Sharon Stone i laureaci pokojowej Nagrody Nobla zjechali do Warszawy

08:00
Trzydniowe obrady odbywają się w historycznej budowli, darze Związku Radzieckiego dla narodu polskiego. Pałac Kultury i Nauki przez dziesięciolecia nosił imię Józefa Stalina. Na konferencji prasowej poprzedzającej inaugurację szczytu prezydent Warszawy mówiła, że "demony przeszłości" już w to miejsce nie powrócą i może z niego płynąć przesłanie ku naprawie świata.
08:30
"Doskonale rozumiemy idee, z którymi przybyli do Warszawy laureaci Pokojowej Nagrody Nobla, bo to tu, wypadły pierwsze cegły z berlińskiego muru"- powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz. Zorganizowany w Warszawie XIII Szczyt Noblistów przypada w 30. rocznicę przyznania pokojowego Nobla Lechowi Wałęsie. Obrady będą się toczyć pod hasłem "Solidarność dla pokoju - czas działać".
08:35
Zaplanowano sześć sesji plenarnych i kilkanaście warsztatów, w których wezmą udział młodzi ludzie z całego świata. Co roku w czasie szczytów przyznawana jest Nagroda Pokoju. Trafia w ręce osób ze świata kultury, które działają na rzecz pokoju. Do tej pory laureatami nagrody byli między innymi George Clooney, Bono i Annie Lennox. W tym roku uhonorowana zostanie aktorka Sharon Stone. Nagrodę odbierze w ostatnim dniu szczytu, w środę, w czasie gali w Teatrze Wielkim.
08:40
Światowy Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla zainicjował 13 lat temu Michaił Gorbaczow. Przez pierwsze lata kongresy odbywały się w Rzymie. Później nobliści gościli w Berlinie, Paryżu, Hiroszimie i Chicago.
08:45
Muhammad Yunus powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że świat bardzo zmienił się w ciągu ostatnich 25 lat. Zdaniem noblisty ciekawa może okazać się dyskusja o przyszłości. Laureat pokojowego Nobla z 2006 roku pyta dlaczego nie wyobrazimy sobie tego co ma się wydarzyć, albo nie stworzymy listy życzeń? Muhammad Yunus twierdzi, że jeśli przygotujemy listę marzeń i zadań do wykonania to one się spełnią.
08:50
Rozmówca Polskiego Radia wskazuje, że światowe elity potrzebują zmiany myślenia o biedzie i systemie ekonomicznym panującym na świecie. Laureat pokojowego Nobla twierdzi, że bieda nie pochodzi od biednych ludzi, ale ze struktury i instytucji, które stworzyliśmy.
09:01
Muhammad Yunus jest wykładowcą akademickim i założycielem Grameen Banku, który udziela mikrokredytów w krajach trzeciego świata, ale także w Stanach Zjednoczonych. Będzie on jednym z gości Światowego Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla w Warszawie. Imprezę tę zainicjował Michaił Gorbaczow. Przez pierwsze lata kongresy odbywały się w Rzymie. Później nobliści gościli w Berlinie, Paryżu, Hiroszimie i Chicago. Organizatorami warszawskiego wydarzenia są Instytut Lecha Wałęsy oraz warszawski magistrat.
09:28
W Warszawie rozpoczyna się XIII Światowy Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Wśród gości są: duchowy i polityczny przywódca narodu tybetańskiego Dalajlama XIV, irańska prawniczka Shirin Ebadi a także byli prezydenci - Willem de Klerk i Lech Wałęsa. Polski polityk jest gospodarzem spotkania. W szczycie weźmie udział także przedstawiciel tegorocznego laureata - Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej. W otwarciu nie bierze udziału były przywódca Związku Radzieckiego Michaił Gorbaczow, który zapowiadał przyjazd do Warszawy. Organizatorzy nie podali przyczyny jego nieobecności. Nie wiadomo też, czy pojawi się jutro.
10:00

Nie ma rzeczy niemożliwych. Wyzwania, które stoją przed światem wcale nie są tak trudne, jak się wydaje

- mówił Lech Wałęsa na XIII Światowym Szczycie Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Odbywa się on w Warszawie.
10:20

Były przywódca Solidarności przypomniał, że 30 lat temu nikt nie przypuszczał, iż uda się obalić komunizm w Polsce. Stacjonowało tu ponad 200 tysięcy żołnierzy sowieckich, a wokół terytorium naszego kraju - ponad milion żołnierzy i silosy z bronią nuklearną

10:30

Dostaliśmy jednak prezent prosto z nieba - papieża Jana Pawła II

- mówił Wałęsa. Przypomniał, że Polacy, którzy tłumnie uczestniczyli w mszach podczas papieskich pielgrzymek, zrozumieli, że jest ich wiele.

10:40
Lech Wałęsa zwrócił uwagę, że stocznie, w których odbywały się protesty związkowców, upadły. Zatrudnieni w nich robotnicy stracili pracę i nie zyskali na zwycięstwie Solidarności.
11:00
W otwarciu nie bierze udziału były przywódca Związku Radzieckiego Michaił Gorbaczow, który zapowiadał przyjazd do Warszawy. Organizatorzy nie podali przyczyny jego nieobecności. Nie wiadomo też, czy pojawi się jutro.
12:00
Pokój na świecie, powszechna sprawiedliwość, eliminacja biedy. To marzenia laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, którzy spotkali się w Warszawie na XIII szczycie uhonorowanych tym wyróżnieniem. Spotkanie odbywa się w Polsce w 30. rocznicę przyznania nagrody Lechowi Wałęsie.
12:15
Jak poprawić sytuację biednych ludzi na świecie? Pokojowy noblista Muhammad Yunus twierdzi, że pomogłaby lista życzeń, które można by realizować. Bez likwidacji biedy, jego zdaniem, nie uda się zaprowadzić pokoju na świecie. Rozmówca Polskiego Radia wskazuje, że światowe elity potrzebują zmiany myślenia o biedzie i systemie ekonomicznym panującym na świecie. Laureat pokojowego Nobla twierdzi, że bieda nie pochodzi od biednych ludzi, ale ze struktury i instytucji, które stworzyliśmy.
12:30
Do rozwiązania NATO, zaprzestania zbrojenia Europy i świata wzywa z Warszawy Irlandka Mairead Corrigan Maguire. Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 1976 roku chciałaby widzieć świat solidarny. Tymczasem - mówiła w wystąpieniu otwierającym obrady Szczytu Noblistów w Warszawie - mocarstwa się zbroją i końca zarabiania na przemyśle wojennym nie widać.
12:45
Irańska prawniczka Shirin Ebadi zaapelowała do przywódców reżimów o słuchanie swoich obywateli. Pisarka uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla w 2003 roku za działania na rzecz praw człowieka argumentowała, że gdyby były przywódca Libii Muammar Kadafi czy prezydent Syrii Baszar al-Assad posłuchali swoich obywateli i przekazaliby im więcej uprawnień, nie doszłoby do takiego rozlewu krwi i wojny domowej.
13:00
Dziś odbywają się dwie sesje: "Solidarni dla pokoju i bezpieczeństwa" oraz System wartości społecznych w dobie kryzysu”. Do Warszawy miało przyjechać ośmioro Pokojowej Nagrody Nobla i przedstawiciele 8 organizacji. Wiadomo jednak, że nie będzie Michaiła Gorbaczowa, który zrezygnował z przyjazdu ze względów zdrowotnych. Gorbaczow jest inicjatorem spotkań.
14:02

Potrzebujemy rozmawiania, a nie boksowania się. Protestuję przeciw sianiu nienawiści w Polsce - mówił Jerzy Owsiak na konferencji prasowej bezpośrednio po uhonorowaniu go Medalem Szczytu Noblistów

14:05
Twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zaznaczył, że czym innym jest niezgoda, a czym innym nienawiść. Mówiąc o sposobie uprawiania polityki w Polsce wskazał na „godziny nienawiści”. Tym mianem określił telewizyjne transmisje obrad i konferencji „różnych komisji”, które - w jego ocenie - absolutnie nic nie robią dla dobra wspólnego, zajmują się wyłącznie „sianiem niezgody.” W tym kontekście wymienił nazwisko Antoniego Macierewicza, zajmującego się katastrofą smoleńską.
14:06
Jerzy Owsiak zaprosił wszystkich zainteresowanych dyskutowaniem, a nie kłótnią, na kolejny Przystanek Woodstok. Powiedział, że marzy o doprowadzeniu do spotkania alterglobalistów z bankierami. Zaznaczył, że sam by zadał pytanie, bo jest ciekaw, „co się dzieje z tą kasą”. Jerzy Owsiak powiedział, że Polsce bardzo potrzeba pozytywnych impulsów, dobrych wiadomości, budujących przykładów i że trzeba „odpędzać przepowiadaczy złej pogody”. Wyraził też radość, że działanie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostało dostrzeżone i nagrodzone przez Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. To znaczy, że i my dla kogoś możemy być dobrym przykładem - podsumował.
15:20
Sharon Stone również jest gościen na Szczycie Noblistów.
15:30
Tutaj można oglądać obrady na żywo