RPO o wyroku TSUE: Niedopuszczalne "dyscyplinarki" sędziów za zadawanie pytań prejudycjalnych

27.03.2020, 12:14; Aktualizacja: 27.03.2020, 12:33
Sądy z Łodzi i Warszawy wskazały wprowadzone niedawno w Polsce zmiany, które - ich zdaniem - prowadzą do podważenia obiektywności i bezstronności postępowań dyscyplinarnych i naruszają niezależność polskich sędziów.

Sądy z Łodzi i Warszawy wskazały wprowadzone niedawno w Polsce zmiany, które - ich zdaniem - prowadzą do podważenia obiektywności i bezstronności postępowań dyscyplinarnych i naruszają niezależność polskich sędziów.źródło: ShutterStock

Trybunał Sprawiedliwości UE w czwartkowym wyroku potwierdził niedopuszczalność prowadzenia postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego w związku z wystąpieniem przez niego z pytaniem prejudycjalnym - ocenił Rzecznik Praw Obywatelskich Adama Bodnar.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (7)

 • Zib(2020-03-29 13:17) Zgłoś naruszenie 142

  RPO jeszcze ok 150 dni i...wylot w expresowym tempie

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Józef(2020-03-28 09:01) Zgłoś naruszenie 205

  Bodnar za zadawanie pytań się nie karze. Ale za przewlekłość postępowania i naruszenie tym praw strony, już se karze.

  Odpowiedz
 • ABC(2020-03-27 14:21) Zgłoś naruszenie 1825

  Zdziwiony - uzasadnienie wyroku jest jego częścią. Odmowa odpowiedzi na pytania, czyli uznanie tych pytań za niedopuszczalne też znalazło tam swoje wyjaśnienie, podobnie, jak przypomnienie, czy uświadomienie co niektórym, że zadawanie pytań prejudycjalnych jest uprawnieniem sądów, za które sędziowie nie mogą ponosić odpowiedzialności dyscyplinarnej.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Zdziwiony(2020-03-27 12:57) Zgłoś naruszenie 3217

  Szanowny RPO, wieść gminna niesie, że owa "niedopuszczalność prowadzenia postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego w związku z wystąpieniem przez niego z pytaniem prejudycjalnym" nie znalazła się w sentencji wyroku, jedynie w jego uzasadnieniu. Pan jako prawnik powinien być świadomy, co to oznacza. Trybunał stwierdził, że spory w postępowaniach przed sądami krajowymi „nie wykazują żadnego łącznika z prawem Unii". Jeśli, co zostało potwierdzone przez TSUE, związek z prawem UE nie istniał i nie istnieje, na jakiej podstawie skierowano pytania prejudycialne?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie