Senator dodał, że wiele krajów europejskich było w pewien sposób uwikłanych w tę sprawę, na przykład udostępniały Amerykanom bazy i lotnictwo. Zdaniem Józefa Piniora, tylko państwa autorytarne godziły się na to, by na ich terenie były tajne więzienia. Senator uważa, że polski rząd, godząc się na ośrodki CIA, zachował się tak jak władze kraju autorytarnego.

Józef Pinior podkreślił, że można walczyć z terroryzmem, nie łamiąc praw człowieka. Senator nie zgodził się z wypowiedziami przedstawicieli rządu, którzy zapowiadają, że po ujawnieniu przez Europejski Trybunał Praw Człowieka akt w sprawie domniemanego więzienia CIA w Polsce, współpraca z trybunałem musi zostać ograniczona. Według senatora, Polska nie ma wyjścia i z sędziami musi współpracować.

Przedwczoraj Europejski Trybunał Praw Człowieka odtajnił rozpoznawanie skargi Abd al-Rahima al-Nashiriego, który twierdzi, że był więziony w domniemanym więzieniu CIA w Polsce.

Sędziowie Trybunału postanowili odstąpić od ogólnie stosowanych zasad i znieśli poufny charakter postępowania. Wcześniej Trybunał - na wniosek polskiego rządu - ograniczył publiczny dostęp do wszystkich przekazanych w sprawie dokumentów. Polska argumentowała, że upublicznienie ich mogłoby niekorzystnie wpłynąć na śledztwo prowadzone przez polską prokuraturę od 2008 roku. Teraz Trybunał zmienił zdanie.