statystyki

Podstawowa wpłata na PPK może wynieść nawet 5 proc.

autor: Paweł Ziółkowski16.01.2020, 09:35; Aktualizacja: 16.01.2020, 09:46
Wielu pracowników przystępujących do PPK zaskoczonych jest kwotą składki potrącaną z ich wynagrodzenia

Wielu pracowników przystępujących do PPK zaskoczonych jest kwotą składki potrącaną z ich wynagrodzeniaźródło: ShutterStock

Pracodawca oblicza ją od podstawy wymiaru, która w ustawie nazywana jest wynagrodzeniem, co może być nieco mylące. Wypłacona pensja może być więc mniejsza, niż się spodziewano.

Pracownicze plany kapitałowe to powszechny i dobrowolny system długoterminowego oszczędzania, który jest dostępny dla wszystkich osób zatrudnionych podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Jest on tworzony nie przez samego pracownika, lecz wspólnie – przy jednoczesnym udziale pracodawców oraz państwa. Najwięksi pracodawcy już wdrożyli PPK – kolejni będą wdrażać je sukcesywnie. Najważniejszym elementem PPK są składki odprowadzane do funduszu. Te zaś zależą od podstawy ich wymiaru, która jest taka sama, jak w przypadku składek ZUS.

Uwzględniany przychód

Na użytek ustawy o pracowniczych planach kapitałowych przez wynagrodzenie rozumie się podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe uczestnika PPK, bez stosowania górnej granicy podstawy wymiaru oraz przed wyłączeniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie