statystyki

Sasin: Kapitał jednak ma narodowość [WYWIAD]

30.03.2020, 10:40; Aktualizacja: 30.03.2020, 10:51
Ale przecież decyzja w tej sprawie jest - wybory są 10 maja.

Ale przecież decyzja w tej sprawie jest - wybory są 10 maja.źródło: PAP
autor zdjęcia: Andrzej Grygiel

Sasin: Gdy minie epidemia, najważniejsza będzie rola największych firm, tych należących do państwa. To one będą kołami zamachowymi gospodarczego odbicia.

Jakiej decyzji w sprawie ustaw koronawirusowych oczekuje pan po Senacie?

Rozsądnych. Spodziewam się, że senatorowie przyjmą je bez poprawek. Równolegle do prac rządowych toczyły się przecież rozmowy z opozycją. Konsultowaliśmy z nią projekt zanim trafił do parlamentu. Przyjęliśmy też część zgłoszonych przez opozycję w Sejmie poprawek. Pojawienie się poprawek na etapie Senatu znacznie wydłużyłoby cały proces, a tu ważny jest również czas. Dlatego oczekiwałbym odpowiedzialnej postawy, bo rozwiązania w ustawie są odpowiedzią na to, co się dzieje w gospodarce, zwłaszcza na kłopoty mniejszych firm.

Na drodze ma stanąć poprawka, która wprowadziła możliwość głosowania korespondencyjnego dla osób 60+ i objętych kwarantanną.

Przede wszystkim Konstytucja daje każdemu obywatelowi prawo do wzięcia udziału w wyborach. To jedno z najważniejszych praw obywatelskich. Poprawki zostały zgłoszone właśnie po to, by obywatele mogli to prawo zrealizować. Sytuacja jest wyjątkowa, a nie chcemy, by z powodu kwarantanny ktokolwiek był pozbawiony możliwości wzięcia udziału w wyborach. Dziwi mnie, że opozycja tak przeciw temu protestuje, bo przecież jej głównym argumentem za odwołaniem wyborów jest brak możliwości zapewnienia wszystkim obywatelom możliwości wzięcia udziału w głosowaniu. Szkoda, że górę bierze tu bieżąca walka polityczna. Ale rozumiem, że to efekt obawy przed przegraną.

W 2018 r. PiS niemal wyrugował z kodeksu głosowanie zdalne, tłumacząc, że to okazja do fałszerstw. Teraz już nie jest.

Powtórzę to jeszcze raz - działamy w sytuacji nadzwyczajnej. Nie jesteśmy zwolennikami głosowania korespondencyjnego, ale dopuszczamy je, by zagwarantować możliwość wzięcia udziału w wyborach tym, którzy nie z własnej woli nie mogliby bezpośrednio wziąć udziału w głosowaniu. Dlatego w 2018 dopuściliśmy taką formę dla niepełnosprawnych. Dziś ten katalog rozszerzamy o osoby pozostające w kwarantannie.

Ale i opozycja, i część ekspertów zwracają uwagę, że wasz pakiet jest za mały, jeśli chodzi o nadchodzące zagrożenie.

Czy ktokolwiek mówił, że jesteśmy w stanie odpowiedzieć na wszystkie wyzwania i zrekompensować wszelkie straty, jakie poniosą firmy? Jest chyba oczywiste, że to niewykonalne. I nie taka jest też intencja projektu. Chodzi o ochronę firm, szczególnie tych z sektora MŚP oraz miejsc pracy. Nikt nie zakładał takiej sytuacji, z jaką mamy dziś do czynienia. Nadal przecież nie wiemy, jaka będzie skala strat dla gospodarki. Jak długo będzie trwał spadek? Jakie będzie miał rozmiary? Na razie, dzięki wczesnemu przyjęciu obostrzeń, udaje nam się uniknąć masowego rozlewania się epidemii bez żadnej kontroli. Ale nie jesteśmy prorokami, jeśli chodzi o jej rozwój i skutki ekonomiczne. To pierwsza niewiadoma. Po drugie, wiele zależy od rozwoju sytuacji w innych krajach. Jeśli straty będą duże, może w nas to dodatkowo uderzyć rykoszetem. Nie żyjemy przecież w próżni. Znacznie bogatsze od nas państwa też nie będą w stanie zrekompensować w pełni strat. Nasze działania mają więc podtrzymać w tym najtrudniejszym momencie przy życiu firmy, które w innym przypadku padłyby natychmiast. Uważam, że zaproponowane przez nas rozwiązania pozwalają oczekiwać, że jeśli kryzys skończy się szybko, większość przedsiębiorstw wznowi pracę, choć oczywiście nie bez strat. Opozycja może oczywiście krytykować nasze propozycje i obiecywać złote góry, bo nie rządzi. My natomiast musimy szykować realne rozwiązania. Polacy oczekują realnych działań, a nie opowieści o rozwiązaniach niemożliwych do zrealizowania.

Pana zdaniem będzie recesja?

Mam nadzieję, że nie. Ale nie wiemy, jaki będzie rozmiar kryzysu. Poważne ośrodki analityczne na świecie rysują dziś czarne scenariusze nawet dla tak mocnych gospodarek jak amerykańska czy niemiecka. Analitycy mówią, że optymistycznym scenariuszem dla gospodarki niemieckiej jest 7 proc., a pesymistycznym nawet 20 proc. spadku PKB. Podobnie w przypadku USA. Jeśli to się ziści, trzeba liczyć się z tym, że i polska gospodarka nie przejdzie tego kryzysu suchą stopą. Natomiast najważniejsze, byśmy byli na ten moment gotowi. I temu właśnie służy ustawa o wsparciu małych i średnich firm, choć musimy także pomyśleć jak wesprzeć duże. Jestem ministrem aktywów państwowych, a więc nadzoruję i dbam o kondycję spółek z udziałem skarbu państwa. Wiem, jakie ponoszą i mogą ponieść straty. Musimy na to reagować. Musimy też zdać sobie sprawę, że gdy minie epidemia, najważniejsza będzie właśnie rola największych firm, tych należących do państwa. To one będą kołami zamachowymi gospodarczego odbicia. One będą w stanie inwestować i pobudzać wzrost, one będą kontrahentem dla małych i średnich polskich firm. Dlatego już dziś musimy myśleć jak szybko wracać do równowagi, byśmy nie pogrążyli się na długie lata w gospodarczych turbulencjach. Bo to, że się odbijemy jest pewne. Chodzi jednak o to, by nastąpiło to jak najszybciej, a straty były jak najmniejsze.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (16)

 • Jaskier(2020-03-30 12:41) Zgłoś naruszenie 1512

  Pis rozkradł i zniszczył co tylko się dało, a teraz mamy sprawdzam ze strony pandemii, i ciężko będziemy płacić, za głupotę współobywateli, którzy rządy nad wspólnym majątkiem oddali złodziejom i szaleńcom

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • kręciołek(2020-03-30 12:05) Zgłoś naruszenie 143

  wszyscy mają prawo głosować, również osoby poniżej 60 roku życia, które są w kwarantannie lub za granicą panie Sasin, pozbawiacie obywateli Polski prawa do głosowania

  Odpowiedz
 • rychu(2020-03-30 16:55) Zgłoś naruszenie 128

  Sasin: "kapitał ma narodowość" ??!!!!!!! nie, nie ma !!!!!!!!!!!!!!!!! Sasin nie ma ani rozumu, ani narodowości skoro wysluguje sie ******om niszczacym Polske i Polakow !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
 • Obywatel.(2020-03-30 14:29) Zgłoś naruszenie 116

  Przykro , mi to mówić ,ale znowu dałeś , panie Sasin , ciał ,żeby nie powiedzieć dosadniej , przecież ,Konstytucja gwarantuje obywatelowi możliwość wyboru kandydatów ,na prezydenta ,ale nie w tej chwili , gdzie panuje ,pandemia i cały czas robicie wodę z mózgu ludziom , bo co nie jest , dla was pisowców zakazane , jest dozwolone , i to czy się komuś podoba czy nie to i tak za czterdzieści dni wybory muszą się odbyć ,bo takie jest pragnienie posła J.Kaczyńskiego i wy wszyscy ,w tym pis-e , jako partyjni towarzysze posła Kaczyńskiego musicie się dostosować , bo tak to będzie fora ze dwora ,a takiej fuch ,jaką macie i za nic nie odpowiadacie , tak samo jak zwykły poseł J.Kaczyński ,z tylnego fotela rządzi Polską , to jest jakieś kuriozum , nigdzie w Europe nie ma takiego przypadku , wprowadzany stan nadzwyczajny , bez jego ogłoszenia , to wasza recepta pisowców na wybory prezydenta polski.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • medyk(2020-03-30 19:01) Zgłoś naruszenie 93

  Chciałbym dokładnie wiedzieć, czy to Sasin jest odpowiedzialny za dostarczenie wyposażenia sprzetu w szpitalach?

  Odpowiedz
 • Agat(2020-03-30 17:52) Zgłoś naruszenie 73

  Największe firmy mają największą rolę do odegrania dla polityków a nie dla gospodarki. Tyle w temacie.

  Odpowiedz
 • Nicki(2020-03-30 21:53) Zgłoś naruszenie 72

  gospodarka może i odbije, na razie odbiło Sasinowi, zresztą nie pierwszy raz. to jakieś schorzenie przewlekłe, bo chyba jest w grupie podwyższonego ryzyka

  Odpowiedz
 • Tom-ch monarchista(2020-03-30 20:58) Zgłoś naruszenie 64

  Pułapka narodowości kapitału za którą kryje się PISbolszewia

  Odpowiedz
 • welur(2020-03-30 13:01) Zgłoś naruszenie 510

  Ale współobywatele woleli 500+, a nie jakieś tam Orliki i autostrady. Ważne co je moje, a nie jakiś tam wspólny majątek. Puści się drukarki do pieniędzy i będzie git.Nie to ,co za Tuska, kiedy nie było forsy, a zegarynka Balcerowicza za......lała.

  Odpowiedz
 • utylizowac(2020-03-31 08:31) Zgłoś naruszenie 40

  te pryszcze swiadcza o de---lizmie dzban nad dzbany

  Odpowiedz
 • pielegniarka(2020-03-30 18:57) Zgłoś naruszenie 31

  Apeluję do wszystkichktórzy chcą pomóc sluzbie zdrowia, aby nie dawali pieniedzy, tylko wyposazali szpitale w brakujact sprzet, niezbędny do zwalczania koron awirusa, bo personel medyczny sskarzy się na brak podstawowowego sprzetu ochronnego (kombinezonów, maseczek, rekawiczek itp.)

  Odpowiedz
 • jerzy(2020-03-30 21:51) Zgłoś naruszenie 24

  Polska w szybkim tempie przechodzi z XiX wiecznego miodelu kapitalizmu do XX wieku, Fed and Keynes. Bardzo dobrze.

  Odpowiedz
 • wtf(2020-04-11 12:36) Zgłoś naruszenie 00

  ten parszywy reżim skończy jak ceaucescu

  Odpowiedz
 • prezesnadprezesy(2020-04-11 12:50) Zgłoś naruszenie 00

  Nikt nie kłamał i nie kradł tak bezczelnie, jak pisowska bolszewia

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie