Profesor Nałęcz w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową uważa, że jest to dobra informacja, bo zawsze trzeba się cieszyć jak człowiek skazany i uwięziony w nie do końca jasnych okolicznościach odzyskuje wolność.

Doradca prezydenta, nie wykluczył, że decyzja Putina może wiązać się z deklaracjami bojkotu przez niektórych polityków Igrzysk Olimpijskich w Soczi. Jego zdaniem Igrzyska w Soczi budą emocje, ale jest to przede wszystkim święto sportowców, na które czekają 4. lata. Warto jednak pamiętać, dodaje Nałęcz, że idea Igrzysk daje możliwość budowania mostów w bardzo trudnych okolicznościach, a przykład Chodorkowskiego pokazuje, że te mosty można budować w sprawach poza sportowych.

Najsłynniejszy rosyjski więzień opuścił kolonię karną w mieście Siegieża w rosyjskiej Karelii. 50-letni były szef koncernu Jukos spędził w aresztach, więzieniach i w łagrze ponad 10 lat. Chodorkowski odbywał karę 10 lat i 10 miesięcy pozbawienia wolności za domniemane przestępstwa gospodarcze. Tymczasem obrońcy praw człowieka twierdzili, że była to zemsta Kremla za próbę prowadzenia przez niegdyś najbogatszego Rosjanina niezależnej polityki.