statystyki

Belgrad jednak stawia na Moskwę. Kolejny prztyczek dla polityki unijnej na Bałkanach Zachodnich

autor: Magdalena Cedro24.10.2019, 07:33
Serbia. Flaga Serbii

Zawarcie umowy z EUG to kolejny prztyczek dla polityki unijnej na Bałkanach Zachodnich.źródło: ShutterStock

Serbia podpisze jutro umowę z działającym pod auspicjami Kremla blokiem handlowym. To kolejna porażka unijnej polityki na Bałkanach.

Euroazjatycka Unia Gospodarcza (EUG) to projekt Władimira Putina. Do działającego od 2014 r. bloku poza Rosją należy Armenia, Białoruś, Kazachstan i Kirgistan. Serbia będzie pierwszym krajem prowadzącym negocjacje akcesyjne z UE, który wejdzie w tak bliskie relacje handlowe z prowadzoną przez Rosję wspólnotą gospodarczą.

Poczynaniom Belgradu przygląda się Komisja Europejska. – Serbia może zawierać umowy z innymi krajami i organizacjami przed akcesją do UE – podkreśla rzeczniczka KE Maja Kocijančič w przesłanym stanowisku. Jak jednak zaznacza, nowe porozumienia muszą być zgodne z zobowiązaniami podjętymi przez Serbię w umowie stowarzyszeniowej z UE. Komisja Europejska ocenia każdy taki przypadek indywidualnie.

Rzeczniczka KE dodaje, że Belgrad jest zobowiązany do wycofania się ze wszystkich dwustronnych umów handlowych w dniu wstąpienia do UE. – Wycofanie się przez Serbię z umów handlowych podpisanych ze stronami trzecimi nie jest nowym warunkiem, ale generalną zasadą obowiązującą wszystkie kraje kandydujące do UE – przypomina.

Serbię przed tym krokiem przestrzegały wcześniej inne kraje europejskie. – Nie można iść w kilku kierunkach jednocześnie – mówił na spotkaniu z krajami bałkańskimi w Helsinkach słowacki minister spraw zagranicznych Miroslav Lajčák. – Jeśli poważnie myślicie o kierunku europejskim, to podejmujcie decyzje, które was do tego zbliżają. Tak nie można nazwać tej ostatniej – przekonywał Serbów słowacki dyplomata.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Europejczyk(2019-10-24 09:17) Zgłoś naruszenie 10

    Czy szef UE D.T. nie jest odpowiedzialny, przynajmniej częściowo, za Serbię, brexit, fiasko rozmów z Macedonią i Albanią i kryzys uchodźców?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie