statystyki

Izba wyższa przejęta, teraz pora się pokłócić

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak16.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 16.10.2019, 08:43
Senatorowie Grzegorz Bierecki (P) i Andrzej Stanisławek (L) na sali obrad Senatu

Senatorowie Grzegorz Bierecki (P) i Andrzej Stanisławek (L) na sali obrad Senatuźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: Piotr Nowak

Ugrupowania opozycyjne nie chcą, aby PO narzucała im kandydata na marszałka Senatu.

Układ sił w izbie wyższej jest już oficjalnie znany, więc zaczęła się nieformalna walka o to, kto zostanie jej marszałkiem. Najwięcej do powiedzenia w tym zakresie będzie mieć Koalicja Obywatelska (KO), która zdobyła 43 mandaty na 100. Pozostałe ugrupowania opozycyjne mają symboliczny uzysk (trzech senatorów PSL i dwóch z Lewicy). Mimo to ich poparcie jest niezbędne, by Senat funkcjonował tak, jak chce tego opozycja.

W Platformie Obywatelskiej jako kandydata na marszałka Senatu najczęściej wskazuje się Bogdana Borusewicza, który w mijającej kadencji był wicemarszałkiem tej izby. Sam zainteresowany jeszcze wczoraj rano nie chciał otwarcie odpowiedzieć nam na pytanie, czy zostanie nominowany na nową funkcję. Część polityków Platformy wolałaby wystawić jednak kogoś innego, np. Marka Borowskiego, który, startując w tegorocznych wyborach z poparciem KO, uzyskał prawie 154 tys. głosów. Inni wskazują Krzysztofa Brejzę, który za chwilę przejdzie z ław poselskich do Senatu.

– On jest fighterem. Borusewicz ma doświadczenie i piękną kartę, ale nie wiem, czy będzie mu się chciało walczyć tak, jak robi to Brejza. Problem w tym, że Krzysztof będzie teraz zbierał cięgi za nieudaną kampanię KO jako szef sztabu. A to nie zbuduje jego pozycji – komentuje jeden z posłów Platformy. Na giełdzie pojawia się także nazwisko Bogdana Zdrojewskiego, który w ostatnich dniach ostro krytykuje lidera PO Grzegorza Schetynę. Z tego powodu jego ewentualna kandydatura może zostać przyblokowana.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

 • Polak(2019-10-16 13:25) Zgłoś naruszenie 102

  Czerwone bandziory już się kłócą

  Odpowiedz
 • Czarzasty, zaczęło się !(2019-10-16 10:42) Zgłoś naruszenie 32

  Zaczęło się upartyjnianie senatu. No i ch., że w wielu województwach opozycja zrezygnowała z wystawiania kandydatów na senatorów aby nie osłabiać opozycji. Wszarz zawsze jest wszarzem i wykorzysta każdą okazję aby zademonstrować, że jest wszarzem.

  Odpowiedz
 • Komentator(2019-10-16 20:57) Zgłoś naruszenie 02

  A odkąd to programowo lewica ma coś wspólnego z liberałami z PO? Dziwne byłoby gdyby lewica popierała Grzesia, który chce ją zniszczyć jeszcze bardziej, niż PiS.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie