statystyki

Południe chce kontroli nad Eurogrupą

autor: Magdalena Cedro06.07.2020, 07:54; Aktualizacja: 06.07.2020, 07:55
Decyzja o tym, kto zostanie szefem Eurogrupy, zapadnie w czwartek. Zwycięzca musi uzyskać 10 spośród 19 głosów.

Decyzja o tym, kto zostanie szefem Eurogrupy, zapadnie w czwartek. Zwycięzca musi uzyskać 10 spośród 19 głosów.źródło: ShutterStock

Hiszpania, Irlandia, Luksemburg – do któregoś z tych krajów trafi stanowisko przewodniczącego jednej z najważniejszych instytucji wspólnotowych decydującej o sprawach strefy euro.

Zaczęła żywot jako klub restauracyjny dla ministrów finansów strefy euro, którzy plotkowali przed oficjalnymi spotkaniami ministrów z całej UE, by potem przekształcić się w forum, na którym stanowiono o losach narodów – pisał o Eurogrupie magazyn „The Economist”.

Kilka lat temu rozstrzygała ona o losach Greków, dziś Eurogrupa nabiera znaczenia dla Polski. Choć Warszawa nie pali się do przyjęcia wspólnej waluty, to w ostatnich miesiącach polski minister finansów Tadeusz Kościński był częstym gościem posiedzeń tego forum. To tam wypracowywana była gospodarcza odpowiedź na pandemię koronawirusa, a ponieważ temat był ogólnoeuropejski, na nieformalne spotkania zapraszano wszystkich w ramach tzw. formatu inkluzywnego.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie