statystyki

Kapitalizm? Nie sądzę, aby to naród wybrał kierunek transformacji [OPINIA]

autor: Andrzej Szahaj21.02.2020, 08:20; Aktualizacja: 23.02.2020, 09:03
Andrzej Szahaj

Andrzej Szahajźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: mat prasowe

Nie sądzę, aby to naród wybrał kierunek transformacji, jeśli przez ów kierunek rozumieć model kapitalizmu (a jest ich kilka). Z pewnością naród słusznie nie chciał tego, co było, czyli realnego socjalizmu. O tym jednak, w którą konkretnie stronę pójdziemy, zdecydowali jak zwykle politycy, ekonomiści i dziennikarze. W tym sensie nie ulega dla mnie żadnej wątpliwości, że mieliśmy do czynienia z paternalizmem, czyli wyborem przez innych tego, co powinniśmy chcieć.

Można argumentować, że przed 30 laty sytuacja była nadzwyczajna i nie było czasu na długotrwałe i powszechne konsultacje. Zgoda. Nie oznacza to jednak, że paternalizm jest dobry jako taki. A już z pewnością nie wtedy, gdy łączy się z długotrwałym kreowaniem i podtrzymywaniem poczucia bezalternatywności. Wynikało ono z bezzasadnego uznania jednego z możliwych typów kapitalizmu – z grubsza anglosaskiego – jako modelu jedynego. Jego patronami byli myśliciele zwani neoliberałami, tacy jak Hayek i Friedman. Niestety, większość polskich liberałów uznała ich nauki jako niepodlegające krytyce wyznaczniki jedynie słusznego sposobu myślenia o wszystkim – i co gorsza trzymała się tego przekonania wbrew faktom, a i dziś nie chce przyznać, że się myliła.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Reklama

Komentarze (6)

 • whoopsie_daisy(2020-02-23 11:19) Zgłoś naruszenie 102

  doprawdy, żałujmy iż nie poszliśmy drogą ukraińską lub białoruską.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Józef(2020-02-23 11:41) Zgłoś naruszenie 32

  Bardzo trafna diagnoza. Dodać należy, że bez pomocy Funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa PRL nie poszłoby tak łatwo. Kto zna tamte czasy, wie o tym. Parafrazując, Morawiecki, Balcerowicz, Macierewicz, Michnik, i obaj Kaczyńscy nie dali by rady. SB zweryfikowana poprowadziła.

  Odpowiedz
 • Karusin(2020-02-23 15:21) Zgłoś naruszenie 32

  Podobna sytuacja była w czasie II wojny kiedy wojska wyzwalały Polskę . Pytałam ojca dlaczego na okupację radziecką pozwolili . Powiedział że on ,wojsko miało cel wyzwolić ojczyznę z okupacji . Żołnierz nie wiedział co dzieje się w kraju . Podobnie było gdy Solidarność i jej przywódcy przejęli władzę . Naród musiał pracować na utrzymanie ,bezrobocie było potężne . Ludzie w takiej sytuacji nie mieli wglądu i czasu na to czy ekonomia ,gospodarka idzie w kierunku oczekiwań narodu . I znowu obudziliśmy się z ręką w nocniku . Od lat ci sami ludzie u władzy . To oni żyją w dostatku a my naród zapożyczeni w bankach .

  Odpowiedz
 • abc(2020-02-23 12:36) Zgłoś naruszenie 11

  Zabawne. Nikt nie pisze o roli Moskwy w zwycięstwie ,,naszego kapitalizmu". Zyskali odwieczni okupanci kraju. A także USA, banki, firmy windykacyjne. Zachód zyskał taniego robotnika.Politycy zaś dali sobie dobre wynagrodzenia i żrą się teraz nieprzytomnie. Dziennikarze zaś, szczególnie prawicowi, przejrzeli na oczy, gdy prawicowi pracodawcy g zaczęli im płacić albo i wcale. Polecam art. ONETU - co patrioci niezłomni zrobili z YMCA i jak zachowują się ludzie związani z WIN - mąż p adwokat od Dudusia, jest z nimi związany. Suwerenowi został się ino sznur - jak to Wyspiański napisał w Weselu.

  Odpowiedz
 • polak mały(2020-02-23 11:27) Zgłoś naruszenie 00

  A ja sądzę ! W końcu jeżdziliśmy od czasu do czasu na Zachód ,słyszeliśmy opowieści o dobrobycie !!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie