statystyki

Zaraza wśród kwitnących wiśni. Japonia pogrąży się w recesji?

autor: Jakub Kapiszewski18.02.2020, 06:00; Aktualizacja: 18.02.2020, 07:58
Lęk przed wybuchem epidemii zbiegł się w czasie z publikacją danych gospodarczych. W ostatnim kwartale 2019 r. japońska gospodarka skurczyła się aż o 6,3 proc. Co prawda winę za to ponosi październikowa podwyżka japońskiego odpowiednika VAT z 8 do 10 proc. oraz tajfun Hagibis, który spowodował straty w wysokości 15 mld dol. i zostawił za sobą 99 ofiar.

Lęk przed wybuchem epidemii zbiegł się w czasie z publikacją danych gospodarczych. W ostatnim kwartale 2019 r. japońska gospodarka skurczyła się aż o 6,3 proc. Co prawda winę za to ponosi październikowa podwyżka japońskiego odpowiednika VAT z 8 do 10 proc. oraz tajfun Hagibis, który spowodował straty w wysokości 15 mld dol. i zostawił za sobą 99 ofiar.źródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: ngkaki

Japonii zajrzała w oczy epidemia koronawirusa. Z obawy przed konsekwencjami gospodarczymi rząd zapowiada działania stymulacyjne, a służba zdrowia zwiera szyki.

Lęk przed wybuchem epidemii zbiegł się w czasie z publikacją danych gospodarczych. W ostatnim kwartale 2019 r. japońska gospodarka skurczyła się aż o 6,3 proc. Co prawda winę za to ponosi październikowa podwyżka japońskiego odpowiednika VAT z 8 do 10 proc. oraz tajfun Hagibis, który spowodował straty w wysokości 15 mld dol. i zostawił za sobą 99 ofiar. Ekonomiści mieli jednak nadzieję, że w tym kwartale gospodarka odbije. Plany te może jednak pokrzyżować SARS-CoV-2.

Co więcej, z powodu wirusa kraj może wpaść w recesję – stan, w którym gospodarka kurczy się dwa kwartały z rzędu. – Jeśli epidemia w znaczący sposób wpłynie na gospodarkę, będziemy musieli rozważyć dodatkowe działania w zakresie polityki monetarnej – powiedział wczoraj gubernator Banku Japonii Haruhiko Kuroda. – Rząd oczekiwał, że gospodarka w tym kwartale się odbije. Z powodu koronawirusa musimy jednak mieć się na baczności – wtórował mu minister gospodarki Yasutoshi Nishimura.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie