statystyki

Teorie spiskowe zasługują na poważne traktowanie. To zjawisko mówi o czymś bardzo niewygodnym dla elit

autor: Sebastian Stodolak08.05.2020, 07:20; Aktualizacja: 08.05.2020, 08:02
Społeczeństwo musi zaufać elitom? Nie. To elity muszą zaufać społeczeństwu.

Społeczeństwo musi zaufać elitom? Nie. To elity muszą zaufać społeczeństwu.źródło: ShutterStock

Od 13 tys. lat wokół Ziemi krąży Czarny Rycerz, satelita obcego pochodzenia. NASA o tym wie, ale nie powie. Lotnisko w Denver, wybudowane przez przedstawicieli Nowego Porządku Świata, to centrum zarządzania globalnym ludobójstwem i obóz reedukacyjny dla rebeliantów. Finlandia nie istnieje, w jej miejscu jest Morze Bałtyckie. Finowie żyją w Szwecji, a wszystkie aktualne mapy i odczyty GPS są zmanipulowane.

Takich księżycowych teorii zawsze były tysiące, a w dobie pandemii pojawiają się kolejne – np. że koronawirusa stworzyli szaleni ekolodzy. Zabawne? Do pewnego stopnia. Ale jeśli zakładasz, że ten artykuł będzie wyszydzał osoby wierzące w teorie spiskowe, to jesteś w błędzie. Jeśli oczekujesz po nim dowodów na fałszywość tych teorii, to się zawiedziesz. A może chciałbyś, bym podjął się ich obrony? Cóż, także się rozczarujesz.

Teorie spiskowe zasługują na poważne potraktowanie. To fascynujące zjawisko, które mówi o naszym świecie więcej, niż się może wydawać – ale nie to, w co wierzą ich wyznawcy, ani nie to, co głoszą ich krytycy. O czym zatem świadczą? O czymś bardzo niewygodnym dla elit.

Każdy wierzy w spiski

Na początek dla własnego dobra pozbądźmy się poczucia wyższości wobec wyznawców teorii spiskowych. Jak zauważa Joseph E. Uscinski, politolog z Uniwersytetu Miami, nie ma dowodów na to, że wiara w nie łączy się z niską inteligencją. Co więcej, zwolennicy konspiracyjnych wyjaśnień dziejów to nie jacyś godni politowania „inni”, lecz także my sami. „Badania opinii publicznej wskazują, że każdy z nas wierzy w co najmniej jedną teorię spiskową, a chyba nie chcemy uznać wszystkich ludzi za chorych umysłowo” – pisze Uscinski w wydanej w tym roku książce „Conspiracy Theories: A Primer” (Teorie spiskowe: elementarz). Teorię spiskową definiuje w niej jako tłumaczenie zdarzeń działaniami niewielkiej grupy potężnych jednostek, która w tajemnicy realizuje swoje partykularne interesy na szkodę ogółu.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (20)

  • i tak to jest(2020-05-08 08:45) Zgłoś naruszenie 4818

    teorie spiskowe powstają gdy rządzący lekceważą ludzi, przykład 5G. Dlaczego nie ma udostępnionych badań nt. szkodliwości promieniowania, dlaczego w Polsce pod przykrywką tarczy, wprowadza się nocą zapis w ustawie, zezwalający na montowanie anten bez badań technicznych, dlaczego wyśmiewa się ludzi którzy po prostu się boją? Arogancja władzy, której się wydaje że jest wszechmocna, a za kilka lat będzie przeszłością, powoduje że ludzie sami tworzą swoją rzeczywistość. A w tej rzeczywistości jest jak jest

    Odpowiedz
  • prof. dr. hab. Paweł Wieczorkiewicz(2020-05-08 11:24) Zgłoś naruszenie 403

    "Historyk, który mówi krytycznie o tak zwanej spiskowej teorii dziejów, jest historykiem niepoważnym, hołdującym historii dla idiotów lub prostaczków, którzy wierzą w to, co widzą w telewizji i czytają w gazetach. Jest bowiem historia prawdziwa i historia medialna, fasadowa. Ta prawdziwa w dużej mierze toczy się za kulisami. A za nimi działają przede wszystkim tajne służby."

    Odpowiedz
  • Bert(2020-05-08 11:52) Zgłoś naruszenie 311

    w tzw. "teoriach spiskowych" trzeba rozróżniać dwie sytuacje : 1. gdy dla sławy, dla zysku, dla zaistnienia w mediach, czy z braku równowagi psychicznej do faktów dokonfabulowane są różne sensacyjne opowieści 2. gdy grupy przestępcze, w tym ulokowane w służbach i organach władzy, ośmieszają ujawniające i kompromitujące je pogłoski o ich zbrodniach

    Odpowiedz
  • A jak ja(2020-05-08 20:58) Zgłoś naruszenie 162

    mam wierzyć w teorie spiskowe, skoro po wnikliwej analizie faktów widzę spiskową PRAKTYKĘ tworzenia dziejów? ...?

    Odpowiedz
  • sceptyk1(2020-05-08 10:28) Zgłoś naruszenie 1516

    Wierzyłem we wszystkie takie bzdety jak zamach na Kennedego i na WTC aż do czasu katastrofy Smoleńskiej. Tu zobaczyłem ogrom fałszywych i ************** przez fałszerzy informacji mających służyć ku chwale jedynie słusznej partii. Przedtem myślałem że gdyby to była nieprawda to tych kłamców by pozamykano. A gdzie to zadecydowali by lekarze. Teraz widzę że kłamcy są bezkarni a służby które powinny ich karać śpią. Co sobie mogą pomyśleć ludzie o katastrofie smoleńskiej karmieni wyłącznie informacjami z Gazety Polskiej i filmikami typu "Mgła" "List z Polski" czy „Anatomia upadku” Gargas a ostatnio „raportami” komisji i podkomisji Macierewicza. Czytający książkę zawodowego kłamcy Ściosa z GP który twierdzi że tylko on dostał od Amerykanów zdjęcia zamachu a wklejający zdjęcia innego rozbitego samolotu i podpierający sie obliczeniami "profesora fizyka" który sam twierdzi że w obliczeniach pomagała mu Matka Boska Fatimska. Teraz w Polsce możemy weryfikować te sensacje, porównywać z innymi i wyrobić sobie własne zdanie. A mimo wszystko ciągle na forum i w mediach pełno ogłupiałych sPISkowców wierzących że popełniono na raz 50 zamachów z których część wzajemnie się wyklucza. Ale dla nich wszystkie są PRAWDĄ. Teraz jestem sceptyczny do wszystkich teorii spiskowych. Wyleczyliście mnie.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Polak(2020-05-08 10:06) Zgłoś naruszenie 1410

    to polska nie istnieje, obudźcie się

    Odpowiedz
  • Ostatni naiwny wierzący w uczciwość(2020-05-08 10:28) Zgłoś naruszenie 93

    Nie mogę dodać komentarza i jaka za tym kryje się to teoria spiskowa?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • kot(2020-05-08 08:58) Zgłoś naruszenie 65

    Hm... to nie Finlandia, ale Albania nie istnieje :) :) i jest na to "mnóstwo" dowodów :)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2020-05-08 12:06) Zgłoś naruszenie 53

    Korono-wirusa stworzył? ..Zacznijcie najpierw od osób z 45letn stażem pracy lub 40letn i zarazem min 15 lat w szkodliwych......... Musiał wystąpi aż KoronyVir aby wszyscy zrozumieli ,że "kiszenie w pracy "długoletnio-spracowanych" , zatrudnianych jeszcze za stanu wojennego i wcześniej, także w nieb i szkodliwych warunkach pracy, i nie danie Im zasłużonych emerytur ze względu na staż pracy spowoduje przy takim po Korona Vir bezrobociu, brak miejsc pracy dla młodych.. Widać Nie „sprawiedliwy”PiS , nie Podłe PO ale Stwórca się nad Nami zlitował rykoszetem od KoronyVira.. Teraz Rząd będzie musiał oddać to co uczciwie się nalezy Tym ludziom czyli emerytury stażowe aby zwolnić miejsca pracy i zmniejszyć szalejące bezrobocie

    Odpowiedz
  • analityk(2020-05-09 10:00) Zgłoś naruszenie 52

    Bzdury te mącą w głowach.słabym psychicznie ludziom. Natomiast wydawcy gazet zarabiają na takich teoriach spiskowych. Wypowiedź prof. Wieczorkiewicza jest najbardziej rozsądną .

    Odpowiedz
  • Arkadiusz (2020-05-08 20:35) Zgłoś naruszenie 30

    Z tym Black Knightemto jest prawda.

    Odpowiedz
  • szary obywatel (2020-05-09 15:14) Zgłoś naruszenie 26

    podobno pis zamówił wirusa by zmniejszyć deficyt zus-u ?

    Odpowiedz
  • 4Xt(2020-05-10 09:01) Zgłoś naruszenie 20

    Naświetlając tło historyczne , czy opisy ze starych ksiąg dla ogółu jest zrozumiałe / stare mam na myśli 2 , 5 tys lat i więcej wstecz ziemskich /otóż nie . A jednak naukowcy obecnie posiłkują się tymi wskazaniami i potwierdzają zapisy z naukowego punktu widzenia , które jak powstanie i zakończenie galaktyk związane w bilionach lat z nicością . Wzory matematyczne , które potwierdzają nieistniejące . A do przemyśleń pozostawiam kwestię jak „ zapakować „ ziemię z jej zawartością w 1 cm 2 ?! A to może nastąpić bo „użądlenie „do pakowania jest niedaleko kosmos w jej okolicach cały wibruje . Mowa o czarnej dziurze . Kto by w nią wierzył dawniej czas i załamania itd . Uwielbiam wiedzę i technologię jednocześnie przyrodę pierwotną .

    Odpowiedz