statystyki

Strajk kobiet w Warszawie. Jaki był bilans piątkowych protestów?

autor: Maciej Miłosz02.11.2020, 09:12; Aktualizacja: 02.11.2020, 09:12
Strajk kobiet w Warszawie

Strajk kobiet w Warszawieźródło: PAP
autor zdjęcia: Fot. Jedrzej Nowicki Agencja Gazeta

Kilkadziesiąt tysięcy demonstrujących, tysiące funkcjonariuszy służb i 35 zatrzymanych kiboli. To bilans ostatnich protestów.

Przeciw zaostrzeniu przepisów aborcyjnych w piątkowy wieczór w stolicy demonstrowało co najmniej kilkadziesiąt, być może nawet 100 tys. osób. – Biorąc pod uwagę liczbę uczestników, piątkowe protesty należy ocenić jako bardzo spokojne . Doszło do dwóch poważniejszych incydentów. Najpierw na placu Zamkowym, gdzie grupa zamaskowanych osób wbiegła od strony Starówki i zaczęła rzucać race, a później na rondzie de Gaulle’a, gdzie pseudokibice zaczęli atakować tłum strajkujących – mówił rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji nadkomisarz Sylwester Marczak. Zatrzymano 37 osób, z czego 35 to pseudo kibice. W czasie jednego z incydentów zaatakowano gazem łzawiącym Bartłomieja Sienkiewicza, posła Koalicji Obywatelskiej. Z kolei racą w twarz dostał działacz społeczny Jan Śpiewak. Mimo tych incydentów akcja policji przebiegała dosyć sprawnie. Olbrzymie siły (prawie 100 radiowozów i setki funkcjonariuszy) zgrupowano na warszawskim Żoliborzu w okolicy domu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, gdzie w końcu dotarł protest.

Tego dnia na ulicach Warszawy można było zobaczyć również kilkuset funkcjonariuszy Żandarmerii Wojskowej, którzy ochraniali kościoły na placu Trzech Krzyży i Krakowskim Przedmieściu. To mogło dziwić, ponieważ jeszcze dwa dni wcześniej wiceminister obrony Marcin Ociepa w RMF FM mówił tak: „jeśli pan pyta, czy my będziemy kierować żandarmerię do zabezpieczania protestów społecznych, to absolutnie to nie będzie miało miejsca, ponieważ nie takie są zadania ani charyzmat Żandarmerii Wojskowej”. Poprosiliśmy go o komentarz w sprawie zmiany stanowiska. – Jest różnica między wspólnymi patrolami z policją i ochroną miejsc publicznych, co często miało już miejsce w przeszłości, a zabezpieczeniem manifestacji. Żandarmi nie towarzyszyli przemieszczającym się manifestantom, nie byli też wyposażeni w sprzęt używany do zabezpieczania manifestacji – mówił DGP.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Komitet Nagrody Darwina(2020-11-02 11:41) Zgłoś naruszenie 00

    To grupowa Nagroda Darwina. Ciąże z poważnymi uszkodzeniami płodu - 1074 Zarażenia koronawirusem - 395480

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie