Zmarła dziś Margaret Thatcher - podała telewizja Sky TV. Była premier Wielkiej Brytanii zmarła nad ranem w Londynie w wieku 87 lat. Przyczyną śmierci był udar.

Margaret Thatcher rządziła Wielką Brytanią przez 11 lat, w latach 1979-1990. W czasie swoich rządów przeprowadziła wiele reform gospodarczych, z których część spotykała się z oporem społecznym. Stała się legendarna z powodu swojej bezkompromisowej polityki, tak w stosunku do państw komunistycznych, jak i strajkujących w Wielkiej Brytanii górników. Z tego powodu przylgnął do niej przydomek "Iron Lady", czyli "Żelazna Dama". Konserwatywna w życiu społecznym, promowała liberalną gospodarkę. Politykę gospodarczą jej gabinetu nazywano "thatcheryzmem". W ostatnich latach stała się jedną z czołowych eurosceptyczek, na międzynarodowej scenie politycznej.

Podobnie jak jej polityczny sojusznik, Ronald Reagan, aktywnie wspierała ruchy opozycyjne w państwach komunistycznych - między innymi "Solidarność". Otrzymała także kilka doktoratów honoris causa polskich uczelni. Była jedyną kobietą, która piastowała stanowisko premiera Wielkiej Brytanii. Jej urząd to zarazem najdłuższa kadencja od czasów lorda Liverpoola.

Jak piszą komentatorzy, 11-letnie rządy Margaret Thatcher wspominane są z nostalgią przez brytyjską prawicę, jako okres rewolucyjny, który przeobraził brytyjską gospodarkę. Lewica przypisuje jej zniszczenie tradycyjnego przemysłu, a wraz z nim wielu społeczności lokalnych. Okres jej rządów kojarzy się z rocznym strajkiem górników, którzy przegrali batalię przeciwko likwidacji kopalń węgla, z ograniczeniem siły związków zawodowych w ogóle, prywatyzacją, wywalczeniem ustępstw od Unii Europejskiej i zwycięską wojną z Argentyną.

David Cameron napisał na Twitterze, że Wielka Brytania straciła wielkiego przywódcę, wielką premier i wielką Brytyjkę. Rzecznik Pałacu Buckingham poinformował, że rodzina zmarłej otrzyma od królowej prywatny telegram w związku ze śmiercią baronessy Thatcher. Margaret Thatcher zostanie pochowana z honorami jakie towarzyszyły ceremoniom pogrzebowym księżnej Diany i królowej matki Elżbiety.