statystyki

MSWiA znokautowane za ustawę dezubekizacyjną

autor: Paulina Nowosielska16.12.2019, 11:15; Aktualizacja: 16.12.2019, 11:15
Uchylone decyzje wracają do rozpatrzenia przez MSWiA

Uchylone decyzje wracają do rozpatrzenia przez MSWiAźródło: ShutterStock

Na 18 skarg kasacyjnych, które rozpatrywał w ostatnich dniach Naczelny Sąd Administracyjny, aż w 17 przypadkach zapadł wyrok korzystny dla funkcjonariuszy, których tzw. ustawa dezubekizacyjna pozbawiła znaczącej części świadczeń emerytalnych.

To były pierwsze tego typu sprawy, które trafiły do NSA. Sąd wziął pod lupę decyzje, jakie w każdym z tych przypadków wydawało wcześniej MSWiA. Bo funkcjonariusz, który poczuł się niesprawiedliwie potraktowany, mógł odwołać się do resortu. Taką furtkę dał art. 8a ustawy, który mówi, że „minister właściwy do spraw wewnętrznych, w drodze decyzji, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, może wyłączyć stosowanie ustawy”. Chodzi o „krótkotrwałą służbę przed 31 lipca 1990 r. oraz rzetelne wykonywanie zadań i obowiązków po 12 września 1989 r., w szczególności z narażeniem zdrowia i życia”. Ale była to furtka, z której ministerstwo korzystało niezwykle oszczędnie. Przypomnijmy: na 4,6 tys. złożonych odwołań zapadło zaledwie ok. 40 decyzji o przywróceniu pełnej emerytury.

Wykładnia ministra była dotąd jednoznaczna: przesłanki zawarte w art. 8a należy stosować łącznie. Obowiązki po 1989 r. musiały być więc wykonywane nie tylko rzetelnie, lecz także z narażaniem zdrowia. Dodatkowo musiała zostać spełniona przesłanka krótkotrwałej służby.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (6)

 • realista(2019-12-16 14:16) Zgłoś naruszenie 162

  Cenzura szaleje ! powtórzę . Pozywajcie o naruszenie dóbr osobistych twórców tej represyjnej ustawy , posłów co za nią głosowali a w szczególności funkcjonariuszy IPN którzy potwierdzali nieprawdę w informacji o przebiegu służby. W kraju są już takie sprawy . ODWAGI!!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
 • waldewmar napierała(2019-12-27 13:06) Zgłoś naruszenie 30

  Bo sądy mają być " nasze " czyli " władzuchny kochanej " !!! No i RACJA MUSI BYĆ PO "JEDYNIE SŁUSZNEJ STRONIE " !! PO TO JEST TEN CAŁY BURDEL Z SĄDOWNICTWEM !!! SĄD ZA ŻADNE SKARBY NIE MOŻE BYĆ PO STRONIE , KTÓRA " NIE SZCZA SŁUŻALCZO PO NOGACH I NIE UWIELBIA "DYPLOMOWANYCH IDIOTÓW Z DURNEJ ZMIANY " !!!

  Odpowiedz
 • green(2019-12-16 13:20) Zgłoś naruszenie 216

  Dawni UB-cy sadza SB-kuw. Parodia

  Odpowiedz
 • Nierówność klasowa(2019-12-16 12:48) Zgłoś naruszenie 111

  Jednej sprawy nie rozumiem! My byli Policjanci mamy problem z uzyskaniem zaświadczenia podwyższająceg o emeryturę o 0,5 procent za każdy rok służby w warunkach zagrażających życiu lub zdrowiu bo Policja twierdzi, że nie ma dokumentacji potwierdzającej te czynności gdyż nie prowadziła takiej dokumentacji a z mocy prawa powinna i odmawia nam wydania zaświadczeń a Sądy przyznają rację stronie służbowej! Natomiast byłym esbekom Sądy przywracają emerytury na tej samej zasadzie co nam odmawiają bo przecież nie z naszej winy nie ma dokumentacji a tzw. esbecy nie mają dokumentacji na potwierdzenie swoich praw! pomieszanie z poplątaniem!Przecież wszyscy są równi wobec prawa?! Czy Sądy traktują wszystkich równo czy wybiórczo?! Jak to jest, że Sądy są dla jednych? A dla drugich już nie?! Moim skromnym zdaniem MSWiA dostaje dobra karę za różnicowanie i dzielenie grup funkcjonariuszy!

  Odpowiedz
 • Ed(2019-12-17 00:06) Zgłoś naruszenie 012

  Czyli w 17 sprawach NSA złamał prawo.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie