Terlikowski: PiS jest najkrótszą drogą do dechrystianizacji Polski [WYWIAD MAZURKA]

autor: Robert Mazurek11.09.2020, 07:44; Aktualizacja: 11.09.2020, 08:53
Młodzi, nawet jeśli są prawicowi, nie są już religijni - mówi Tomasz Terlikowski, działacz katolicki i publicysta. Fot. Darek Golik

Młodzi, nawet jeśli są prawicowi, nie są już religijni - mówi Tomasz Terlikowski, działacz katolicki i publicysta. Fot. Darek Golikźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Darek Golik

Mogą nas mylić statystyki, ale katolicy w Polsce są dziś mniejszością, do tego niestety niezbyt znaczącą intelektualnie czy duchowo. Z Tomaszem Terlikowskim rozmawia Robert Mazurek.

Jak zareagowałeś, widząc relacje z kościelnego ślubu Jacka Kurskiego?

Osłupieniem.

DGP 11 września

DGP 11 września

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Nie ty jeden.

Sposób, w jaki to zrobiono, uczynił dla trwałości małżeństwa więcej złego niż lata propagandy lewicowo-liberalnej. Ludziom czasem nie wiedzie się w życiu, popełniają błędy, ale nie róbmy z błędu powodu do chwały w jednym z najważniejszych miejsc polskiego katolicyzmu.

Jeden z biskupów gorzko zażartował, że owszem, drugi ślub był w Łagiewnikach, ale za to trzeci będzie w katedrze na Wawelu.

Problemem tu nie jest nawet Kurski, tylko biskup, który dał zgodę na tę ceremonię.

I abp Sławoj Leszek Głódź, który tak szybko załatwił orzeczenie o nieważności poprzedniego małżeństwa Kurskiego.

Widocznie zrewanżował się za jakieś przysługi. Po tym wszystkim nie da się już ludziom mówić, że kościelna procedura nie jest normalnym rozwodem.

Bo wygląda, że jest.

Trzeba mieć tylko znajomości i pieniądze.

Na uroczystości pojawił się wianuszek polityków PiS.

Jak widać wartości są dobre, kiedy możemy nimi w kogoś przyładować, lecz nie wtedy, kiedy mamy wymagać ich od siebie. To nie grzech ludzi najbardziej odpycha, tylko hipokryzja.

Tu zostały pobite jej rekordy.

Poza bardzo nielicznymi nikt tego nie broni, a większość księży była zgorszona. Pytają mnie retorycznie: „I jak mam teraz odmawiać komunii świętej ludziom, którzy 20 lat żyją naprawdę dobrze w drugim związku?”.

Kościół polski przegra wybory razem z PiS?

Gorzej, PiS może jeszcze wygrywać, ale Kościół te wybory przegra.

PiS odwróci się od Kościoła?

Już słyszymy z tej partii głosy, że jak opinia publiczna zmieni poglądy, to my nie będziemy za poprzednie umierać. Kościół przećwiczył to niedawno w Europie, przecież w Irlandii rewolucję obyczajową przeprowadzili politycy, którzy jeszcze 20 lat temu deklarowali się jako głęboko wierzący. Ale kiedy tylko Kościół stracił znaczenie – na własne życzenie i nie bez pomocy chroniących go ślepo polityków – odwrócili się i od niego, i od głoszonych wartości.

Jeszcze 15 lat temu politycy PO deklarowali głębokie przywiązanie do Kościoła, a prezydentem Warszawy została wiceszefowa tej partii z Odnowy w Duchu Świętym.

A dziś większość z nich ma inne zdanie i za nimi podążą politycy PiS. Naturalnie nie wszyscy, ale większość, wystarczy, by zmieniła się koniunktura. Wróć, ta koniunktura już się zmieniła, tylko Polacy jeszcze nie dostrzegli, jak bardzo są inni. Kiedy to zrozumieją, podążą za nimi politycy, bo najsilniejszym afrodyzjakiem jest dla nich władza.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (28)

 • Igor(2020-09-11 15:02) Zgłoś naruszenie 6421

  PiS niszczy wszystko co spotka na swej drodze by zdobyć szmal. A jak mu skończą się możliwości doprowadzi do konfliktu wewnętrznego lub co gorsze do zewnętrznego by ukryć swe mochloje i kradzieże czy afery. Bo to jedyny sposób by uniknąć odpowiedzialności. A winę zrzucić na kryzys czy UE.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Hierarchowie(2020-09-11 12:58) Zgłoś naruszenie 516

  sami do tego usilnie dążą a PiS im w tym wydatnie pomaga.

  Odpowiedz
 • Marian(2020-09-12 07:31) Zgłoś naruszenie 3425

  Teraz to bedzie na Wawelu slub jaroslawa z kotką. Purpurat już dal zgodę

  Odpowiedz
 • Bettina(2020-09-12 12:31) Zgłoś naruszenie 2935

  Nie pozwolę mojej wnusia ochrzcic w kościele.Juz na chrzcie ksiądz wmawia dziecku ,ze ma grzech pierworodny dla tego że się urodził????.Potem molestuja dzieci i wmawiają im że jak powie komuś to ma ciężki grzech.Obciazaja albo łamią psychicznie tzw.kregoslup obciążające ich psychikę zawsze jakimś grzechem poczuciem winy.Żaden psycholog nie stanął w obronie dzieci w sprawie grzechu A księża mogą błądzić tylko owieczki grzesza. Katolicką wiara to nic innego jak sekta bogacaca się na biednych i słabych psychicznie ludziach.Wezcie się purpurowe lenie do roboty!!!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • ErykMru(2020-09-12 14:25) Zgłoś naruszenie 239

  Oniemiałem. Nie jestem osobą wierząca i kiedyś nie cierpialem tego Pana, teraz jego słowa to miód na uszy. Miło, że są jeszcze na świecie Prawdziwi Katolicy, a nie tylko pazerni hipokryci.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • steccc(2020-09-12 10:49) Zgłoś naruszenie 2020

  Tragizm, który wyłania się z tego artykułu polega na tym, że Terlikowski w dalszym ciągu uważa, że organizacja rzymskich-katolików ( instytucja) jest : dobra, właściwa, święta i zgodna z Wolą Boga, baaa nawet chrześcijańska, tylko ludzie są grzeszni. A niestety to organizacja, jej struktury, metody działania umożliwiły dokonywanie m.in. przestępstw pedofilii. Ludzie się zmienią ( odejdą, umrą itd), ale mechanizmy pozostaną te same, bo skoro organizacja jest święta, to trzeba jej bronić ! Jak patrzę to mama wrażenie:Ap 18:2 bt5 "I głosem potężnym tak zawołał: Upadł, upadł Babilon, wielka stolica. I stała się siedliskiem demonów i kryjówką wszelkiego ducha nieczystego, i kryjówką wszelkiego ptaka nieczystego i budzącego wstręt,"

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • Syf(2020-09-12 14:31) Zgłoś naruszenie 2018

  Tak zboki są jedynie wśród księży. A sędziowie, celebryci, lekarze itd są idealni. Totalna obłuda.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • sigol(2020-09-12 13:16) Zgłoś naruszenie 1715

  czas na referendum z pytaniem, czy Bóg istnieje

  Odpowiedz
 • ola(2020-09-12 12:56) Zgłoś naruszenie 173

  sami księża mówią że pis jest antykościelny

  Odpowiedz
 • steccc(2020-09-12 14:57) Zgłoś naruszenie 138

  Proces, z którym mamy do czynienia to nie dechrystianizacja Polski, a co najwyżej dekatolicyzacja ( nota bene katolicyzm jest w Polsce w wydaniu Watykańskim). Generalnie w Polsce chrześcijaństwo się nie przyjęło.

  Odpowiedz
 • Cz(2020-09-12 18:15) Zgłoś naruszenie 105

  Kurski dostał rozwód kościelny i jego żona też. Pierwszy taki przypadek w historii. Brawo

  Odpowiedz
 • x300(2020-09-12 15:44) Zgłoś naruszenie 914

  za to PO będzie strasznie chrzescijańskie, oj głupiś ty głupiś

  Odpowiedz
 • Katolik, Pan Jezus Bogiem i prawdą. (2020-09-12 17:03) Zgłoś naruszenie 713

  COVID-19 to masonskie kłamstwo pochodzące od samego złego. Nie ma znaczenia kto rządzi. Wszyscy (Sejm, Senat) grają jak im FED 🇺🇸 płaci i nakazuje. Robią to pod przykrywką WHO, sanepid (1wladza w 🇵🇱). Nie dajcie się z niewolić maseczkami bo spotka nas to co już się dzieje w Australia stan Victoria czy Birmingham 🇬🇧. Krok po kroku zaciskaja pętlę a celem są śmiertelne 💉.

  Odpowiedz
 • Dziki(2020-09-12 15:24) Zgłoś naruszenie 47

  Nie chronią swoich buhaha a zatoka bagna w Sopocie tfu syf i zgnilizna to co?

  Odpowiedz
 • Citywoman(2020-09-13 04:01) Zgłoś naruszenie 22

  No prosze, jak to koscielni przywlaszczaja sobie juz nie tylko perski Anioly, ale trudno Im nawet zniesc ze potomkowie Laskarysow zyja. Wlasciwie to te czerwone buty maja prawo nosic wlasnie Laskarysowie. Ciekawe co jeszcze przywlaszczy sobie ten ,, szlachetny Watykan,,.

  Odpowiedz
 • Rozum(2020-09-15 22:03) Zgłoś naruszenie 20

  Dramatem jest ten „ wierzący inaczej” publicysta

  Odpowiedz
 • babsztyl(2020-09-13 08:23) Zgłoś naruszenie 13

  Cieszę się, że Terlikowski zmądrzał. Ciekawe, że teraz nie występuje razem z żoną. Czy ona trwa na poprzednich pozycjach?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie