statystyki

Kapitalizm? Nie sądzę, aby to naród wybrał kierunek transformacji [OPINIA]

autor: Andrzej Szahaj21.02.2020, 08:20; Aktualizacja: 23.02.2020, 09:03
Andrzej Szahaj

Andrzej Szahajźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: mat prasowe

Nie sądzę, aby to naród wybrał kierunek transformacji, jeśli przez ów kierunek rozumieć model kapitalizmu (a jest ich kilka). Z pewnością naród słusznie nie chciał tego, co było, czyli realnego socjalizmu. O tym jednak, w którą konkretnie stronę pójdziemy, zdecydowali jak zwykle politycy, ekonomiści i dziennikarze. W tym sensie nie ulega dla mnie żadnej wątpliwości, że mieliśmy do czynienia z paternalizmem, czyli wyborem przez innych tego, co powinniśmy chcieć.

Można argumentować, że przed 30 laty sytuacja była nadzwyczajna i nie było czasu na długotrwałe i powszechne konsultacje. Zgoda. Nie oznacza to jednak, że paternalizm jest dobry jako taki. A już z pewnością nie wtedy, gdy łączy się z długotrwałym kreowaniem i podtrzymywaniem poczucia bezalternatywności. Wynikało ono z bezzasadnego uznania jednego z możliwych typów kapitalizmu – z grubsza anglosaskiego – jako modelu jedynego. Jego patronami byli myśliciele zwani neoliberałami, tacy jak Hayek i Friedman. Niestety, większość polskich liberałów uznała ich nauki jako niepodlegające krytyce wyznaczniki jedynie słusznego sposobu myślenia o wszystkim – i co gorsza trzymała się tego przekonania wbrew faktom, a i dziś nie chce przyznać, że się myliła.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (6)

 • whoopsie_daisy(2020-02-23 11:19) Zgłoś naruszenie 102

  doprawdy, żałujmy iż nie poszliśmy drogą ukraińską lub białoruską.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Józef(2020-02-23 11:41) Zgłoś naruszenie 32

  Bardzo trafna diagnoza. Dodać należy, że bez pomocy Funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa PRL nie poszłoby tak łatwo. Kto zna tamte czasy, wie o tym. Parafrazując, Morawiecki, Balcerowicz, Macierewicz, Michnik, i obaj Kaczyńscy nie dali by rady. SB zweryfikowana poprowadziła.

  Odpowiedz
 • Karusin(2020-02-23 15:21) Zgłoś naruszenie 32

  Podobna sytuacja była w czasie II wojny kiedy wojska wyzwalały Polskę . Pytałam ojca dlaczego na okupację radziecką pozwolili . Powiedział że on ,wojsko miało cel wyzwolić ojczyznę z okupacji . Żołnierz nie wiedział co dzieje się w kraju . Podobnie było gdy Solidarność i jej przywódcy przejęli władzę . Naród musiał pracować na utrzymanie ,bezrobocie było potężne . Ludzie w takiej sytuacji nie mieli wglądu i czasu na to czy ekonomia ,gospodarka idzie w kierunku oczekiwań narodu . I znowu obudziliśmy się z ręką w nocniku . Od lat ci sami ludzie u władzy . To oni żyją w dostatku a my naród zapożyczeni w bankach .

  Odpowiedz
 • abc(2020-02-23 12:36) Zgłoś naruszenie 11

  Zabawne. Nikt nie pisze o roli Moskwy w zwycięstwie ,,naszego kapitalizmu". Zyskali odwieczni okupanci kraju. A także USA, banki, firmy windykacyjne. Zachód zyskał taniego robotnika.Politycy zaś dali sobie dobre wynagrodzenia i żrą się teraz nieprzytomnie. Dziennikarze zaś, szczególnie prawicowi, przejrzeli na oczy, gdy prawicowi pracodawcy g zaczęli im płacić albo i wcale. Polecam art. ONETU - co patrioci niezłomni zrobili z YMCA i jak zachowują się ludzie związani z WIN - mąż p adwokat od Dudusia, jest z nimi związany. Suwerenowi został się ino sznur - jak to Wyspiański napisał w Weselu.

  Odpowiedz
 • polak mały(2020-02-23 11:27) Zgłoś naruszenie 00

  A ja sądzę ! W końcu jeżdziliśmy od czasu do czasu na Zachód ,słyszeliśmy opowieści o dobrobycie !!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie