Śledztwo w cywilnym wątku katastrofy smoleńskiej praska prokuratura umorzyła m.in. "z braku cech przestępstwa". Śledczy tłumaczyli, że "zabrakło wszystkich elementów, które muszą być", aby stwierdzono popełnienie przestępstwa niedopełnienia obowiązków; w tym przypadku - godzenia w dobro powszechne, dobro instytucji państwowych.

PiS: ukarać Arabskiego

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak uważa, że dziwną decyzją było umorzenie tego postępowania w lipcu ubiegłego roku, w kontekście późniejszych działań prokuratury. Proszę zwrócić uwagę na to, że wskazówki, które prokuratura skierowała po umorzeniu tego postępowania zostały zaadresowane do MSW i dotyczyły niedopełnienia obowiązków przez BOR i KPRM, a więc dotykały ministra Arabskiego i generała Mariana Janickiego - mówił szef klubu PiS - pisze Informacyjna Agencja Radiowa.

Mariusz Błaszczak liczy, że jutro komisja spraw zagranicznych wyda negatywną opinię w stosunku do Tomasza Arabskiego, który ma zostać ambasadorem w Hiszpanii. Mam nadzieję, że ta decyzja sądu wpłynie na opinię posłów z komisji - stwierdził poseł PiS.

PO: Organizatorem wylotów była Kancelaria Prezydenta

Andrzej Halicki z PO zaznaczył, że głównym organizatorem lotów była Kancelaria Prezydenta. Wówczas także w porozumieniu z kancelarią premiera, ten wątek będzie przedmiotem licznych politycznych ataków - powiedział poseł PO.

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga umorzyła śledztwo w sprawie organizacji lotów do Smoleńska 30 czerwca ubiegłego roku. Prokuratura, uzasadniając decyzję, stwierdziła, że nie ma nikogo, kto mógłby decyzję zaskarżyć, bo nikt w tej sprawie nie ma statusu pokrzywdzonego. Śledczy badali czy doszło do niedopełnienia obowiązków między innymi przez urzędników Kancelarii Prezydenta, Premiera oraz resortów obrony i spraw zagranicznych.

W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Renata Mazur powiedziała, że decyzja sądu jest niezaskarżalna.

Prokuratura jest związana wytycznymi sądu co do kierunku kontynuowania postępowania - poinformowała Renata Mazur.