Władimir Putin powiedział dziennikarzom, że Chodorkowski przez długi czas wzbraniał się przed napisaniem prośby o ułaskawienie, ale w końcu to zrobił. „On przebywa w miejscu odosobnienia już 10 lat, to wysoki wyrok. W swojej prośbie wskazuje na kwestie humanitarne: ma chorą matkę. Uważam, że nastąpiły konieczne warunki, by podjąć taką decyzję. I w najbliższym czasie podpiszę dokument o jego ułaskawieniu” - oświadczył prezydent Rosji. 

Tymczasem adwokat Chodorkowskiego Wadim Kliufgant nic nie wie o takiej prośbie. Obrońca spekuluje, że może ktoś napisał wniosek za Chodorkowskiego i przypomina, że sporo takich dokumentów składały różne organizacje społeczne. Sam Chodorkowski na razie nic nie wie o dyskusji wokół jego ułaskawienia, bowiem odsiaduje wyrok 13 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej na północy Rosji. „Ale jak się dowie, to na pewno będzie zadowolony" - powiedział rozgłośni Echo Moskwy przedstawiciel biznesmena Nikołaj Pispanin.

Najlepsze co przynieść mogła konferencja prasowa Władimira Putina wydarzyło się tuż po jej zakończeniu - żartują rosyjscy internauci. Na wieść o tym, że prezydent ułaskawi Michaiła Chodorkowskiego, o 1,5 procent podskoczyły notowania Rosji na światowych giełdach.