statystyki

Ostatni koniec PiS. Kaczyński unieważnił wielką społeczną grę pozorów [OPINIA]

autor: Jacek Sokołowski06.11.2020, 10:21; Aktualizacja: 06.11.2020, 10:38
Poczucie bezradności Kościoła wobec zmian zachodzących w społeczeństwie było jedną z przyczyn totemizacji problemu aborcji

Poczucie bezradności Kościoła wobec zmian zachodzących w społeczeństwie było jedną z przyczyn totemizacji problemu aborcjiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Protesty nie są reakcją na zmianę przepisów aborcyjnych, lecz na symboliczne odrzucenie przez władzę gry pozorów. Rządzący powiedzieli ludziom: dość tego udawania, teraz będziecie konserwatywni naprawdę.

Jacek Sokołowski, doktor nauk prawnych, kierownik Centrum Badań Ilościowych nad Polityką, Uniwersytet Jagielloński

H istoria przyspieszyła, jakie to banalne. I znowu wszyscy prognozują koniec PiS-u, który zapowiadano już tyle razy, że nie sposób ogłosić go po raz kolejny bez narażenia się na śmieszność. Są jednak powody, by sądzić, że obecna sytuacja różni się znacząco od wszystkich wcześniejszych kryzysów, przez jakie przechodziła Zjednoczona Prawica. A skutki tego, co się dzieje, będą głębsze i bardziej długofalowe.

Prześniona rewolucja (seksualna)

Każdy wiedział, że otwieranie dyskusji o tzw. kompromisie aborcyjnym to wypuszczanie dżina z butelki. O tym, dlaczego go wypuszczono, będzie poniżej. Chciałbym najpierw zwrócić uwagę, że dziś jest to zupełnie inny dżin niż ten, z którym mieliśmy do czynienia w latach 90. Ostatnie protesty przypominają raczej wydarzenia 1968 r. na Zachodzie. Tam ruch kontrkultury był reakcją na zmiany społeczne zachodzące od lat 50., które przyspieszyły gwałtownie po wynalezieniu pigułki antykoncepcyjnej. U nas jest podobnie, ale – jak to w Polsce – pod wieloma względami inaczej.

Polska rewolucja seksualna już się odbyła. Nasze zachowania są zupełnie inne, niż były u progu III RP. Ale jest to rewolucja prześniona: odbyta-ale-nie-przeżyta, dokonana w treści, ale nie w formie i w języku. W 1989 r. weszliśmy w kontakt z konsumpcjonistyczną (również wobec seksu) kulturą Zachodu jako społeczeństwo ukształtowane przez Wyszyńskiego i Gomułkę. Czyli konserwatywne w swojej obyczajowości, zakorzenione w rodzinnych rytuałach, niemożliwych do odprawienia bez udziału Kościoła. Nie ma polskiej rodziny bez wspólnej Wigilii, bez cmentarza na Wszystkich Świętych, bez kościelnego ślubu i wesela. To zapewniło Kościołowi więź z tkanką społeczną i uczyniło go panem form, w jakich przejawiały się podstawowe elementy życia społecznego Polaków.

Panem form, a nie treści, czyli realnych zachowań. Te ewoluowały – zaskakująco powoli, ale nieustępliwie. Jest charakterystyczne, że nie sposób wskazać jakiejkolwiek cezury, punktu, w którym zachodziła kolejna, radykalna w porównaniu z przeszłością, zmiana. Kiedy antykoncepcja stała się powszechna i oczywista? Kiedy normą stało się wspólne zamieszkiwanie młodych przed ślubem? Kiedy pojawiło się zjawisko sponsoringu (nigdy rzetelnie niezbadane)? Kiedy dwunastolatki zaczęły oglądać pornografię?


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (23)

 • Dobrze zarabiający Nauczyciel.(2020-11-06 11:20) Zgłoś naruszenie 4713

  .Partia chadecka jaką miała być PiS okazała się w Wierchudziałaniu partią skrajnie ortodoksyjnych katolików. Niestety zwyciężył pogląd kto nie z nami ten przeciwko nam .Słowo kompromis przestało istnieć. A,szkoda bo kiedyś wróble cwierkaly o PiS ,że będzie szło linią środka. Doszło już całkowitej polaryzacji i partii politycznych i społeczeństwa. Szlachetny złoty środek poszedł w zapomnienie.Brak dialogu że społeczeństwem jest zaprzeczeniem demokracji i rodzi się realna obawa o autorytaryzm rządzących. Powtórka z historii 2 RP .

  Odpowiedz
 • emeryt(2020-11-06 13:33) Zgłoś naruszenie 3919

  To partia zbrodnicza wobec własnego narodu . Policzcie ilu niewinnych ludzi przez nich i ich prawodawstwo , odeszło. Walczą z ludżmi , walczą z narodem , walczą z sąsiadami , walczą z UE. A jeśli to prawda co podała prasa o katastrofie Smoleńskiej , to jest zbrodnia nad zbrodniami!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
 • Prawo PRAWO(2020-11-06 11:56) Zgłoś naruszenie 2451

  jak działają zgodnie z konsytuacją to im się zarzuca że nie są partią środka, żenuła. Większość ich wybrała i rządzą, jak większość wybierze innych to będą rządzić inni. Też pis będzie podkładał nogę tak jak teraz opozycja nie działają konstruktywnie, nie wspomaga tylko krzyczą wszystkiemu przeciw. Wygrajcie w wyborach i rządźcie kto wam broni?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • busz(2020-11-06 13:57) Zgłoś naruszenie 227

  Kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamieniem. W polskiej przestrzeni publicznej, wśród polityków partii rządzących w ostatnich 30 latach, nie ma niewinnych obecnej degrengoladzie . Obnażyła się bylejakość polskiej tzw. demokracji, a społeczeństwo pomogło.Ot i wszystko w temacie

  Odpowiedz
 • naukowiec(2020-11-06 14:21) Zgłoś naruszenie 1634

  jak chcecie rządów platformy i tych wszystkich złodzieji przez których pół polski wyjechało za granicę to proszę bardzo .tylko potem żebyście nie jojczyli jak zawsze jojczcycie że wam wiecznie źle.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • kobieta(2020-11-06 14:25) Zgłoś naruszenie 1446

  To nie żadna rewolucja seksualna. Kto protestuje? patrzcie! studentki? te przyjezdne do miasta czy te co przyjechały ze wsi i boją się że jak zaciążą po dyskotece to ich matka wydziedziczy. To nie żaden przełom, pomyślcie dlaczego wychodzicie na ulicę protestować. Nie z powodu PIS. to tylko hasło. Podpórka. To studenciki robią sobie rewolucję. Jak chcą aborcji proszę bardzo. Zróbmy referendum dla samych kobiet. To będzie uczciwe. PIS zrobił o wiele więcej dobrego niż inni ostatnie 20 lat. Jak ktoś tak nie uważa to jest stuknięty.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • człowiek(2020-11-06 15:32) Zgłoś naruszenie 1423

  Myślę, czuję nie morduję. Tak trudno to zrozumieć?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • śmich na sali(2020-11-06 14:48) Zgłoś naruszenie 113

  Ostatni koniec PiS ... to tak jak cofać do tyłu ;-)

  Odpowiedz
 • mavis(2020-11-06 15:31) Zgłoś naruszenie 921

  Czyli mamy uwierzyć, że Polacy powierzą swój los Borysowi Dubce? Litości...

  Odpowiedz
 • logik(2020-11-06 16:34) Zgłoś naruszenie 715

  głupie ***************** rozsiewające śmiercionośnego wirusa, a der. GP manipuluje ...

  Odpowiedz
 • jaki jest antonim do słowa rewolucja?(2020-11-06 16:52) Zgłoś naruszenie 514

  kaczyński wyszedł z szafy żeby skupić na sobie niezadowolenie społeczne. odejdzie w niechwale na emeryturę (która i tak już czeka na niego nieuchronnie - starość nie radość) przekazując partię odmłodzoną i oczyszczoną. jeśli mu się uda, to pozwoli PiSowi przetrwać po dwóch kadencjach rządzenia. a to już jest coś.

  Odpowiedz
 • SAWAWIE(2020-11-06 19:43) Zgłoś naruszenie 48

  1JAK TAK WAM ZLE TO MACIE WOLNA EUROPE I AMERYKE BEZ WIZ WY........Ć

  Odpowiedz
 • Jaaaaaa(2020-11-06 21:47) Zgłoś naruszenie 31

  A co NATO ojciec tadziu co on powie

  Odpowiedz
 • numbat(2020-11-07 13:37) Zgłoś naruszenie 34

  światowy dzień feministek przypada w ten sam dzień co dzień kotleta schabowego. przypadek?

  Odpowiedz
 • polak(2020-11-07 15:14) Zgłoś naruszenie 23

  GAZRTA PRAWNA KTO WAS SPONSORUJE V KOLUMNO

  Odpowiedz
 • Nie Katol(2020-11-06 21:24) Zgłoś naruszenie 11

  kto jest bez grzechu niech rzuci kamieniem . No więc rzucił Kaczyński a zaraz po nim jego wasale

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie