statystyki

Zaraza wśród kwitnących wiśni. Japonia pogrąży się w recesji?

autor: Jakub Kapiszewski18.02.2020, 06:00; Aktualizacja: 18.02.2020, 07:58
Lęk przed wybuchem epidemii zbiegł się w czasie z publikacją danych gospodarczych. W ostatnim kwartale 2019 r. japońska gospodarka skurczyła się aż o 6,3 proc. Co prawda winę za to ponosi październikowa podwyżka japońskiego odpowiednika VAT z 8 do 10 proc. oraz tajfun Hagibis, który spowodował straty w wysokości 15 mld dol. i zostawił za sobą 99 ofiar.

Lęk przed wybuchem epidemii zbiegł się w czasie z publikacją danych gospodarczych. W ostatnim kwartale 2019 r. japońska gospodarka skurczyła się aż o 6,3 proc. Co prawda winę za to ponosi październikowa podwyżka japońskiego odpowiednika VAT z 8 do 10 proc. oraz tajfun Hagibis, który spowodował straty w wysokości 15 mld dol. i zostawił za sobą 99 ofiar.źródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: ngkaki

Japonii zajrzała w oczy epidemia koronawirusa. Z obawy przed konsekwencjami gospodarczymi rząd zapowiada działania stymulacyjne, a służba zdrowia zwiera szyki.

Lęk przed wybuchem epidemii zbiegł się w czasie z publikacją danych gospodarczych. W ostatnim kwartale 2019 r. japońska gospodarka skurczyła się aż o 6,3 proc. Co prawda winę za to ponosi październikowa podwyżka japońskiego odpowiednika VAT z 8 do 10 proc. oraz tajfun Hagibis, który spowodował straty w wysokości 15 mld dol. i zostawił za sobą 99 ofiar. Ekonomiści mieli jednak nadzieję, że w tym kwartale gospodarka odbije. Plany te może jednak pokrzyżować SARS-CoV-2.

Co więcej, z powodu wirusa kraj może wpaść w recesję – stan, w którym gospodarka kurczy się dwa kwartały z rzędu. – Jeśli epidemia w znaczący sposób wpłynie na gospodarkę, będziemy musieli rozważyć dodatkowe działania w zakresie polityki monetarnej – powiedział wczoraj gubernator Banku Japonii Haruhiko Kuroda. – Rząd oczekiwał, że gospodarka w tym kwartale się odbije. Z powodu koronawirusa musimy jednak mieć się na baczności – wtórował mu minister gospodarki Yasutoshi Nishimura.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie