statystyki

Francja przegrywa bitwę o zasady

autor: Katarzyna Stańko23.10.2020, 06:00; Aktualizacja: 23.10.2020, 08:27
Podczas hołdu Emmanuel Macron stwierdził, że „Samuel Paty stał się twarzą Republiki”, jednak wielu francuskich nauczycieli deklaruje, że nie mają zamiaru stać się „męczennikami laicyzmu”. Otwarcie przyznają, że w obawie przed szykanami nie realizują tej części podstawy programowej, która budzi sprzeciw muzułmańskiej mniejszości.

Podczas hołdu Emmanuel Macron stwierdził, że „Samuel Paty stał się twarzą Republiki”, jednak wielu francuskich nauczycieli deklaruje, że nie mają zamiaru stać się „męczennikami laicyzmu”. Otwarcie przyznają, że w obawie przed szykanami nie realizują tej części podstawy programowej, która budzi sprzeciw muzułmańskiej mniejszości.źródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: CLEMENS BILAN

Francuzom nie mieści się w głowach, że miejscem islamistycznej kontrofensywy stała się szkoła, która miała być ostoją laickości.

S a muel Paty miał 47 lat. Był nauczycielem historii i geografii w gimnazjum. Tydzień temu zamachowiec o czeczeńskich korzeniach Abdullah Anzorow obciął mu głowę. Jako cel ataku wskazali go w mediach społecznościowych radykalni muzułmanie.

Morderca kontaktował się na komunikatorze WhatsApp ze zradykalizowanymi rodzicami uczniów gimnazjum w podparyskim Conflans-Sainte-Honorin. Rodzice skarżyli się na zajęcia z wolności słowa i obrażanie proroka poprzez prezentację karykatur Mahometa podczas zajęć.

Oburzenie na temat zajęć wyrażali również imam z meczetu w Pantin oraz zarządzający stroną internetową meczetu M’hammed Henniche, sekretarz generalny Związku Stowarzyszeń Muzułmańskich podparyskiego departamentu Sekwana-Saint-Denis. Henniche miał opublikować na swoim profilu na Facebooku wideo potępiające prowadzone przez Paty’ego zajęcia. W mediach społecznościowych podano tożsamość nauczyciela, wymieniano nazwę szkoły. Na nauczyciela rzucono fatwę.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie