statystyki

Demokraci dalej bez lidera. Czas, by do gry włączył się Barrack Obama

autor: Radosław Korzycki05.03.2020, 07:55; Aktualizacja: 05.03.2020, 08:02
Joe Biden

Joe Bidenźródło: ShutterStock

Były wiceprezydent Joe Biden zwyciężył w co najmniej ośmiu z 14 stanów, które wybierały kandydata Partii Demokratycznej w tzw. superwtorek. Pozostałe wziął senator Bernie Sanders.

„Nie bez powodu nazywają to superwtorkiem!” – powiedział w entuzjastycznym wystąpieniu po zakończeniu głosowania Biden. Kampania byłego wiceprezydenta w ostatnich dniach wyraźnie nabrała pędu. Po kiepskich wynikach w kilku pierwszych prawyborach w lutym w ostatni weekend wygrał zdecydowanie w Karolinie Południowej i tak się zaczęła droga do wtorkowego sukcesu. Z kolei mocno lewicowy Sanders liczył na więcej. Szkodzi mu wycofywanie się kolejnych centrowych kandydatów, którzy przerzucają swoje poparcie na Bidena. Największym przegranym minionych plebiscytów jest zaś Michael Bloomberg.

Bloomberg rezygnuje

Okazuje się, że stawiając w zasadzie tylko na reklamówki telewizyjne, wyrzucił pół miliarda dolarów w błoto. Zdobył w sumie tylko pięciu delegatów, a – wyłączając Kolorado i Samoa Amerykańskie – nie udało mu się przekroczyć progu 20 proc. głosów. Mówiło się, że Bloomberg mógłby wciągnąć do swojej kampanii Hillary Clinton. W sztabie rozważano podobno zaproponowanie jej kandydatury na wiceprezydenta. „Drudge Report”, powołując się na źródła z zaplecza eksburmistrza Nowego Jorku, podał, że zlecone przez Bloomberga sondaże pokazują, iż taki tandem miałby największe szanse na pokonanie w listopadzie Donalda Trumpa.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie