.

Drugi dzień protestów: Oświatowa "Solidarność" protestowała przed MEN-em

2013-09-12 07:53:42
O 11.00 rozpoczyna się debata o przemyśle, w której wezmą udział: ekonomista profesor Ryszard Bugaj, socjolog prof. Stephane Portet, doktor Bolesław Jankowski - specjalista w zakresie pakietu klimatycznego i Krzysztof Mroczkowski z Polskiego Lobby Przemysłowego.
2013-09-12 07:55:23
W południe przed siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej zbierze się z kolei oświatowa Solidarność. Związkowcy domagają się większych nakładów finansowych na oświatę, wstrzymania prac nad zmianami w Karcie Nauczyciela, naprawienia reformy programowej oraz zaprzestania likwidacji szkół i zwolnień nauczycieli.
2013-09-12 07:57:25
Demonstranci przemaszerują Alejami Ujazdowskimi pod Sejm. A oto mapka, jak dokładnie będą szli
Manifestacje związkowców w Warszawie
fot. Mapka z trasą manifestacji związkowców z 12 września / UM Warszawy
2013-09-12 08:37:22
Leszek Miller popiera manifestacje - według niego jest to całkowicie uzasadniony protest przeciwko sposobowi, w jaki traktowane są reprezentacje związków zawodowych. Zaznaczył, że związkowców potraktowano niepoważnie. Najpierw na posiedzeniu komisji trójstronnej obiecano im, że zmiany w regulacji czasu pracy zostaną wprowadzone później, po czym koalicja przegłosowała termin wcześniejszy.

Miller zastrzegł, że nie popiera postulatów politycznych związkowców, ale zgadza się z większością postulatów społecznych.
2013-09-12 10:10:04
W Warszawie na razie spokój, a tak sytuacja wyglądała wczoraj. Zobacz naszą galerię zdjęć z pierwszego dnia protestów związkowców z "S". Aby przejść do galerii, kliknij w zdjęcie:

Fot. Maciek Suchorabski/ gazetaprawna.pl
2013-09-12 12:49:24
Przedstawiciele oświatowej Solidarności są już pod Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Szef Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Ryszard Proksa powiedział, że związkowcy chcą dziś wykrzyczeć "główne grzechy MEN-u". Wymienił niewzięcie przez resort pod uwagę związkowych postulatów podczas prac nad nowelizacją Karty Nauczyciela, zwalnianie nauczycieli i samowolę samorządów w kształtowaniu polityki edukacyjnej.

Proksa odniósł się również do gorącej ostatnio sprawy ustawowego uniemożliwienia rodzicom opłacania zajęć dodatkowych w przedszkolach i dotacji dla placówek. Mówił, że Solidarność przestrzegała resort, że te rozwiązania nie są dobre i że są one korzystniejsze dla przedszkoli niepublicznych.
2013-09-12 12:51:03
Solidarność przygotowała też mały happening dla minister Krystyny Szumilas. Dziesięć kobiet ustylizowanych na szefowe resortu ma nieść na plecach karty z ministerialnymi przewinieniami.

Wśród - jak mówią - dziesięciu "grzechów głównych ministra edukacji" - związkowcy wymieniają: szkodliwe zmiany w podstawie programowej, likwidację szkół, zwolnienia nauczycieli, obowiązkowe posłanie 6-latków do szkoły, a także ceny podręczników.
2013-09-12 13:38:31
Zgrzyt między oświatowymi związkami. Przed ministerstwem Edukacji Narodowej protestowali jedynie związkowcy z Solidarności. Zabrakło innych central.

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz powiedział, że wstępnie umawiano się na dzisiaj na merytoryczne debaty o problemach w edukacji. Mówi, że nic nie wiedział o dzisiejszym proteście przed MEN-em. Jego zdaniem, wcześniejsze ustalenia mówiły o wspólnych protestach w środę i w sobotę. Według Broniarza "komuś niespecjalnie zależało na tym, żeby przedstawiciele ZNP stawili się przed gmachem ministerstwa".

Tymczasem przewodniczący Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność twierdzi, że ZNP o manifestacji wiedział, ale nie chciał wziąć w niej udziału. Związek miał stwierdzić, że nie ma powodów do protestów w oświacie.

Zarówno Solidarność oświatowa jak i ZNP potwierdziły swój udział w sobotniej, największej manifestacji związkowej.
2013-09-12 13:49:51
Związek Nauczycielstwa Polskiego chce odwołania wiceministra edukacji Przemysława Krzyżanowskiego. Wniosek do premiera w tej sprawie złożył prezes ZNP Sławomir Broniarz. Związkowcy zarzucają Krzyżanowskiemu, że nie wywiązuje się ze swoich obowiązków.

Sławomir Broniarz wyjaśnia, że ZNP złożył wniosek, bo wiceminister nie robił nic w kierunku rozwiązania problemów szkół w niektórych gminach.

"Sytuacja jest kuriozalna. W kilku miejscach szkoły dostają publiczne pieniądze, jednocześnie funkcjonują poza prawem, poza ustawą o systemie oświaty" - podkreślał.

Broniarz wyjaśnił, że najgorsza sytuacja panuje w gminie Darłowo po likwidacji zespołu szkół w Dąbkach. Jak mówił, w tamtejszej placówce stosowany jest mobing, nie ma dyrektora, a szkoła funkcjonuje właściwie poza prawem. "Mimo wielokrotnych próśb, aby resort edukacji i osobiście minister Krzyżanowski zajął się tą sprawą, ministerstwo pozostawało głuche" - powiedział.
2013-09-12 14:20:02
A to jeszcze kilka zdjęć z trwających od wczoraj manifestacji. Aby przejść do galerii, kliknij w zdjęcie:

Fot. Maciek Suchorabski/ gazetaprawna.pl
2013-09-12 14:37:59
Tymczasem w rozbitym przed Sejmem miasteczku namiotowym odbywają się debaty. Ze względu na deszcz, przeniesiono je do namiotu. Nie wszyscy zainteresowani zmieścili się do środka.

Pierwsza debata, poświęcona przemysłowi, już się zakończyła. Podczas niej paneliści podkreślali, że bez dobrej polityki państwa nasz przemysł całkowicie upadnie.

Jak mówił Kazimierz Grajcarek z "Solidarności", to już trwa. Związkowiec powiedział też, że ludzie tracą pracę, lądują na bruku, a rząd zamiast wspierać nasz przemysł, wpompowuje pieniądze w system bankowy.

W debacie uczestniczyli między innymi ekonomiści, wśród nich Ryszard Bugaj z Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk.
2013-09-12 18:13:05
Protesty komentują politolodzy. Związkowcy realizują cele polityczne a nie pracownicze - uważa politolog, doktor Marcin Poręba z Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu. W opinii Poręby, protestujący odeszli od zasadniczego celu, jakim jest walka o poprawę sytuacji pracowników. Nie proponują konkretnych rozwiązań. Widoczne są natomiast typowe zachowania polityczne, jak na przykład postulat o dymisję ministra pracy i polityki społecznej. Protesty związkowców przyczynią się do spadku notowań strony rządowej, ale to będzie efekt raczej krótkotrwały - dodaje Marcin Poręba.
2013-09-12 19:21:49
Tak wyglądała dzisiejsza demonstracja pod Sejmem
solidarność pod sejmem
FOT. ALEKSANDER MAJDANSKI / NEWSPIX.PL