko o swoich dlatego głosowali o podwyźki kwotowe,pozajmowali wszystkie możliwe stanowiska w samorządach i instytucjach związanych z rolnictwem

    Odpowiedz
  • Tuskoebus(2014-05-05 18:16) Zgłoś naruszenie 00

    Ja mogę obiecać tylko moim uprzywilejowanym.
    Na których to Wy! musicie robić do wieku 67 lat.

    Odpowiedz
  • kmioca przebiegłość(2014-05-07 21:59) Zgłoś naruszenie 00

    PSL to jednak perfidni i bezczelni krętacze.
    Sami płacą ŚMIESZNIE niski KRUS ale chcą by reszta fundowała im wysoką nie zasłużoną waloryzację.

    Odpowiedz
  • Jaromir(2014-05-06 22:12) Zgłoś naruszenie 00

    SZANOWNY EMERYCIE, JUŻ NIE JESTEŚ SAM!
    W dniu 3 maja 2014 r. w Augustowie powstało OGÓLNOPOLSKIE STOWARZYSZENIE EMERYTÓW „Emeryt, to brzmi dumnie” z siedzibą w Warszawie.
    Założycielami była grupa emerytów „zawieszonych” – pracujących, którym zostały odebrane emerytury, a wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego PRZYWRÓCONE także zaległe wraz z należnymi odsetkami. Wsparcia założycielskiego udzielili emeryci „zwaloryzowani kwotowo” w 2012 r. Pierwszą pilną sprawą Stowarzyszenia po zarejestrowaniu będzie problem emerytur dla osób urodzonych w 1953 r. Obecnie w trakcie realizacji są procedury zarejestrowania Stowarzyszenia oraz powstaje strona internetowa Stowarzyszenia.
    Dlaczego Stowarzyszenie, a nie istniejąca Krajowa Partia Emerytów i Rencistów? Dlatego, że ta Partia nawet nie zabrała głosu w wyżej wymienionych dla emerytów sprawach. Możemy liczyć tylko NA SIEBIE. Członkami Zarządu Stowarzyszenia są wyłącznie „zawieszeni” i okradzieni kwotowo w 2012 r. EMERYCI pracujący społecznie.
    Następne komunikaty w tej sprawie wraz z podaniem linka do strony Stowarzyszenia ukazywać się będą na różnych stronach i portalach.
    Pozdrawiam,
    Zastępca Przewodniczącego Zarządu
    Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Emerytów
    „Emeryt, to brzmi dumnie”

    Odpowiedz